10 ώρες καύση ξυλόσομπας...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45358 από ΒΑΡΔΑΣ
καλησπερα σε ολους.ειμαι νεο μελος στο φορουμ και μπορω να πω οτι τις 2 αυτες μερες εχω μαθει πολλα σχετικα με το θεμα που με ενδιαφερει.(ξυλοσομπα).οπως εχω γραψει ειμαι κατοχος μιας invicta chamane με ισχυ 14 kw και αποδοση 78,7 συμφωνα με το κατασκευαστη.η σομπα δουλευει απο περισυ και μπορω να πω οτι με καλυψε στο 100%.σπιτι του 80 με 0 μονωση.η εταιρια στα τεχνικα χαρακτηριστικα εγραφε για συνεχομενη καυση σε νορμαλ κατασταση 10 ωρες.το παλεψα απο δω,το εψαξα απο κει,επαιζα με αεριδες,αλλαζα ξυλα και το μονο που ειχα καταφερει ηταν μεγιστη διαρκεια καυσης 5 ωρες...μεχρι που μπηκα σε ενα γαλλικο φορουμ που μιλαγαν για αυτη τη σομπα.ρωτησα 2-3 ατομα απο εκει και ο ενας μου απαντησε.σημερα το πρωι αφησα τη σομπα να σβησει τελειως.την αναψα με 2κιλα οξια ξερη και ενα κιλο κλαδια αμυγδαλιας περσινα και αυτα.την αφησα να καψει στο τερμα και οταν εκανα ικανοποιητικη θρακα εβαλα 1 κουτσουρο πουρναρι και ενα μυγδαλια ξερα 6 κιλα το καθενα...ΕΥΡΗΚΑ!!!εκλεισα πρωτογενη σχεδον στο τερμα και το δευτερογενη τελειως κλειστο.η σομπα εκαψε απο τις 12 το μεσημερι μεχρι τις 9 και μιση το βραδυ!9,5 ωρες αρκετα καλης καυσης,εξωτερικη θερμοκρασια 11 βαθμους και εσωτερικη 25 στον ενιαιο χωρο(60τμ) και 21 στα υπολοιπα δωματια.συνολικη καταναλωση στις 11 ωρες 15κιλα ξυλου.το μονο θεμα ηταν οτι μαυρισε ελαφρια το τζαμι πραγμα που δε με χαλασε και πολυ.αυτο το θεμα το ανοιξα γιατι καταλαβα οτι οι αξιοπιστοι κατασκευαστες δε γραφουν τελικα οτι θελουν.ευχαριστω για το χρονο σας και περιμενω εντυπωσεις.

καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!κοπαδι πρεπει να ειναι!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45369 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: 10 ωρες καυση..
Πρέπει να είναι πολύ καλή σόμπα και έχει και μοντέρνο design.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45376 από ΒΑΡΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΒΑΡΔΑΣ στο θέμα Απ: 10 ωρες καυση..
φιλε dmtr και απο θεμα αποδοσης και απο θεμα αισθητικης ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.εψαχνα σομπα πανω απο 10 kw μιας και στο σπιτι δεν ειχα καλοριφερ και την εβγαζα με σομπα πετρελαιου που ηταν πραγματικη ΧΥΤΡΑ σε θεμα καταναλωσης.ειχα κατασταλαξει σε 2 επιλογες.μια ηταν αυτη και η αλλα η supra gotham.πανω κατω ιδιο σχεδιο ιδια αποδοση.αλλα τη gotham την εβρισκα 1800 ευρω και αυτη εδω τη πηρα με αρκετα παζαρια 1300 ευρω.με τη διαφορα πηρα μπουρια πολυ καλης ποιοτητας της αγωγος.επομενο βημα,μαλλον το καλοκαιρι θα ειναι τοποθετηση εναλακτη θερμοτητας που βρηκα εδω στο φορουμ για να στειλω αερα στα 2 υπνοδωματια.

καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!κοπαδι πρεπει να ειναι!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45378 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Απ: 10 ωρες καυση..
Φαίνεται πολύ καλή! Καλές καύσεις και καλό χειμώνα να 'χεις!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΒΑΡΔΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45383 από Nasikas
καθε πρωι στο βουνο ακουω κατι πουλακια που κανουν σαν αλυσοπριονα!!
κοπαδι πρεπει να ειναι!!!!


όχι μόνον στα βουνά...
Οι κάμποι επίσης στενάζουν.

"Οι γυρολόγοι που πουλάγανε ΣιΝΤΙ
πουλάνε τωρα 'λυσοπρίονα." .....είχα γραψει σε κάποιο αρθρο, αλλά τουτο το εύρημα....τι να πω ; :woohoo:

Καλόκαυστη με υγεία.
(και μπράβο σου που ξερεις να διαλέγεις ξύλα)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΒΑΡΔΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45384 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: 10 ωρες καυση..
www.invicta-sa.com/portail/fr/component/...e-fonte-chamane.html





Για να μη ψαχνει ο κόσμος...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ