Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35331 από jonnas
Καλησπέρα θα ήθελα τη βοηθειά σας στην επιλογή σόμπας!Αρχικά ατσάλινη ή μαντενι?
Το σπίτι μου είναι 60 τμ χωρίς ιδαίτερη μόνωση με άλλους δύο ορόφους από επάνω και είμαι μεταξύ των
www.hotwater-shop.gr/p.Sompa-xylou-mprig...35.html#.UIxdQoYkqYk
και
www.thermokamini.com/el/?p=788
Ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35339 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Καλή η ερώτηση σου. Ατσάλινη ξυλόσομπα, η μαντεμένια. :dry:

Εάν ήταν λέβητας θα σου λέγαμε όλοι με ένα στόμα......μόνο ατσάλινος !!!!

Αλλά στις απλές ξυλόσομπες δεν μπορώ να σκεφτώ καμιά διαφορά, τσίγκινες, με πυρότουβλο, ατσάλινες, μαντεμένιες......όλες πρέπει να είναι το ίδιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35351 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!

mastoras έγραψε: Καλή η ερώτηση σου. Ατσάλινη ξυλόσομπα, η μαντεμένια. :dry:

Εάν ήταν λέβητας θα σου λέγαμε όλοι με ένα στόμα......μόνο ατσάλινος !!!!



Σαφώς ατσάλινη. Χτες αντικατέστησα μια μαντεμένια που είχε αγοράσει πελάτης πριν από 3χρόνια με μια ατσαλένια μασίνα της MBS ισχύος 9,5Kw και όχι ιδιαιτέρως ακριβή τιμή (450€). Το αποτέλεσμα δεν το περίμενε ούτε και ο ίδιος να είναι τόσο καλό. H πλάκα της μασίνας ανέβασε πολύ γρήγορα θερμοκρασία, και μετά από λίγη ώρα όλη η μασίνα ''έκαιγε''.
Υ.Σ. Τα κάστανα που ψήθηκαν πάνω στην πλάκα και συνόδεψαν την τσιπουροποτεία ήταν το κάτι άλλο!

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35427 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!

spyroskosmas έγραψε:

mastoras έγραψε: Καλή η ερώτηση σου. Ατσάλινη ξυλόσομπα, η μαντεμένια. :dry:

Εάν ήταν λέβητας θα σου λέγαμε όλοι με ένα στόμα......μόνο ατσάλινος !!!!



Σαφώς ατσάλινη. Χτες αντικατέστησα μια μαντεμένια που είχε αγοράσει πελάτης πριν από 3χρόνια με μια ατσαλένια μασίνα της MBS ισχύος 9,5Kw και όχι ιδιαιτέρως ακριβή τιμή (450€). Το αποτέλεσμα δεν το περίμενε ούτε και ο ίδιος να είναι τόσο καλό. H πλάκα της μασίνας ανέβασε πολύ γρήγορα θερμοκρασία, και μετά από λίγη ώρα όλη η μασίνα ''έκαιγε''.
Υ.Σ. Τα κάστανα που ψήθηκαν πάνω στην πλάκα και συνόδεψαν την τσιπουροποτεία ήταν το κάτι άλλο!

Εγω πάλι έβαλα σε εξοχικό την Αθως 1 που ειναι για 50 τμ και το Σπιτι γίνεται φούρνος, ενω ένας γείτονας που έχει βάλει την SKLADOVA Cube που ειναι για 70 τμ δεν έχει τόσο απόδοση. Η δικια μου ειναι μαντεμενια απο ελληνικά χυτηρια και η δικια του ειναι ατσαλινη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35435 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!

legend7ts έγραψε: Εγω πάλι έβαλα σε εξοχικό την Αθως 1 που ειναι για 50 τμ και το Σπιτι γίνεται φούρνος, ενω ένας γείτονας που έχει βάλει την SKLADOVA Cube που ειναι για 70 τμ δεν έχει τόσο απόδοση. Η δικια μου ειναι μαντεμενια απο ελληνικά χυτηρια και η δικια του ειναι ατσαλινη



Αυτό που πόσταρα εγώ φίλε μου αφορούσε αντικατάσταση παλαιάς με νέα συσκευή και σύγκριση από τον ίδιο το χρήστη. Μη συγκρίνουμε δυο διαφορετικές συσκευές σε διαφορετικά σπίτια χωρίς παλαιότερο μέτρο σύγκρισης.

Πέρα απ΄αυτό, πολλοί θα πάθουνε σαν το δικό σου γείτονα, επιλέγοντας συσκευές μόνο και μόνο λόγω κόστους και λόγω παραμυθιού που τους πουλούν οι διάφοροι άσχετοι.
Δεν είναι δυνατόν μια σόμπα της Edil Kamin, η της MBS ή και άλλων Εταιριών που έχουν τιμή 1.500€ να είναι ίδιες με άλλες στο 1/5 της αξίας αυτών. Τις διαφορές τις βλέπουν και οι ίδιοι οι πελάτες, τις παραβλέπουν όμως θεωρώντας ότι...έπιασαν τον παπά απ΄τα γένια.
Ερωτήματα : Μήπως το μηχάνημά του δεν είναι για 70τμ και του το πασάρανε για τέτοιο;
Μήπως το σπίτι του είναι 70τμ και έχει διαδρόμους και...παραδιαδρόμους και περιμένει ότι θα ζεστάνει το τελευταίο δωμάτιο στον διάδρομο με τη σόμπα να βρίσκεται στο σαλόνι;

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35436 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Απ: Βοήθεια στην επιλογή σόμπας!
Το Σπιτι του ειναι 55 τμ όσο το δικό μου με διάφορα ότι εμένα έχει και μικρη σοφιτουλα και μόνωση καλη όπως η δικια μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ