Μπουρί ξυλόσομπας σε καμινάδα τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40846 από ΜΑΥΡΟΣΤΟΜΟΣ
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες που αποκόμισα από το forum.

Θα ήθελα να θέσω μία ερώτηση που αφορά την περίπτωση που θέλω να αντιμετωπίσω.
Έχω διαλέξει μία ελληνική ξυλόσομπα που έχει και ανεμιστήρα. Στο σημείο στο σπίτι που θα την τοποθετήσω πρέπει να έχω 1,2 μπουρί προς τα πάνω μετά 4,10 οριζόντιο ώστε να συναντήσω την καμινάδα του τζακιού στα 2,3 ύψος. Εκεί θέλω να κάνω τρύπα ώστε να χρησιμοποιήσω την καμινάδα του τζακιού για έξοδο(Είμαι ισόγειο και υπάρχει ένας όροφος από επάνω). Δεν θέλω να βάλω μπουριά μέσα στην καμινάδα.

Α) Το σενάριο είναι λειτουργικό? Θα τράβαει η σόμπα?

Β) Θα μπορώ να τα λειτουργώ και τα δύο μαζί? Η πρέπει να κλείνω την καμινάδα με κάποιο τρόπο όταν είναι ανοικτή η σόμπα?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40869 από dimlyk
θα προσπαθησω να βοηθησω λιγο παιρνοντας τα δεδομενα καπως αναποδα :)
το ζητουμενο ειναι να ζεσταθεις ,,
αφου εχεις ηδη τζακι μηπως επιδεχεται βελτιωσεις ωστε να σε καλυψει ?
(θα βρεις αρκετα αρθρα σχετικα εδω )

μηπως το μπουρι μπορει να βγει απο κανα μπαλκονι φωταγωγο η αλλο ανοιγμα ?
αν οι απαντησεις ειναι αρνητικες δεν εχεις αλλες επιλογες απο την δοκιμη
τα 4 μετρα ειναι πολλα για οριζοντιο ...βελτιωνεται η κατασταση με μεγαλυτερη διαμετρο και καποια κλιση και συχνοτερο καθαρισμα :)
και φυσικα η χρηση της καμιναδας του τζακιου ειναι μονοδρομος αφου αποκλειστηκαν ολα τ αλλα
για την ταυτοχρονη χρηση κανονικα απαγορευεται (πιο σωστα δεν συνισταται)...εξαρταται παντως απο την διατομη της καμιναδας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΜΑΥΡΟΣΤΟΜΟΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40876 από manostaz

εγω φιλε αντικατεστησα το τζακι με σομπα
και εφιαξα ενα κουτι οπως αυτο στην φοτο για να το καθαριζω οποτε θελω
τα μετρα που λες για οριζοντια καμιναδα σομπας θεωρω οτι ειναι παραπολλα
αν το κανεις θα πρεπει να το κανεις με τετοιο τροπο ετσι ωστε αν χρειαχτει να τα καθαρισεις να μπορεις
υποψιν οτι αναλογα το ξυλο που καιςλερωνει και η καμινανδα
να μην αποκλεεις το ενδεχομενο να τα καθαρισεις ακομη και μες στο χειμωνα..ξυλα που λερωνουν πολυ ειναι ας πουμε τα πευκα.......
δες τι μπορεις να κανεις στο τζακι σκεψου το καλα καλα και μετα προχωρα στην σομπα
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΜΑΥΡΟΣΤΟΜΟΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43424 από GeoTa
Τα φώτα σας παρακαλώ.

Ο κολλητός μου θα αφαιρέσει εντελώς το παλιό ανοιχτό τζάκι του και θα βάλουμε ξυλόσομπα. Τα μπουριά θα τα περάσουμε μέσα από την παλιά καμινάδα του τζακιού.

1)Στο τελείωμα της καμινάδας στα κενά μεταξύ νέας και παλιάς θα βάλουμε πετροβάμβακα, λίγο τσιμεντάκι από επάνω και στο τέλος μονωτικό υλικό. Να κάνουμε κάτι παρόμοιο και στο σημείο που μπαίνει η νέα στην παλιά; Να κλείσουμε και εκεί τα κενά δηλαδή;

2)Χρειάζεται να βάλουμε πουθενά στηρίγματα ή δεν είναι ανάγκη;

3)Επίσης αν η έξοδος των καυσαεριων της σόμπας είναι από την επάνω μεριά (όπως δείχνω και στο σχέδιο) και θέλει να την καθαρίσει με βούρτσα πώς θα γίνει αυτό; Υπάρχει κάποιο εξάρτημα σαν το Τ καθαρισμού;

4)Χρειάζεται να προσέξουμε κάτι άλλο;


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45085 από GeoTa
Κανας ΜΑΣΤΟΡΑΣ :whistle: να πει την άποψή του?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45106 από mastoras
Δυστυχώς είναι λάθος η τοποθέτηση. Χρειάζεται οπωσδήποτε γωνία με ΤΑΦ καθαρισμού, η συλλογής υλικών καύσης όλων των ειδών, που προκύπτουν απο υγρά ξύλα που έχουμε πλέον :cheer: στάχτες, πίσσες, κτλ .

Το σπιράλ απευθείας από την σόμπα θα το κάψει. Αν για λόγους οικονομίας χρειάζεται αυτό να μπει, να τοποθετηθούν πρώτα 2 μέτρα μεταλλικό μπουρί και στην συνέχεια το σπιράλ.

Το σπιράλ επίσης θέλει συχνό καθάρισμα. αλλιώς αργά η γρήγορα θα πάρει φωτιά.

Στηρίγματα όχι δεν χρειάζονται.....ακουμπάει δεξιά και αριστερά..όπου βρει δηλαδή. :)

Τα κενά να τα κλείσετε με διαμορφωμένη λαμαρίνα. Και να μην τα σφραγίσετε για να υπάρχει η δυνατότητα να βγαίνουν τα σπιράλ για καθάρισμα.

Το σπιράλ για να καθαριστεί θέλει χτύπημα....με τα χέρια ντουπ ντουπ ντουπ...... γιατί στις σπείρες του κατακρατεί πολύ πράμα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ