Tι κάνει μια σόμπα αποδοτική;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82034 από ang29
Απαντήθηκε από ang29 στο θέμα Απ: Tι κάνει μια σόμπα αποδοτική;
το μυστικό είναι η φλόγα να καίει γλυκά με λίγο πρωτογενή και όλο τον δευτερογενή ( μέχρι να ζεσταθεί βέβαια όλος ο πρωτογενής ανοιχτός τέρμα)


Δηλαδη οι κατασκευαστες μας προσφερουν τη δυνατοτητα ρυθμισης των δευτερογενων κτλ αεριδων ετσι απλα για να υπαρχει και αυτη η δυνατοτητα;
Μια καλα κατασκευασμενη σομπα δηλ χρειαζεται ρυθμση μονο για τον πρωτογενη αερα;
Ρωταω γιατι ειμαι στο ψαξιμο και προπαθω να μαθω και να καταλαβω καποια πραγματα γυρω απο της σομπες.
Ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ang29.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #83679 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Tι κάνει μια σόμπα αποδοτική;
Kαι εγώ έτσι τη δουλεύω πλέον. Την αεροκουρτίνα την έχω πάντα ανοιχτή και ανοιγοκλείνω μόνο τον πρωτογενή. Στην αρχή τέρμα ανοιχτός, μετά μισόκλειστος ή κλειστός και στο τέλος πάλι ανοιχτός να καούν τα κάρβουνα και να μειωθεί ο όγκος τους. Την αεροκουρτίνα την κλείνω μόνο αν φυσάει και τραβάει πολύ αέρα ή καμινάδα ή αν μου ξεφύγουν πολλά ξύλα και φουντώσει πολύ η φωτιά.
Αυτό που θεωρώ βασικό είναι ο αέρας που εισάγεται από το πίσω μέρος του θαλάμου καύσης για να καίγεται ο καπνός. Αυτός δεν ρυθμίζεται και ούτε κλείνει γιατί είναι απλώς 7 τρύπες στο θάλαμο καύσης. Κάνουν εξαιρετική δουλειά αν τραβά καλά η καμινάδα γιατί μόλις βάλω ξύλο λειτουργούν σα φλογοβόλο και καίνε όλο τον καπνό. Εξωτερικά δεν έχω δει να βγάζει καπνό η καμινάδα μου, αλλά θέλουν και ξερά ξύλα. Με υγρά πέφτει η θερμοκρασία στο θάλαμο καύσης και δεν λειτουργεί η καύση του καπνού. Γιατί δεν έχουν όλες οι σόμπες αυτές τις τρύπες δεν το καταλαβαίνω γιατί είναι πολύ απλό να γίνουν. Δυστυχώς πρέπει να πας σε ακριβές σόμπες για να βρεις εισαγωγή αέρα για καύση καυσαερίων.
Γενικά πάντως δεν τη σιγοκαίω γιατί θέλω να καίει καθαρά και να παίρνω και τη μάξιμουμ ισχύ.
Αυτές οι αμερικάνικες είναι ωραίες σόμπες.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by MZach.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ