Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35510 από jonnas
Απαντήθηκε από jonnas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Απλά η μία είναι μαντεμένια εξωτερικά και λέει <ενεργειάκη> γι αυτό υπήρξε η αποροία για αν θα κάνει καλή δουλειά σε σχέση με skladova που δείχνει δυνατή βάση προδιαγραφών!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35517 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!

jonnas έγραψε: Γιώργο πολύ σωστά λες η σόμπα χωρίς boiler είναι 14-21 kw οπότε θα με υπερκαλύψει στα 60 τετραγωνικά και παραθαλάσσια στη Πιερία!
Γιατί η άλλη με τα 8 μάλλον παίζει οριακά?


Καλά αυτή με τα 13KW θεωρώ ότι θα σε υπέρκαλύψει, μη σου πω δε χρειάζεσαι τόσο μεγάλη. Για την άλλη δε μπορω να σου πω γιατί γενικώς δε θέλω να γράφω/σχολιάζω για κάτι που δεν έχω δει σε λειτουργία. Θεωρητικά όμως 8-9KW καλύπτουν τα 60τμ. (Οι ειδικοί να με διορθώσουν αν κανω λάθος)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jonnas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35551 από jonnas
Απαντήθηκε από jonnas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Μηπως στο καλυψη τετραγωνικων παιζει ρολο και το πως ειναι το σπιτι;Γιατι στη δικια μου περιπτωση το καθιστικο με τη κρεβατοκαμαρα τα χωριζει ενας τοιχος με τρια σκαλια πας στο διαδρομο πρωτο δωματιο δεξια κουζινα επομενο δωματιο μπανιο και στο τελος του διαδρομου φατσα ακομα μια κραβατοκαμαρα.
Θα μπορεσει η σομπα12-21kw να τα καλυψει η θα χρειαστω και δευτερη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35570 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Τρελός είσαι ρε άνθρωπέ μου, ακόμα και η 8άρα εκτός απροόπτου σε καλύπτει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35587 από jonnas
Απαντήθηκε από jonnas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Οχι βρε Αστερη απλα το ειδε ενας φιλος και απλα μου ειπε οτι λογο μακροστενης δομης του σπιτιου οτι η ζεστη δεν θα μπορει να φτανει σε ολα τα δωματια και εκεινα κανγκελο.....
Απλα ρωταω γιατι δεν ξερω πολλα και μπορει να ρωταω οαι βλακειες......
Περιμενω και παιδι και δεν ειμαι για πολλα πειραματα γιατι χειμωνιαζει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35821 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Θα πρότεινα τις σλοβάκικες thorma (AS) www.casa-energy.gr/online-shop?page=shop.browse&category_id=60 για καλύτερο έλεγχο του αέρα. Ο θάλαμος καύσης είναι απομονωμένος όταν κλείνει η πόρτα και δεν τραβάει αέρα από το δοχείο στάχτης όπως γίνεται στις βουλγάρικες. Ο δίσκος για τη στάχτη έχει πρόσβαση μόνο αν ανοίξεις την πόρτα του θαλάμου καύσης, οπότε ρυθμίζεις εσύ τον αέρα από τα ανοίγματα στην πόρτα και δεν τραβάει αέρα ανεξέλεγκτα από το συρτάτι στάχτης. Tις thorma τις παίρνουν οι Δανοί και τις πουλάνε για δανικές σε διπλάσια τιμή και με δανέζικη πιστοποίηση. Συγκρίνετε τα μοντέλα Thorma Horby, Ulsborg με τα δανέζικα ecoflame.gr/product/sompes/%CF%83%CF%8C%...%CE%B5%CF%82-asqaard Asgaard 7 και Asgaard 3. Είναι ολόιδια και έχουν διπλάσια τιμή. Ακόμα και τα πιο "προχωρημένα" μοντέλα Aduro της ίδιας εταιρείας ecoflame.gr/product/sompes/%CF%83%CF%8C%...80%CE%B5%CF%82-aduro είναι πολύ παρόμοια με τα πιο ακριβά της Thorma με πολύ λίγο διαφορετικό περίβλημα. Oπότε η ακριβή σόμπα είναι λίγο μύθος αλλά μερικές φτηνές σόμπες είναι πιο καλές από μερικές άλλες. Αυτά από κάποιον που την πάτησε ελαφρώς.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MZach.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jonnas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ