Έχω χάσει τη μπάλα στην επιλογή σόμπας - λέβητα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64704 από παλτακης
Μηπως να εβλεπες και την λυση σομπας υγραεριου με αεροθερμο μαζι ...αρκετα φθηνη λυση και κανει δουλεια ισως δυο τετοιες σε συνδυασμο και το τζακι να ζεσταθεις .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64705 από dimlyk
κατι τετοιο εννοω Αργυρω



και δεν χρειαζεται και πολυ ενασχοληση
σιγουρα ομως θα χρειαστεις και αρκετα για τον υδραυλικο
μια και σου ειναι δυσκολο να ψαχνεις,,,μηπως ξεκινας απο καποιο τεχνιτη εκει γυρω που να εχει βαλει και να ξερει καποια ...ωστε να ξερεις και τιμες τουλαχιστον για την εγκατασταση ?
αυτη που σου εδειξα ειναι 24 kw και ζεσταινει ανετα ενα σπιτι 120 μ2 χωρις μονωσεις και καπου βορεια

οι θερμιδες που μας ειπες ειναι απο μελετη θερμανσης και ειναι οι θερμιδες του λεβητα ?... η εκ των υστερων υπολογισε καποιος τα σωματα?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64706 από argyrw
Ακριβώς δεν ξέρω τι έχω στο νου μου, γιατί αν ήξερα σημαίνει πως θα το είχα κάνει και δεν θα έψαχνα ακόμη λύση!
Ας πούμε πως θα ήμουν πολύ ικανοποιημένη με 1000 - 1200 ευρώ (εκτός καύσιμης ύλης).
Από κει και πάνω το ύψος αρχίζει και γίνεται δυσθεώρητο και με πιάνει υψοφοβία(ιδίως πάνω από τα 2000). Ωστόσο, το γνωμικό λέει "η φτήνια τρώει τον παρά" και λαμβάνω κι αυτό υπόψη...

Επίσης θα ήμουν πολύ ικανοποιημένη, αν είχα ένα λέβητα που δε ρυπαίνει, που ζεσταίνει, που είναι ασφαλής, που καίει λίγο, που δε θέλει πολλή φροντίδα ή πολλές γνώσεις, κλπ. Τι μπορώ να αγοράσω από όλα αυτά, με τα λιγότερα χρήματα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64708 από argyrw
Αγαπητέ DimLyk, έγινε μελέτη από μηχανικό πριν εγκατασταθούν τα σώματα και το χαρτί του γράφει 20.000 θερμίδες, τώρα τι εννοεί δεν ξέρω να σου πω. Να προσθέσω ότι μου ζητήθηκε από πωλητή κατόπιν να μετρήσω τις διαστάσεις των σωμάτων για να μου προτείνει λέβητα και τις έβγαλε 13.000 ή 15.000 αν δεν κάνω λάθος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64711 από argyrw
Το φτωχό μου μυαλό με οδηγεί να συμπεράνω ότι ψάχνω μια ξυλόσομπα με μικρό ή καθόλου τζάμι και τη μικρότερη δυνατή θερμική απόδοση στο χώρο όπου βρίσκεται (και μεγαλύτερη απόδοση στο νερό);
Τι είναι αυτή στη φωτογραφία;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64712 από dimlyk
κατι σαν αυτο που σου εδειξα ...και καπως μικροτερο ...
πιο φτηνες λυσεις υπαρχουν ..οσες ομως εχουν σχεση με ηλεκτρισμο η υγραεριο θα πληρωσεις πολυ συντομα την διαφορα σε καυσιμα... αρα η πιο φτηνη λυση ειναι το ξυλο ...και η πιο φτηνη λυση σ αυτο ειναι μια απλη η μια αεροθερμη ξυλοσομπα ...αν εχεις και χωρο να αποθηκευσεις ξυλα για το χειμωνα απ το καλοκαιρι (που θα ειναι και λιγο φθηνοτερα ισως) ακομα καλυτερα

γι αυτο σε ρωτσα να μαθω τι ηταν αυτες οι 20000 ..προφανως ηταν για λεβητα πετρελαιου ...αυτο σημαινει οτι και 18-20 kw σομπα σου αρκει με μια διαφορα ... θα καιει πολυ περισσοτερες ωρες απο ενα λεβητα πετρελαιου για να εχεις καπως καλυτερο αποτελεσμα ...το βασικο προβλημα σ αυτες τις σομπες ομως ειναι τα "μαιμου " kw που αναφερουν


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ