Προσάναμμα σε ξυλόσομπα ενεργειακή

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39671 από giabritsos
πρωτη φορα φετος μπλεκω με ξυλα...
δεν ξερω τι να χρησιμοποιησω για προσαναμμα....φανταζομαι η διαδικσια στα μεγαλα κρυα,παρε τσεκουρι καθε φορα και τεμαχισε ειναι βαρετη.
σκεφτηκα να παρω ενα σακι πελλετ και να βαζω μια χουφτα για προσαναμμα το οποιω θα το αναβω με το "στυλο φλογιστρο που εχω"
θα δουλεψει ετσι?
εσεις τι εχετε για προσαναμμα?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39681 από Yiomato Tasaki
Παίρνεις ένα μεγάλο τάπερ, το γεμίσεις πριονίδι και μέσα ρίχνεις λίγο πετρέλαιο.
Ανακατεύεις και χρησιμοποιείς μια-δυό κουταλιές της σούπας για προσάναμμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39683 από giabritsos
δενθελω να βαλω πετρελαιο στην ενεργειακη σομπα...αυτο το ξερω,το κανουν οι δικοι μου χρονια σε απλο τζακι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39686 από rivol
Εγώ έχω ένα μπουκάλι με φωτιστικό πετρέλαιο, του έχω κάνει και μια τρύπα με ένα καρφάκι στο καπάκι και βάζω λίγο χαρτί κουζίνας στην βάση και το καταβρέχω μαζί με τα ξύλα και είμαι έτοιμος.

Αυτό τα κάνω χρόνια και στο απλό τζάκι και στο ενεργειακό τώρα.

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39691 από Asteris
Ένα μικρό κυβάκι προσάναμμα, από πάνω φύρα από τα ξύλα που μου φέρανε το καλοκαίρι (έχω μαζέψει 4 τσουβάλια), από πάνω μιά μπριγκέτα (είχα πάρει πέρυσι μισό τόνο και έχω ακόμα...) και από πάνω ψιλά ξύλα. Σε ένα τέταρτο έχω πλήρη καύση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39714 από vaxevana
Μπορείς να πάρεις προσανάμματα που έχουν παραφίνη (αυτά τα άσπρα) ή αυτά που είναι μόνο από ξύλο (καφέ, αν και υπάρχουν και καφέ με παραφίνη). Αν δεν σε πειράζει ο μαύρος καπνός που βγάζουν τα πρώτα, επέλεξέ τα καθώς είναι πιο φθηνά και βγάζουν περισσότερη φλόγα.
Αν τα ξύλα σου είναι λίγο υγρά, τότε μπορείς να βάλεις εκτός από 2 κυβάκια και μερικά ξυλάκια δαδί (υπάρχουν στα σουπερ μάρκετ, jumbo κτλ.). Καλή τιμή για δαδιά ειναι 1 κιλό = 1 ευρω (ακρίβυναν και αυτά). Αν είναι ξερά τότε μην βάζεις δαδί.
Επίσης όταν καθαρίζεις τη στάχτη κράτησε τα καρβουνάκια που θα βρεις (εγώ τα μαζεύω χρησιμοποιώντας ένα εργαλείο που είναι για να μαζεύει φύλλα, η στάχτη περνά και τα καρβουνάκια στέκονται), και βάλτα και αυτά μαζί με τα κυβάκια, από πάνω τα δαδιά και από πάνω τα πιο ξερά, λεπτά και σχισμένα ξύλα που έχεις ...
Τέλος εύχρηστοι είναι κάτι αναπτήρες με μακρύ λαιμό για να ανάψεις ...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vaxevana.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ