Μπουριά μέσα από τζάμι

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44548 από spyros_tazz
Μπουριά μέσα από τζάμι δημιουργήθηκε από spyros_tazz
Γεία σας,
είμαι νέος στο φόρουμ και στον χώρο της σόμπας γενικώς.
Αγόρασα μια τζακόσομπα adensa με 150mm μπουριά.
Το πρόβλημά μου είναι πως ο μόνος τρόπος εξόδου του μπουριού από το σπίτι είναι μέσα από ένα τζάμι που βρίσκεται πάνω από την κεντρική είσοδο.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι κατά πόσο αυτό είναι επιτρεπτό και εάν ναι, τι πρέπει να προσέξω,
ή να αποφύγω.
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by spyros_tazz. Αιτία: Προσθήκη σχεδιαγράμματος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44590 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Μπουριά μέσα από τζάμι
Επιτρεπτό ? Τι εννοείς :huh:

Τρύπα στο τζάμι χρειάζεσαι για να περάσει το μπουρί. Βέβαια η τρύπα κοστίζει, και θα πρέπει να ανοιχθεί λίγο περισσότερο από την διάμετρο των μπουριών, για να μην έχουν επαφή τα μπουριά με το τζάμι.

Ο άλλος φθηνότερος τρόπος είναι να αφαιρέσεις το τζάμι, και στην θέση του να βάλεις άλλο υλικό πχ λαμαρίνα, τσιμεντοσανίδα κτλ.

Οι περισσσότεροι επειδή κοστίζει η τρύπα στο τζάμι, απλά το μικραίνουν και το υπόλοιπο κομμάτι που θα περάσει στο μπουρί βάζουν άλλο υλικό...όπως είπα παραπάνω.

Γενικά τα τζάμια αντέχουν και τις τρύπες και τις θερμοκρασίες....σε λογικά πλαισια πάντα, και φυσικά δεν μιλάμε για Βιτρώ και άλλα περίεργα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44596 από spyros_tazz
Απαντήθηκε από spyros_tazz στο θέμα Απ: Μπουριά μέσα από τζάμι

mastoras έγραψε: Επιτρεπτό ? Τι εννοείς :huh:

Τρύπα στο τζάμι χρειάζεσαι για να περάσει το μπουρί. Βέβαια η τρύπα κοστίζει, και θα πρέπει να ανοιχθεί λίγο περισσότερο από την διάμετρο των μπουριών, για να μην έχουν επαφή τα μπουριά με το τζάμι.

Ο άλλος φθηνότερος τρόπος είναι να αφαιρέσεις το τζάμι, και στην θέση του να βάλεις άλλο υλικό πχ λαμαρίνα, τσιμεντοσανίδα κτλ.

Οι περισσσότεροι επειδή κοστίζει η τρύπα στο τζάμι, απλά το μικραίνουν και το υπόλοιπο κομμάτι που θα περάσει στο μπουρί βάζουν άλλο υλικό...όπως είπα παραπάνω.

Γενικά τα τζάμια αντέχουν και τις τρύπες και τις θερμοκρασίες....σε λογικά πλαισια πάντα, και φυσικά δεν μιλάμε για Βιτρώ και άλλα περίεργα.


Ωραία μέχρι τώρα.
Οπότε μπορώ να κάνω τρύπα στο τζάμι και να το περάσω από μέσα.
Για τις απώλειες θερμότητας τι μπορώ να κάνω;
Υπάρχει κάποιο υλικό με το οποίο θα μονώσω το κενό μεταξύ τρύπας και μπουριού;

Για το εάν είναι επιτρεπτό, αναφέρομαι στις θερμικές απώλειες που μπορεί να υπάρχουν από την τρύπα... Έχω δεί μπουριά να βγαίνουν από τζάμια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι πρακτικά σωστό για την απόδοση της σόμπας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44637 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Μπουριά μέσα από τζάμι
"Ψιλά γράμματα" για τις απώλειες. :)

Με μια ροζέτα μεταλλική για σόμπα, θα κλείσουν τα μερικά χιλιοστά που θα αφήσεις παραπάνω στην τρύπα του τζαμιού για το μπουρί.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spyros_tazz

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ