Έχω χάσει τη μπάλα στην επιλογή σόμπας - λέβητα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64715 από dimlyk
αυτο ειναι ενα συμπαγες λεβητακι με αποδοση μονο στο νερο
στην ουσια μιλαω για κατι χωρις τζαμι ...προφανως υπαρχουν κι αλλα
αλλα ειναι λιγο πιο σπανια (νομιζω) μαι και δνε το εχω ψαξει ιδιαιτερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64717 από argyrw

Fokion έγραψε: παντως και με ολο το θαρρος αν πεις πχ 500 ευρω για σομπα αυτο που θες - ζεστη παντου - δε γινεται...
quote]
Η αλήθεια είναι ότι μου έδωσε ελπίδες η περίπτωση φίλου φίλης που έβαλε Prity των 500 ευρώ και ζεσταίνει λέει ξενώνα 8 δωματίων! Στη βόρεια Ελλάδα. Και είναι και ευχαριστημένος!
Τι να πω, δεν ξέρω κι εγώ, είπα να το ψάξω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64722 από Fokion
εκει ειχα το νου μου - στις prity
αλλα η φυλεναδα σου στο ξενονα ποσα ακομα πληρωσε για την εγκατασταση??
αυτο λεω...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64738 από Gdevil
Αργυρώ,
να σου γράψω εγώ κάπως ξεμπερδεμένα τι λύσεις έχεις ανάλογα με το τι θα καις.

Α) ΞΥΛΟ.
ΤΟ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ. (αν βέβαια καεί σε κατάληλα τοποθετημένη εστία).
Η ΖΕΣΤΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ 1 ΕΥΡΩ ΣΕ ΞΥΛΑ (ξερά) ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΝΩΝΤΑΣ 1 ΕΥΡΩ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ (τυποποιημένο υλικό).
Μερικά άλλα θέματα όμως είναι τα εξής:
καταρχήν πρέπει να ξέρεις ότι το ξύλο έχει κουβάλημα.
ίσως επίσης τα ξύλα να χρειάζονται και κόψιμο. (πχ σε σομπες με μικρό χώρο καύσης ΣΙΓΟΥΡΑ χρειάζονται κόψιμο).
Σίγουρα επίσης θα μάθεις (αν δεν ξέρεις ήδη) αλλά δεν είναι και τίποτα το τρομερό, πως να ανάβεις φωτιά.
Πολύ σημαντικό είναι να έχεις ξερά ξύλα.
Τέλος με το ξύλο πρέπει να ξέρεις ότι αν δεν γίνει σωστή καμινάδα θα έχεις προβλήματα με τον καπνό. Οπότε ΠΡΕΠΕΙ αν αποφασίσεις να καις ξύλο να ενημερωθείς καλά πρώτα για το τι πρέπει να γίνει στον τομέα καμινάδα. Υπάρχουν πολλλέεεεεεεεες περιπτώσεις που οι "μάστορες" πληρώθηκαν και μετά γίναν ... "καπνός" αλλά τα προβλήματα που άφησαν .. "έκαιγαν" τον πελάτη τους.

που καίς ξύλα τώρα.

περίπτωση 1) ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑΣ
Η λύση αυτή είναι αρκετά κοντά σε αυτό που ξέρεις. Κάπου καίγεται κάτι και ζεσταίνονται τα σώματα στο σπίτι. Η διαφορά όμως του ξυλολέβητα από τον λέβητα πετρελαίου που έχεις ήδη είναι ότι δεν υπάρχει κουμπί που να τον κλείνει όταν ζεσταθεί το σπίτι. Οπότε όσοι έχουν ξυλολέβητα είτε κανονίζουν ποιές ώρες θα βάζουν και πόσα ξύλα θα βάζουν στον ξυλολέβητά τους είτε κάνουν κάποια επιπλέον έξοδα εγκατάστασης. Στην δικιά σου περίπτωση αυτά τα επιπλέον είναι 1 δοχείο αδράνειας (500 λίτρων νομίζω αρκούν για την περίπτωσή σου), 1 κυκλοφορητής μεταξύ λέβητα και δοχείου και ένα ηλεκτρονικό ρυθμιστικό για τον κυκλοφορητή αυτόν.
(γράφεις ότι κυκλοφορητή δεν έχεις όμως σίγουρα έχεις μιας και ήδη έχεις σώματα στο σπίτι σου).
ΟΠΟΤΕ
αν είσαι διατεθιμένη κάθε 3-4 (ίσως και 5-6) ώρες να βάζεις ξύλα στον ξυλολέβητά σου τότε μπορείς με ένα φτηνό ξυλολέβητα να καλυφθείς.
Αν όχι χρειάζεσαι πάλι ένα φτηνό ξυλολέβητα και αυτά που σου έγραψα παραπάνω.
Αν πάλι (που δεν νομίζω) θές μεγαλύτερη οικονομία στην χρήση (δηλαδή να μην καταναλώνεις πολλά ξύλα) τότε πας σε πιο ακριβή λύση εγκατάστασης. Δηλαδή πιό ακριβός λέβητας που θα κάνει διαχείριση θερμοκρασίας καυσαερίων και άρα θα καίει λιγότερα ξύλα και θα "πετάει" στην καμινάδα λιγότερη ζέστη

περίπτωση 2) ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ του τζακιού σου
Στο φόρουμ αυτο υπάρχουν περιπτώσεις και μάλιστα σχετικά φτηνές (φτηνότερες από την περίπτωση 1) όπου και ζέστη υπάρχει και σε μεγαλύτερα σπίτια και το θέμα απομακρυσμένα δωμάτια λύνεται με βεντιλατέρ και αεραγωγούς. Το θέμα όμως είναι να γίνει σωστή εγκατάσταση.
Η πιο φτηνή λύση είναι ενεργειακό τζάκι foyer το οποίο θα πρέπει να γίνει με σωστό θερμοθάλαμο.
(προσωπικά για 100 τμ σπίτι αυτή τη λύση θα σου έλεγα)
Φυσικά μπορείς να βάλεις και κασσέτα στο τζάκι σου όπως επίσης και να παρεις άλλου τύπου ενεργειακή εστία (αλλά εδώ θα ξεφύγουμε συζητώντας. Την πρόταση που θα σου έκανα εγώ στην έγραψα παραπάνω)
Κατόπιν edit
Επίσης αρκετά φτηνή λυσή που και στο φόρουμ αυτό διάβασα ότι λειτουργεί και βγάζει καλή ζέστη και μάλιστα με μικρή κατανάλωση ξύλα είναι το ενεργειακό τζάκι με ζεστά νερά prity.
Αυτό που πρέπει να ξέρεις για τα υδραυλικά τζάκια πάντως γενικά, είναι ότι πρέπει να γίνουν ΟΛΑ σωστά στην εγκατάσταση. Αλλιώς κάνουν μπουμ. κυριολεκτικά. Γιαυτό και πολλοί γράφουν πως είναι μικρές βόμβες τοποθετημένες μεσα στο σαλόνι μας.
Και έχω δει προσωπικά τι συμβαίνει όταν νερό που έχει γίνει ατμός δεν έχει που να εκτονωθεί.
Πάντως με σωστά ασφαλιστικά, έχεις μέσα στο σαλόνι σου ένα τρόπο να ζεστάνεις τα σώματα που έχεις στο σπίτι σου.

περίπτωση 3) ΣΟΜΠΕΣ
υπάρχουν φτηνές και ακριβές. Αερόθερμες και άλλες που ακτινοβολούν την ζέστη.
Το θέμα με αυτές είναι ότι είναι σχετικά δύσκολο να σου καλύψουν όλα τα δωμάτια. Αν καταλήξεις σε σόμπα (προσωπικά) πιστεύω είτε δεν θα καλυφθείς σε ζέστη παρά σε ένα πολύ μικρό χώρο, είτε θα καταλήξεις να αγοράσεις 3-4 και θα έχεις τεράστιο μπελά στο αναμμα και στο να τις διατηρείς αναμμένες.

και πάμε στο δεύτερο υλικό που μπορείς να κάψεις
Β) ΠΕΛΛΕΤ
Το πέλλετ είναι κάτι ανάμεσα στο ξύλο και στο πετρέλαιο. Είναι σχετικά φτηνό (σαν το ξύλο) και είναι και σχετικά βολικό στην χρήση του (σαν το πετρέλαιο). το σημαντικό εδώ είναι αυτός που θα το χρησιμοποιήσει να έχει εξασφαλίσει ΔΩΡΕΑΝ σερβις. ΕΓΓΡΑΦΩΣ. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ. αλλιώς άστο θα σου έλεγα. Την πιο ακριβή ιταλική συσκευή να βάλεις, αν δεν έχεις εξασφαλίσει το σέρβις της σε περίπτωση που σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα τότε άστα κλάψτα.
Με το σέρβις δεν έννοώ να σου αντικαταστήσουν κάποιο εξάρτημα που χάλασε.
Εννοώ να τους πάρεις τηλέφωνο αυτούς που θα το βάλουν και να έρθουν μέσα σε 3 ώρες.
γιατί να τους πάρεις τηλέφωνο? Γιατί καις πέλετ και ζέστη δε βγαίνει. Γιατί καπνίζει. Γιατί σβήνει. Γιατίδεν ανάβει. Γιατί βουίζει. Γιατί... γιατί... γιατί...
(σου γράφω μόνο προβλήματα που μου έρχονται από τίτλους που πρόσφατα διάβασα σε αυτό το φόρουμ)
Και όλα αυτά λύνονται από ένα τεχνικό που θα ξέρει τι κάνει. Και δεν θα γίνονταν αν ο τεχνικός αυτός είχε κάνει σωστή αρχική εγκατάσταση.
ΕΠίσης θα πρέπει να σου εξηγήσει τι θα κάνεις όταν αντί για το πέλλετ τάδε μάρκε αγοράσεις το δείνα μάρκα. Εκεί αλλάζουν όλες οι ρυθμίσεις του πελετοκαυστήρα.
Κάτι άλλο όσον αφορά τους πελετοκαυστήρες είναι ότι δεν θέλουν τις τεράστιες καμινάδες που θέλουν τα τζάκι και οι ξυλολέβητες. ΑΛΛΑ θέλει φίλτρο για να μη σου μαυρίζει το μπαλκόνι. (υπάρχουν κανά 2 θέματα στο φόρουμ για φίλτρο νερού για πέλλετ)
Πάμε τώρα στο που θα κάψεις το πέλετ και πως θα ζεσταθείς.

Το πέλετ καίγεται σε πελετοκαυστήρες (δηλάδή μηχανές που το καίνε και σου ζεσταίνουν τα σώματα στο σπίτι σου) είτε σε αερόθερμες πελετόσομπες.
Ο πελετοκαυστήρας μοιάζει παρα πολύ με τον καυστήρα πετρελαίου.
Δηλαδή και παίρνει μπρος και σβήνει μόνος του χωρίς καμία παρέμβαση από εσένα.
Το μόνο που θέλει είναι να έχει πέλλετ στο δοχείο του.
(και φυσικά να έχει ρυθμιστεί σωστά για να μη σταματάει κάθε λίγο και λιγάκι)
Καλό είναι να είναι εντός του σπιτιού καθώς θα σου βγάζει και ζέστο αέρα.

Στα συνοψίζω ώς εξής.
Μέχρι τώρα έκαιγες πετρέλαιο. ΜΕ αυτό ζέσταινες σώματα στο σπίτι σου.
Το ίδιο μπορείς να κάνεις με ξυλολέβητα ή με πελετοκαυστήρα.
Το συν στο ξύλο είναι ότι είναι παμφηνο. Το πέλλετ πανεύκολο στη χρήση
και τα δύο θέλουν σωστή εγκατάσταση.
Αν θέλεις πιο μικρό αρχικό κόστος εγκατάσταση τότε πας σε ενεργειακό τζάκι foyer (και καις ξύλο) είτε σε αερόθερμο πέλλετ (και προφανώς καις πέλλετ)
Αν θες ακόμα μικρότερο αρχικό κόστος αγοράζεις φέτος μία σόμπα και πληρώνεις ΔΕΗ για να ζεσταθείς. (μιας και η σόμπα δε θα σε καλύψει)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64784 από argyrw
Αναφορικά με τη διεξοδική ανάλυση του Gdevil:

Καταρχάς, δεν προυπήρχε λέβητας πετρελαίου και άρα λεβητοστάσιο. Χρειάζονται λοιπόν όλα τα αξεσουάρ συν κάποιες συμπληρωματικές σωληνώσεις. Κάναμε μια ψιλοανακαίνιση στο παλιό σπίτι και βάλαμε σώματα με την προοπτική να μπει λέβητας πέλετ. Όμως μου είναι δύσκολο να αποφασίσω αυτή τη στιγμή μια τέτοια δαπάνη.

Προκειμένου να βάλω ακριβό ξυλολέβητα προτιμώ να βάλω πελετολέβητα έστω και λίγο ακριβότερο.

Επαναλαμβάνω πως ενδιαφέρομαι μόνο για λύση τύπου λέβητα που θα τροφοδοτεί τα σώματα. Λειτουργώ ήδη -με φειδώ- 2 ερ-κοντίσιον, ένα τζάκι, μια σόμπα γκαζιού, ένα αερόθερμο στο λουτρό, δε θέλω άλλη "τοπική" λύση.

Αποκλείω το τζακι με αεραγωγούς. Εχω ήδη σώματα και δε θέλω άλλη εγκατασταση.
Μένει το τζάκι-καλοριφέρ, αλλά αυτά περί βόμβας μάλλον με αποθάρρυναν.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να εγγυηθώ για τις ικανότητες των τεχνικών που έχω διαθέσιμους εδώ που μένω -σε νησί.
Ποιοι βάζουν καμινάδες; Να κάτι που δεν ξέρω.

Ενδεικτικά, υδραυλικός μου έβγαλε κοστολόγιο 900 ευρώ υλικά + 600 εργατικά για εγκατάσταση πελετολέβητα. Φυσικά, έπαθα μικρό εγκεφαλικό. Δεν έχω πάρει άλλη προσφορά ακόμη.

Θα με βοηθούσατε πολύ αν μου δίνατε να καταλάβω ποιες είναι οι μίνιμουμ ανάγκες για την εγκατάσταση ξυλολέβητα χωρίς αυτοματισμούς.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64802 από dimlyk
μενουμε στον ξυλολεβητα λοιπον ...κι εδω εχει δυο κατηγοριες τον λεβητα η σομπα-λεβητα

η σομπα λεβητας συνηθως περιλαμβανει
• Κυκλοφορητης
• Δοχείο διαστολής
• Θερμόμετρο
• θερμοστάτη κυκλοφορητη
• αυτόματο εξαεριστικό.

στην περιπτωση λεβητα αυτα θα τα επιβαρυνθεις

ετσι η τιμη τοποθετησης θα ειναι διαφορετικη σε καθε περιπτωση
η τιμη του υδραυλικου που ανεφερες φανταζομαι αφορα λεβητα με ολα τα παραπανω
και μου φαινεται αρκετα μεγαλη ...αλλα σαφως δεν μπορω να ξερω τι περιλαμβανει
και κεθε προσφορα που θα παρεις φροντισε να ειναι αναλυτικη τοσο ως προς τις ποσοτητες αλλα και ως προς το ειδος του καθε υλικου

αν καταλαβα καλα την ερωτηση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": argyrw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ