Πώς μειώνουμε τη φωτιά σε ξυλόσομπα - τζάκι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37882 από ELECTRICALCHIEF
Εβαλα σημερα νο0μιζω παραπανω ξυλα στη σομπα και πηρε την ανηφορα η ενταση τς φωτιας. Τοσο πολύ που τρόμαξα απο τη ζέστη.
Εκλεισα με στουπωμα την εισοδο του τριτογενη αερα οπως και το δευτερογενη και δεν ειδα αισθητη μείωση της φωτιας. Ο πρωτογενης είναι κλειστος.
Φανταζομαι αν ανοιξω το πρωτογενη, που "μπαινει" απο τη βαση της φωτιας θα πέσει η θερμοκρασια αλλα θα φουντώσει η φωτια.
Σε περιπτωση κινδύνου τι μπορουμε να κανουμε για να μειωσουμε την δύναμη της φωτιας?
Παρεπιπτωντος μου "βαρεσε" και ο ανιχνευτης μονοξεδιου και καπνου μύρισε η σόμπα. Τωρα για διαρροη καπνου δεν νομιζω να υπαρχει.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37892 από Asteris
Ποιά σόμπα είναι? Αν κλείσεις τον πρωτογενή, θα έπρεπε να χαμηλώσει η φλόγα μέχρι σβησίματος. Ακόμα και η Skladova του πεθερού μου, των 350€, το κάνει αυτό. Αν δεν χαμηλώνει η φλόγα, ξεκίνα να αλλάζεις υαλοκόρδονα με παχύτερα, η εστία πρέπει να σφραγίζει, όχι να μπάζει από όπου βρει και να μην μπορείς να την κουμαντάρεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37905 από ELECTRICALCHIEF
η σομπα εινα ιτης φωτογρταφιας lanordica svezia και η πορτα σφραγιζει σαν vw :lol:
το πρωτογενη τον εκλεισα αλλα εχω δει κατασκευαστικα οτι αφηνει λιγο ανοιγμα να περναει. Ο δευτερογενης κλεινει καλυτερα ολοκληρο το ανοιγμα. Απλα σαν μεταλλα εχουν και ανοχες. Δεν σφραγιζουν ερμητικα. Τεσπα, οταν εκλεισα και το τριτογενη η φλογα αρχισε να μειωνεται, απλα ειχε ηδη μπουρλοτιασει η φωτια.
Τωρα για τυχον διαρροες πως μπορω να το δω?
Το μονο που μυριζει ειναι η σομπα-τα μεταλλα της.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37906 από Asteris
Άμα κλείνει σαν VW, σε λίγο καιρό θα καίει και λάδια... :silly:

Αν έχουν υπολογίσει μεγάλες παροχές από τις άλλες εισαγωγές, τότε όντως θέλει και από κει κλείσιμο, γιατί και αυτές στο μεγάλο μπουμπούνισμα, αναγκάζονται να φέρουν αέρα με πολύ ορμή, γιατί εκείνη την στιγμή η εστία αποκτάει πολύ μεγάλη υποπίεση και ρουφάει από παντού...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #37910 από ELECTRICALCHIEF
ποιες εννοεις οτι θελουν κλεισιμο και απο κει?
Ο τριτογενης ειναι απο πισω και εχει μια τρυπα φ 40 θα ελεγα.
Ο πρωτογενης κλεινει ενα κινουμενο λαμακι τα 4/5 του ανοιγματος περιπου και ο δευτερογενης εντελως. Απλα λεω οτι δεν ειναι εφαρμοστα, παραπανω κλεισιμο δεν γινετε.

Εν τελη, μαλλον φταει οτι εβαλα παραπανω ξυλα απο οτι πρεπει. 2μιση κιλα λεει η σομπα, εγω μπορει να εβαλα και 3 συν οτι καρβουνα ειχε πριν. Τα πλαινα πετρωματα εφτασαν 120C+ ενω το μπουρι αμεσως μετα τη σομπα εφτασε περιπου στους 100C μετρωντας με θερμομετρο laser. Ενα τεταρτακι ηταν ολη η φασαρια, τωρα ηρεμησε σαν μωρο παιδι...

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #38280 από MZach
Μήπως είναι πολύ ξερά τα ξύλα και αρπάζουν κατευθείαν? Γιαυτό οι ξένοι λένε τα ξύλα να είναι ενός έτους αλλά να στεγνώνουν έξω ώστε να έχουν κάποια υγρασία και να καίγονται ελεγχόμενα. Εγώ κάθε βράδυ βάζω ένα μεγάλο ξύλο σίγουρα 3 κιλά και κλείνω τον πρωτογενή και καίει μόνο με δευτερογενή όσο πάει μες στη νύχτα χωρίς να καπνίζει και το πρωί βρίσκω και θράκα. Ο τριτογενής είναι κάποιες τρύπες στο πίσω μέρος του θαλάμου και δεν κλείνει έτσι κι αλλιώς. Όταν λένε 2,5 κιλά είναι ανά ώρα. Ένα μεγάλο ξύλο μπορεί να πάει σίγουρα 2 ώρες. Όταν κλείνω πρωτογενή και δευτερογενή χωρίς να έχω καλή θράκα συνήθως σβήνει η φλόγα με τα ξύλα που έχω γιατί φαντάζομαι έχουν αρκετή υγρασία. Πάντως θέλει προσοχή το μπουμπούνισμα γιατί μια γνωστή μου έριξε καρυδότσουφλα στο τζάκι που κλείνει με τζάμι και το ωστικό κύμα πέταξε το τζάμι και το μάρμαρο στο πρεβάζι του τζακιού.

ΥΓ. Από που πήρες τον ανιχνευτή μονοξειδίου? Το έχω κατά νου γιατί την αφήνω το βράδυ με ξύλο αν και τραβάει άριστα η καμινάδα και δημιουργεί υποπίεση μέσα στο θάλαμο. Μου κάνει εντύπωση που λες ότι βάρεσε. Να έχασε κάπου από το μπουρί από τη διαστολή?
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by MZach.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ