Έχω χάσει τη μπάλα στην επιλογή σόμπας - λέβητα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64806 από Gdevil

argyrw έγραψε: Αγαπητέ DimLyk, έγινε μελέτη από μηχανικό πριν εγκατασταθούν τα σώματα και το χαρτί του γράφει 20.000 θερμίδες, τώρα τι εννοεί δεν ξέρω να σου πω. Να προσθέσω ότι μου ζητήθηκε από πωλητή κατόπιν να μετρήσω τις διαστάσεις των σωμάτων για να μου προτείνει λέβητα και τις έβγαλε 13.000 ή 15.000 αν δεν κάνω λάθος.

15000 θερμίδες (kcal) ισούνται με 17 kwh.
Παλιά συνήθιζαν να βάζουν μεγάλα σώματα ώστε να ζεσταίνουν το σπίτι με τον καυστήρα να δουλεύει λίγες ώρες.
Tο σπίτι σου μπορεί να ζεσταθεί είτε όπως παλιά (λίγες ώρες - πολλή ζέστη) με κάποιον τρόπο (ξύλο - πέλλετ) που θα δίνει 17 κιλοβάτ στα σώματά του σπιτιού. Αρα θα πρέπει (με απόδοση 80%) να είναι της τάξης των 21 kw.
Το θέμα είναι όμως ότι αν είναι ξύλο 21 kw (όπως σου έγραψα πριν) δεν θα μπορεί να κλείνει όταν ζεσταθεί το σπιτι. Γενικώς καίγοντας ξύλο παίρνεις ζέστη συνεχόμενες ώρες. τουλάχιστον 3-4.
Σε 3-4 ώρες ο καυστήρας του πετρελαίου που έχεις δούλευε τις μισές. Και έκλεινε.
Νομίζω λοιπόν ότι 20 kw είναι το μέγιστο που θα χρειαστείς να σου δίνει η συσκευή που θα καταλήξεις.
πχ μπορείς και με 15 kw (επί 80% απόδοση) να πάρεις 12 kw στα σώματά σου. Αλλα θα χρειαστούν να δουλέψουν περισσότερες ώρες.
Να το γράψω αλλιώς.
Το σπίτι σου έχει απώλεις.
Αυτές για 100 τετραγωνικά εγώ τις υπολογίζω σε 160 κιλοβατώρες για σχετικά μονωμένο διαμέρισμα τώρα τον δεκέμβρη.
Εσύ λές ότι το σπίτι σου μπάζει.
Αντε να θές (ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΚΡΙΒΕΙΑ) 30% παραπάνω δηλαδή 210.
Αυτές τις κιλοβατώρες τις παίρνεις είτε δίνοντας στα σώματά σου 10 κιλοβάτ για 20 ώρες είτε 20 κιλοβάτ για 10 ώρες.

Edit Οταν ξεκίνησα να σου γράψω δεν είχα δει το τελευταίο σου μύνημα ούτε αυτό του dimlyk :ohmy:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64812 από Gdevil

argyrw έγραψε: ....
Μένει το τζάκι-καλοριφέρ, αλλά αυτά περί βόμβας μάλλον με αποθάρρυναν.
...

O σκοπός μου δεν ήταν να σε αποθαρρύνω από αυτή τη λύση (ίσα ίσα) αλλά να σε προτρέψω να ενημερωθείς πολύ καλά για το τι πρέπει να γίνει και πως.
Σε αυτό το φόρουμ θα μάθεις πολλά.
Τόσα που να μπορείς να κρίνεις τους μάστορες που θα σου κάνουν την δουλειά.
Γιατί αν δεν ξέρεις τότε όλο και καμιά "πατάτα" θα κάνουν.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64813 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

argyrw έγραψε: Αναφορικά με τη διεξοδική ανάλυση του Gdevil:

Καταρχάς, δεν προυπήρχε λέβητας πετρελαίου και άρα λεβητοστάσιο. Χρειάζονται λοιπόν όλα τα αξεσουάρ συν κάποιες συμπληρωματικές σωληνώσεις. Κάναμε μια ψιλοανακαίνιση στο παλιό σπίτι και βάλαμε σώματα με την προοπτική να μπει λέβητας πέλετ. Όμως μου είναι δύσκολο να αποφασίσω αυτή τη στιγμή μια τέτοια δαπάνη.

Προκειμένου να βάλω ακριβό ξυλολέβητα προτιμώ να βάλω πελετολέβητα έστω και λίγο ακριβότερο.

Επαναλαμβάνω πως ενδιαφέρομαι μόνο για λύση τύπου λέβητα που θα τροφοδοτεί τα σώματα. Λειτουργώ ήδη -με φειδώ- 2 ερ-κοντίσιον, ένα τζάκι, μια σόμπα γκαζιού, ένα αερόθερμο στο λουτρό, δε θέλω άλλη "τοπική" λύση.

Αποκλείω το τζακι με αεραγωγούς. Εχω ήδη σώματα και δε θέλω άλλη εγκατασταση.
Μένει το τζάκι-καλοριφέρ, αλλά αυτά περί βόμβας μάλλον με αποθάρρυναν.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να εγγυηθώ για τις ικανότητες των τεχνικών που έχω διαθέσιμους εδώ που μένω -σε νησί.
Ποιοι βάζουν καμινάδες; Να κάτι που δεν ξέρω.

Ενδεικτικά, υδραυλικός μου έβγαλε κοστολόγιο 900 ευρώ υλικά + 600 εργατικά για εγκατάσταση πελετολέβητα. Φυσικά, έπαθα μικρό εγκεφαλικό. Δεν έχω πάρει άλλη προσφορά ακόμη.

Θα με βοηθούσατε πολύ αν μου δίνατε να καταλάβω ποιες είναι οι μίνιμουμ ανάγκες για την εγκατάσταση ξυλολέβητα χωρίς αυτοματισμούς.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!


Πρέπει να μικρύνουμε τα σπίτια μας.
Αργυρώ, πολλά λεφτά δεν έχεις (αυτό καταλαβαίνω) θα χαρείς να περνάς ζεστά τις ώρες της μέρας που είσαι ξύπνια, ή είσαι στο σπίτι.
Αυτό ισχύει για όλους μας (όσους δεν έχουμε όσα είχαμε.
Αυτό έχει και το κόπο του, αλλά έχει και την ικανοποίηση του.
Θυμάμαι αρκετά νέος, βράδια στη Ξάνθη, σε παλιό σπίτι, με σόμπα πετρελαίου μονάχα στο καθιστικό και μετά στα παγωμένα υπνοδωμάτια σκεπασμένοι με βελέντζες. Το ωραίος ύπνος με κείνο το βάρος σε βαθμούς όσο σχεδόν εξω. Το πρωί ανοίγαμε τα ματια και ψάχναμε που είναι τα ρούχα, τα παγωμενα ρούχα να τ αρπάξουμε να πάμε κει που έκαιγε η σόμπα...
Ήταν καλές εποχές, δεν είναι θλεμα νοσταλγίας, απλά μιά αίσθηση που χάσαμε.. ότι μπορούμε να ζούμε.. ,με δυσκολία.
Χαίρομαι τη σομπόύλα μου. Το καθιστικό είναι μιά χαρά.
Κι ο ύπνος, δυσκολεύει λιγάκι μέχρι να ζετσαθούν τα σκεπάσματα μέσα, αλλά.. κοιμόμαστε κουκουλωμένοι, αλλά καλά.
Γυρνάμε πίσω??? Για κάποιους μπορεί... για κάποιους όχι.. δείχνουμε τη δύναμη της ζωής να προχωράει μέσα στις δυσκολίες μπροστά..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64815 από mastoras

argyrw έγραψε: Η αλήθεια είναι ότι μου έδωσε ελπίδες η περίπτωση φίλου φίλης που έβαλε Prity των 500 ευρώ και ζεσταίνει λέει ξενώνα 8 δωματίων! Στη βόρεια Ελλάδα. Και είναι και ευχαριστημένος!
Τι να πω, δεν ξέρω κι εγώ, είπα να το ψάξω...


Ο χειμώνας ήδη βρίσκεται στα φόρτε του. Τα χρήματα είναι λίγα, και δεν υπάρχουν περιθώρια επιλογής....η, περαιτέρω σκέψεων, αναλύσεων, συζητήσεων κτλ.

Είναι κρίμα και άδικο να κρυώνετε ψάχνοντας να βρείτε την ιδανική λύση εν μέσω του χειμώνα, λύση που όμως δεν υπάρχει.

Βασίσου με ασφάλεια επάνω στην πρόταση του γνωστού σας, και προχώρα άφοβα. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64825 από argyrw
[quote="ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ" post=64813
Πρέπει να μικρύνουμε τα σπίτια μας.
Αργυρώ, πολλά λεφτά δεν έχεις (αυτό καταλαβαίνω) θα χαρείς να περνάς ζεστά τις ώρες της μέρας που είσαι ξύπνια, ή είσαι στο σπίτι.
Αυτό ισχύει για όλους μας (όσους δεν έχουμε όσα είχαμε.
Αυτό έχει και το κόπο του, αλλά έχει και την ικανοποίηση του.
Θυμάμαι αρκετά νέος, βράδια στη Ξάνθη, σε παλιό σπίτι, με σόμπα πετρελαίου μονάχα στο καθιστικό και μετά στα παγωμένα υπνοδωμάτια σκεπασμένοι με βελέντζες. Το ωραίος ύπνος με κείνο το βάρος σε βαθμούς όσο σχεδόν εξω. Το πρωί ανοίγαμε τα ματια και ψάχναμε που είναι τα ρούχα, τα παγωμενα ρούχα να τ αρπάξουμε να πάμε κει που έκαιγε η σόμπα...
Ήταν καλές εποχές, δεν είναι θλεμα νοσταλγίας, απλά μιά αίσθηση που χάσαμε.. ότι μπορούμε να ζούμε.. ,με δυσκολία.
Χαίρομαι τη σομπόύλα μου. Το καθιστικό είναι μιά χαρά.
Κι ο ύπνος, δυσκολεύει λιγάκι μέχρι να ζετσαθούν τα σκεπάσματα μέσα, αλλά.. κοιμόμαστε κουκουλωμένοι, αλλά καλά.
Γυρνάμε πίσω??? Για κάποιους μπορεί... για κάποιους όχι.. δείχνουμε τη δύναμη της ζωής να προχωράει μέσα στις δυσκολίες μπροστά..[/quote]

Μου αρέσει η φιλοσοφική σου διάθεση, μου ταιριάζει αυτός ο τρόπος σκέψης, αλλά όταν κρυώνω δεν μπορώ να το δω έτσι ρομαντικά -είναι σαν την πείνα, πλήττει τη σωματική σου υπόσταση, κάνεις τα πάντα για να την κατασιγάσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64836 από argyrw
Έχει κανείς υπόψη του αυτό εδώ: multiclima.gr/?section=1806&language=el_...4=1&ref=bestprice.gr
Δεν έχω βρει περαιτέρω πληροφορίες. Έχει και μικρότερη στα 21kw. Εμένα μου σύστησαν τη μεγάλη. Τσιμπημένη ίσως στα 800 ευρω, δεν ξέρω αν είναι καλύτερη από τις βαλκανικές.

Επίσης, αυτή μου φάνηκε καλή, δεν έχω ιδέα για τιμή όμως www.halcotherm.gr/sompa-xyloy-nerou.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ