Ξυλόσομπα και μπουριά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38488 από makfrag
Ξυλόσομπα και μπουριά δημιουργήθηκε από makfrag
Χαιρετώ την καλή παρέα του φόρουμ. :)
Έχω σχεδόν αποφασίσει για την αγορά ξυλόσομπας για το σπίτι. Λόγω περιορισμένου χώρου το μοντέλο που έχω καταλήξει είναι της tim sistem to Diana.
www.casa-energy.gr/online-shop?page=shop...d=343&category_id=24

Το σπίτι είναι διαμέρισμα 69 τ.μ. στον 2ο οροφο πολυκατοικίας.

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: .pdf
Μέγεθος αρχείου:14 KB


Στο σχεδιάγραμμα με το σχήμα αστέρι φαίνεται που βολεύει η τοποθέτηση της σόμπας. Εκεί, ευελπιστώ να ζεσταίνει όσο γίνεται όλο το σπίτι. Ποια είναι η γνώμη σας? Θα τα καταφέρει το σομπάκι αυτό?
Ο προβληματισμός μου ο μεγάλος είναι σχετικά με τα μπουριά. Θα υπάρχει ένα κάθετο κομμάτι περίπου 1,90 μέτρα πάνω από την σόμπα, γωνία, ένα οριζόντιο 3 μέτρα μέχρι να βγει στο μπαλκόνι, γωνία ένα οριζόντιο 3 μέτρα μέχρι την γωνία του μπαλκονιού, γωνία και ένα κάθετο μέρος μήκους περίπου 14 μέτρων :ohmy:. Στον από πάνω όροφο ο αδερφός μου σκέφτεται να κάνει το ίδιο και λέμε να χρησιμοποιήσουμε κοινή καμινάδα. Η σόμπα ζητάει φ130, λέω να της βάλω για καλύτερη απαγωγή φ150 στα οριζόντια και στο κάθετο φ200. Καπέλο επάνω σκέφτομαι για περιστροφικό , λένε ότι τραβάει καλύτερα... Ποια είναι η γνώμη σας? Θα τραβάει ικανοποιητικά? Μου φαίνονται μάλλον πολλά τα μέτρα του οριζόντιου μπουριού....Μου είπαν ότι επάνω μπαίνει και μοτέρ απαγωγής καπναερίων αλλά ξεφεύγουμε λίγο οικονομικά. Επίσης τι μπουριά να βάλω?? Γνωρίζω ότι τα ίνοξ είναι καλύτερα, και έξω μάλλον θέλει μονωμένα, αλλά 22 μέτρα + άλλα 8 του αδερφού μου σύνολο 30 μέτρα ίνοξ από τα οποία τα 20 θα πρέπει να είναι διπλού τοιχώματος νομίζω ότι θα ξεφύγουμε αρκετά από το μπάτζετ μας...Καμιά πρόταση?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας... :)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38489 από kinezos
Απαντήθηκε από kinezos στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα κ μπουριά
ο μονος που θα ζεσταθεί είναι αυτός που θα σου πουλήσει τα μπουριά
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makfrag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38490 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα κ μπουριά
Οτι γλυτωσεις σε λεφτα με την ξυλοσομπα θα τα πληρωσεις σε μπουρια...
6 μετρα οριζοντιο... χμ... για φυσική ροή

δυσκολα ενονονται 2 καμιναδες, η "κατω" μπορει να πνιξει τους πανω υπο ορους

χωρο για ξυλα εχεις???? εχετε??? 2-3-4 τονους??? και θα βρητε ξερα αυτη την εποχη???
Ολοι οι υπολοιποι στο σπιτι μπορουν να την αναβουν ή θα πρεπει να εισα;ι εσυ εκει?

( σιγα μη μου ξεφευγες :):):):) )

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makfrag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38513 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα κ μπουριά

kinezos έγραψε: ο μονος που θα ζεσταθεί είναι αυτός που θα σου πουλήσει τα μπουριά


+1

Καλώς ήρθες καταρχην. Κοιτάζωντας την κάτοψη που ανέβασες θεωρώ οτι το σημείο που δείχνεις ειναι εντελώς άβολο για θέρμανση όλου του σπιτιού. Στη θέση σου θα προσπαθούσα να την έβαζα σε κεντρικότερο σημείο, δηλαδή στο χωλ απένταντι απο το WC και λίγο πιο δεξια. Έτσι θα ζεστάνεις σίγουρα και τα Υ/Δ το WC και την κουζίνα. Για το σαλόνι δεν ξερω.

Πάντως κοιτώντας στα τεχν. χαρακτηριστικά της σόμπας με εντυπωσιάζει η θερμοκρασία καυσαερίων 108ο...Από τα λίγα που ξέρω χαμηλή θ καυσαεριων, σημαίνει ότι κάνει πολύ καύση
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GeoTa.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makfrag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38519 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα κ μπουριά
1) Θα σου βγει ο κούκος αηδόνι που λέμε η καμινάδα.
Μη σου πω ότι στα ίδια λεφτά παίρνεις αερόθερμη πελλετόσομπα κινεζούλα, μαζί και φίλτρο καμινάδας για το μπαλκόνι σου και ίσως σου περισσέψουν λεφτά να πάρεις και καμιά παλέτα πέλλετ...

2) Πώς θα την καθαρίζεις?

3) Ποιος θα σου πει έγκυρα και αξιόπιστα ότι η καμινάδα θα λειτουργεί σωστά, εκτός από μέντιουμ? :P

Φίλε μπορεί και να σου δουλέψει εν τέλει, το θέμα όμως είναι αξίζει το ρίσκο?

Υπάρχουν πολλές λύσεις εναλλακτικής θέρμανσης, δυστυχώς όμως δεν είναι κατάλληλες για κάθε σπίτι.

Αν δεν έχεις μελετήσει για άλλες συσκευές θέρμανσης, σου συνιστώ να ρίξεις μια ματιά στο φόρουμ, έχει πάρα πολλά ενδιαφέροντα θέματα, μήπως και μπορέσεις να βρεις μια λύση που να σου ταιριάζει περισσότερο... :)


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makfrag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38540 από makfrag
Απαντήθηκε από makfrag στο θέμα Απ: Ξυλόσομπα κ μπουριά

Fokion έγραψε: Οτι γλυτωσεις σε λεφτα με την ξυλοσομπα θα τα πληρωσεις σε μπουρια...
6 μετρα οριζοντιο... χμ... για φυσική ροή

δυσκολα ενονονται 2 καμιναδες, η "κατω" μπορει να πνιξει τους πανω υπο ορους

χωρο για ξυλα εχεις???? εχετε??? 2-3-4 τονους??? και θα βρητε ξερα αυτη την εποχη???
Ολοι οι υπολοιποι στο σπιτι μπορουν να την αναβουν ή θα πρεπει να εισα;ι εσυ εκει?

( σιγα μη μου ξεφευγες :):):):) )


Καλησπέρα φίλε και από εδώ!! Έχω ακούσει ότι ενώνονται οι καμινάδες χωρίς προβλήματα, αρκεί να είναι μεγαλύτερης διατομής, αλλά επείδή δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό ρωτάω... :unsure:

Χώρος για ξύλα υπάρχει όπως και ξύλα, ξερά, ελιά :woohoo: :woohoo: Το άναμμα θεωρώ ότι θα μπορεί να το κάνει και η σύζυγος...δεν είναι δα και τόσο δύσκολο!! Καθάρισμα, σκόνη κλπ τα γνωρίζω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ