Έχω χάσει τη μπάλα στην επιλογή σόμπας - λέβητα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64641 από John Passas
Που τα βρίσκεις τα δωρεάν ξύλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64687 από argyrw
Fokion, τι εννοείς τεχνικές γνώσεις; Τι να τις κάνω; Στη λειτουργία; Κάποιος άλλος θα κάνει εγκατάσταση, όχι εγώ. Όχι, δεν έχω κυκλοφορητή κλπ.
Δεν διαφωνώ με τις παρατηρήσεις σου μεν, αλλά...

Dimlyk, αν εννοείς να κάνω ερευνα αγορας, πρέπει να κάνω μικρό ταξίδι, δεν μου είναι τόοοσο εύκολο. Στο ίντερνετ κοιτάω και δε βγάζω άκρη. Κατι τέτοιο ίσως; www.greekstoves.com/T71.html ή είναι τελείως μάπα; Μεγαλύτερο, μικρότερο;

Ποιος μίλησε για δωρεάν ξύλα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64693 από ELECTRICALCHIEF
παρε μια απλη καλουτσικη σομπα να ζεστανεις το χωρο το κύριο και ασε τα λεβητοσομπες και ξυλολεβητες. Τζαμπα θα ξοδεψεις λεφτα και αποδοση και δουλεια δεν θα εχεις σωστη.
Με 500 παιρνεις καλουτσικη σομπα. Σην κανα 200αρι το πολυ καποια μετρα καμιναδας-μπουριων και ετσι θα ζεστανεις το κοκαλακι σου με λιγα λεφτα και κυριως με λιγα εξοδα και σε καυσιμη ύλη. Επιπλεον πενρεις και 1-2 ηλεκτρικα αν θες να ζεσταινεις το χωρο του υπνου για λιγο-να σπαει. Οι καιροι ειναι δυσκολοι και αυτες οι λυσεις θα ερθουν-παλι. Παλι γιατι πριν μια 20-30 ετια οι λυσεις γενικης θερμανσης οικιας ηταν σπανιες και παρα πολλα σπιτια ζεστενοταν τοπικα και στα κρεβατια ειχαν διπλα παπλωματα κτλ.
Να υπολογισεις οτι στο κοστος της ξυλολεβητο-σομπας θες και αλλα υδραυλικα είδη οπως και εργασια υδραυλικου. Ακομη σε σχεση με μια απλη αεροθερμη σομπα χρειαζεται και λιγοτερη καυσιμη υλη. Ετσι πχ, αν με το ξυλολεβητο-σομπα χρειαστεις 10 τονους ξυλα, με την αεροθερμη ( απλη δηλαδη) θα χρειαστεις τα μισα. Χοντρικος ο υπολογισμος ;) .

Εκτος και αν μπορεις να "κοψεις" κονδυλιο παραπανω και βαλεις κατι καλυτερο ως λεβητα ή εστω και σομπα. Αλλα ξεφευγει πολυ...

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64695 από Fokion

argyrw έγραψε: Fokion, τι εννοείς τεχνικές γνώσεις; Τι να τις κάνω; Στη λειτουργία; Κάποιος άλλος θα κάνει εγκατάσταση, όχι εγώ. Όχι, δεν έχω κυκλοφορητή κλπ.
Δεν διαφωνώ με τις παρατηρήσεις σου μεν, αλλά...


Ακριβως αυτο.
Οι ξυλο-πελετο λεβητες δεν ειναι "παταω ενα κουμπι και αναψε" θελουν την συχνη ενασχοληση του χρηστη...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64699 από argyrw
Δυστυχώς, ο λέβητας πέλετ που προανέφερα ως αρχική επιλέξιμη λύση μού βγαίνει με εξαρτήματα και εργασία περίπου στα 4 χιλιάρικα... Αμφιβάλλω πολύ αν πρέπει να τα διαθέσω αυτή τη στιγμή λόγω δυσκολιών, αλλά αμφιβάλλω και αν πραγματικά αξίζουν τόσα λεφτά αυτοί οι λέβητες.
Αν έχετε κάποια οικονομική και καλή πρόταση άλλου είδους, ευπρόσδεκτη.

Αγαπητέ ElectricalChief, δεν με ενδιαφέρει να ζεστάνω μόνο ένα χώρο, γιατί θέλω να μπορώ να κυκλοφορώ στο σπίτι μου χωρίς να τουρτουρίζω. Έχω και μικρό παιδάκι. Ζεσταίνω πχ. το σαλόνι με το τζάκι ή την κουζίνα με υγραέριοσομπα, αλλά ψάχνω μια λύση-καλοριφέρ. Κι ας μην είναι ιδανική. Άλλωστε η διαρρύθμιση και η μόνωση του σπιτιού δεν επιτρέπει να "τσιμπήσουν" όλα τα δωμάτια από μια θέρμανση κεντρικού χώρου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64701 από Fokion
ποσα μπορεις να διαθεσεις?
κατ' ανωτατο
κατ απολυτως ανωτατο ουτε ενα ευρω επιπλεον.
κι αν αυτο περιλαμβανει και την καυσημη υλη....

παντως και με ολο το θαρρος αν πεις πχ 500 ευρω για σομπα αυτο που θες - ζεστη παντου - δε γινεται...
γιατι ακομα και αυτη που εβαλες να βαλεις το 200-300 του υδραυλικου ΔΕΝ το γλυτωνεις καθως χρειαζεται διαταξεις ασφαλειας που ΔΕΝ εχεις ( κυκλοφωρητες και τα συμπαραματουρντα )...

προσθεσε στην καλυτεροτερη των περιπτωσεων κι ενα 100αρικο με 150αρι καμιναδα....

κι απο κει και περα αν εισαι Αθηνα περιξ κανα 170αρι - 190αρι ο τοννος τα ξυλα.
που αυτη την εποχη πλεον ειναι ολα μουσκεμα στην υγρασια που σημαινει οτι και καπνιζουν σα τρελλα και δεν αποδισουν οσο υποτιθεται.....

και προφανως δεν χρειαζεσαι 1 τοννο γαι την σεζον...

Συγνωμη που στα λεω χυμα αλλα δε ξερω τι εχεις στο νου σου....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ