Έχω χάσει τη μπάλα στην επιλογή σόμπας - λέβητα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65303 από mastoras

argyrw έγραψε: Ως προς την προσφορά του υδραυλικού, αναφέρω λεπτομερώς τα υλικά -θυμίζω πως αφορούν λέβητα βιομάζας:

Είναι σημαντικό να ξέρω αν αυτή η εγκατάσταση εφαρμόζεται είτε σε λέβητα πέλετ είτε σε λέβητα ξύλου είτε ξυλόσομπα. Δηλαδή αν βάλω τώρα ξυλόσομπα και σε λίγα χρόνια βάλω λέβητα βιομάζας χρειάζονται σημαντικές αλλαγές;

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας


Δεν υπήρχε καθόλου παλιός λέβητας-εγκατάσταση-λεβητοστάσιο για τα καλοριφέρ ? :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65623 από argyrw
Όχι δεν υπήρχε τίποτα... ήταν σπίτι παραθερισμού που τώρα έγινε μόνιμη κατοικία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65629 από mastoras
Δεν έχει ούτε σωληνώσεις, σώματα στα δωμάτια κτλ ?

Τώρα θα γίνουν αυτά, ξέχωρα από τις εργασίες εγκατάστασης της σόμπας ?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": argyrw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65633 από argyrw
Εχουμε σώματα-σωλήνες μέσα στο σπίτι. Μενει η ένωση με την αποθήκη που είναι μεσοτοιχία με το σπίτι. Υπάρχει αναμονή έξω στον τοίχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65637 από mastoras
Οκ κατάλαβα. :)

Τότε καλή μας φίλη, τα χρήματα και τα υλικά που χρειάζεται ο υδραυλικός για να φέρει σε πέρας την εργασία της προσφοράς του, είναι αυτά, και όπως ακριβώς τα λέει.

Αξίζει και είναι τοποθέτηση χρημάτων, οπότε σε επερχόμενη αλλαγή λέβητα [στο ίδιο σημείο] με τον ίδιο τεχνίτη, το κόστος αλλαγής θα είναι πολύ μικρό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71734 από Raoul
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ
Εχωντας κανει εναρξη αυτου του θεματος σχετικα με το εχω χασει την μπαλα....στην επιλογη.θαθελα να πω οτι δεν βοηθηθικα και ιδιαιτερα στην επιλογη ουτε καν μου εκανε καπιος απο εσας ιδιαιτερη παρουσιαση οπως βλεπω μετα απο 1 μηνα που γινεται σε μια γυναικα οπως ο χρηστης αργυρω...Αυτα με το κραξιμο....γιατι χρειαζοταν...αγαπητη αργυρω το ιδιο θεμα με εσενα ειχα και εγω πριν 2 μηνες και πριν καν μπω στον κοπο να γραφω εδω.Κατεληξα σε μια μαλλον ακριβη και ισως οχι απολυτα αναγκαια λυση η οποια με υπερκαλυψε σε βαθμο που πρεπει να μετριαζω πολυ το ταισμα σε ξυλα γιατι αν ξεφυγω λιγο ανοιγουμε παραθυρα γιατι φτασαμε σε φουλ χρηση 32c στο σπιτι.Η σομπα που εβαλα ειναι σε συνδεση με τα σωματα του καλοριφερ της klover neue beldevere αποδειχθηκε πολυ μεγαλη για τα 120μ2 με 9 σωματα
παρολαυτα δεν μετανωσα γιατην επιλογη γιατι απο θεμα ασφαλειας καιμονο τα ενσωματωμενα ασφαλιστικα ειναι υπεραρκετα και επισης δουλευει χαμηλα(καταναλωση γυρω στα 2κγ την ωρα με θερμοκρασια 23 μεσα στο σπιτι)και επισης μειωθηκαν πολυ τα υδραυλικα και εξοδα εγαταστασης (250ε)απο κοντα στα 700ε που ηθελαν για μια σομπα με χωριστα δοχεια κτλ.Δεν ξερω τα ακριβη οικονομικα σου και δεν θα μπω στη διαδικασια να σου πω παρε κατι συγκεκριμενο ταδε μαρκα κτλ γιατι καθε παπασ ειδικα εδω...ευλογει τα γενια του και γω με τους παπαδες δν τ χω.Απλα κατσε και σκεπσου οτι επειδη σε ξυλοσομπες και ξυλολεβητες πληρωνεις λαμαρινα γιατι αυτη ειναι και η απολυτη ασφαλεια σου δεν μπορει ο βουλγαρος να τη δινει με 700(γιατι αραγε ολες οι αγγελιεσ θερμανσης πουλανε ολο πριττυ σοβες μεταχειρισμενες πιοσ δεν εμεινε ευχαριστημενος?)και την ιδια η και μικροτερης αποδοσης ο ιταλος την δινει με 2000.Κατα τη γνωμη μου αν τ θεμα ξυλολεβητας σου πεφτει ακριβο βολεψου με μια σχετικα καλη σοβα (εκτος απο τις ιταλικεσ οι ΑΒC και καποιες αλλες ΣΕΡΒΙΚΕς ειναι καλες)αλλα να θυμασαι οτι κομπλε με εργασια δν θα πας κατω απο 2000-2500.ειναι λιγο απογοητευτικα τα νουμερα γιατι και το δικο μας πακετο ξεφυγε αλλα αυτο που θα σου πω ειναι σε τετοια θεματα για λογους αποδοσης μα κυριως ασφαλειας (παιδια στο σπιτι)παρε οτι καλυτερο αντεχει η τσεπη σου και μην μπαινεις ουτε στο τριπακι οτι του χρονου θα πεσουν οι τιμες ουτε της λογικης του τζαμπο οσο πιο πολλα με οσο πιο λιγα.Γιατι φετος ψευτης να βγω η πυροσβεστικη θα ειναι το μονο σωμα που θα ενισχυθει σε δυναμικο....Ευχομαι οτι καλυτερο σε οτι και να διαλεξεις και οτι χρειαστεις απο οσα εμαθα αυτους τους 3 μηνες να σ πω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ