Υγροποίηση

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116279 από m_sak
Απαντήθηκε από m_sak στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση

ghost έγραψε: Καλησπερα φιλε m sak.
Μεγαλωνοντας στο χωριο πολλες ηταν οι φορες που και σαν πιτσιρικας και σαν μεγαλυτερος ή εκανα την αγγαρεια με το μπουρια μονος ή βοηθησα καποιον να την κανει.
Εκτος απο την δικη μας στοφα στο κτημα του μακαριτη του παππου, μιας και δουλευα στον μαστορα απο πιτσιρικας ολο και καποιο μπουρι θα χρειαζοτανε κοψιμο με τον τροχο και μαντεψε ποιος ετρεχε!
Παντα λοιπον θυμαμαι τα μπουρια να τοποθετουνται με καθοδικη προς την καμιναδα πορεια(μιλαω για τα οριζοντια) και τα καθετα το πιο επανω μεσα στο απο κατω.
Με αυτον τον τροπο ακομη και αν δεν εβαζες ταινια τα""ζουμια"" ειχαν ρηση προσ την γωνια του καθετου τελευταιου τμηματος(καμιναδα)ή ξανα μεσα στην σομπα.
ΠΡΟΣΟΧΗ οχι στο συνολο μεγαλυτερη κλιση απο την ιδια την διαμετρο του μπουριου(αν π.χ. αχουμε μπουρι φ 150 ,οχι μεγαλητερη κλιση απο 14 εκατοστα) στα οριζοντια τμηματα της γιατι μπορει να χασουμε απο αενελκυση.
Πολλες φορες θυμαμαι να βγαζουν τους πατους απο τις γωνιες (εκει που μπαινει το λαστιχο)και στην θεση τους να μπαινει μπουρι μεχρι κατω οπου και εβαζαν κουβα,μαλλον ετσι τισ μερες με πολλη υγρασια πετυχαιναν καλυτερο τραβηγμα ,Προσοχη το κατω μερος τησ καμιναδας λιγο πιο πανω απο την μεση του κουβα για να μην μας επιρρεαζουν οι αερηδες.
Να μην ξεχναμε οι τοτε σομπες ουτε υαλοκορδονα στεγανοποιησης δεν ειχαν οποτε το να τραβανε ηταν απαραιτητο αλλιως ντουμανιαζε το σπιτι.
Εννοειται οτι οσο πιο ξερα τα ξυλα τοσο λιγοτερα ζουμια.
Αν φανταστουμε παλι πως η σομπα δουλευει σαν ενα εεργειακο κλειστο τζακι τοτε σιγουρα χρειαζεται και φρεσκο αερα και για να κανει καυση και για να κανει ανελκυση,δηλαδη με λιγα λογια=
Το τζακι τραβαει φρεσκο αερα απο εξω απο το σπιτι,αν το σπιτι ειναι κλειστο με συγχρονα αλουμινια ΑΠΛΑ Ο ΑΕΡΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ,αν δουλευει και απορροφητηρας στην κουζινα τοτε η κατασταση ειναι δραμα,
Ανοιξε λιγο καποιο παραθυρο να μπει λιγος αερας φιλε μου!
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΥΓΡΑΣΙΑ ¨Η ΖΟΥΜΙΑ
Για την εξωτερικη απο τα μπουρια υγρασια τωρα κατα κυριο λογο ευθυνεται η αυξημενη υγρασια του σπιτιου
μαζι με το γεγονος οτι δεν αναπτυσσονται μεγαλες θερμοκρασιες καυσης μαλλον και λογω της ελλεψης φρεσκου αερα που προαναφεραμε.
Συμπερασματικα αν δεν δεις αποτελεσμα μετα απο ολλα αυτα απλα μετακινησε την σομπα τον χωρο ωστε να μειωσεις τα μπουρια σου,λιγοτερα μπουρια μεγαλυτερες θερμοκρασιες εξοδου,
Α! μηπως εχεις το κλαπε της σομπας κλειστο ?
καλη επιτυχια ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.


Καλησπέρα..μετά από πολλές μέρες απάντησε και κάποιος.
Ας περάσουμε στο θέμα μας λοιπόν..
εσωτερικά για την ώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα..ευτυχώς δηλαδή
έχεις δίκιο στο ότι το σπίτι είναι ανακαινισμένο έχει σφραγιστεί από παντού, με αποτέλεσμα αν ανοίξεις απορροφητήρα χωρίς παράθυρο τραβάει από την σόμπα..
το πρόβλημα μου συνεχίζει να είναι έξω και ειδικά στο καπέλο της καμινάδας.
το ήττα που έβαλα σε συνδυασμό με την τρελή υγρασία που έχει στο χωριό δημιουργεί πρόβλημα..
έχω πάρει ένα αντιανεμικό καπέλο το λεγόμενο Κινέζο αλλά ακόμα δεν το έχω τοποθετήσει.
δεν ξέρω τι διαφορά θα δω αλλά είναι μια δοκιμή
Α κλαπέτο δεν έχει η σόμπα...
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by m_sak.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116305 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση

m_sak έγραψε:

ghost έγραψε: Καλησπερα φιλε m sak.
Μεγαλωνοντας στο χωριο πολλες ηταν οι φορες που και σαν πιτσιρικας και σαν μεγαλυτερος ή εκανα την αγγαρεια με το μπουρια μονος ή βοηθησα καποιον να την κανει.
Εκτος απο την δικη μας στοφα στο κτημα του μακαριτη του παππου, μιας και δουλευα στον μαστορα απο πιτσιρικας ολο και καποιο μπουρι θα χρειαζοτανε κοψιμο με τον τροχο και μαντεψε ποιος ετρεχε!
Παντα λοιπον θυμαμαι τα μπουρια να τοποθετουνται με καθοδικη προς την καμιναδα πορεια(μιλαω για τα οριζοντια) και τα καθετα το πιο επανω μεσα στο απο κατω.
Με αυτον τον τροπο ακομη και αν δεν εβαζες ταινια τα""ζουμια"" ειχαν ρηση προσ την γωνια του καθετου τελευταιου τμηματος(καμιναδα)ή ξανα μεσα στην σομπα.
ΠΡΟΣΟΧΗ οχι στο συνολο μεγαλυτερη κλιση απο την ιδια την διαμετρο του μπουριου(αν π.χ. αχουμε μπουρι φ 150 ,οχι μεγαλητερη κλιση απο 14 εκατοστα) στα οριζοντια τμηματα της γιατι μπορει να χασουμε απο αενελκυση.
Πολλες φορες θυμαμαι να βγαζουν τους πατους απο τις γωνιες (εκει που μπαινει το λαστιχο)και στην θεση τους να μπαινει μπουρι μεχρι κατω οπου και εβαζαν κουβα,μαλλον ετσι τισ μερες με πολλη υγρασια πετυχαιναν καλυτερο τραβηγμα ,Προσοχη το κατω μερος τησ καμιναδας λιγο πιο πανω απο την μεση του κουβα για να μην μας επιρρεαζουν οι αερηδες.
Να μην ξεχναμε οι τοτε σομπες ουτε υαλοκορδονα στεγανοποιησης δεν ειχαν οποτε το να τραβανε ηταν απαραιτητο αλλιως ντουμανιαζε το σπιτι.
Εννοειται οτι οσο πιο ξερα τα ξυλα τοσο λιγοτερα ζουμια.
Αν φανταστουμε παλι πως η σομπα δουλευει σαν ενα εεργειακο κλειστο τζακι τοτε σιγουρα χρειαζεται και φρεσκο αερα και για να κανει καυση και για να κανει ανελκυση,δηλαδη με λιγα λογια=
Το τζακι τραβαει φρεσκο αερα απο εξω απο το σπιτι,αν το σπιτι ειναι κλειστο με συγχρονα αλουμινια ΑΠΛΑ Ο ΑΕΡΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ,αν δουλευει και απορροφητηρας στην κουζινα τοτε η κατασταση ειναι δραμα,
Ανοιξε λιγο καποιο παραθυρο να μπει λιγος αερας φιλε μου!
ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΥΓΡΑΣΙΑ ¨Η ΖΟΥΜΙΑ
Για την εξωτερικη απο τα μπουρια υγρασια τωρα κατα κυριο λογο ευθυνεται η αυξημενη υγρασια του σπιτιου
μαζι με το γεγονος οτι δεν αναπτυσσονται μεγαλες θερμοκρασιες καυσης μαλλον και λογω της ελλεψης φρεσκου αερα που προαναφεραμε.
Συμπερασματικα αν δεν δεις αποτελεσμα μετα απο ολλα αυτα απλα μετακινησε την σομπα τον χωρο ωστε να μειωσεις τα μπουρια σου,λιγοτερα μπουρια μεγαλυτερες θερμοκρασιες εξοδου,
Α! μηπως εχεις το κλαπε της σομπας κλειστο ?
καλη επιτυχια ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.


Καλησπέρα..μετά από πολλές μέρες απάντησε και κάποιος.
Ας περάσουμε στο θέμα μας λοιπόν..
εσωτερικά για την ώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα..ευτυχώς δηλαδή
έχεις δίκιο στο ότι το σπίτι είναι ανακαινισμένο έχει σφραγιστεί από παντού, με αποτέλεσμα αν ανοίξεις απορροφητήρα χωρίς παράθυρο τραβάει από την σόμπα..
το πρόβλημα μου συνεχίζει να είναι έξω και ειδικά στο καπέλο της καμινάδας.
το ήττα που έβαλα σε συνδυασμό με την τρελή υγρασία που έχει στο χωριό δημιουργεί πρόβλημα..
έχω πάρει ένα αντιανεμικό καπέλο το λεγόμενο Κινέζο αλλά ακόμα δεν το έχω τοποθετήσει.
δεν ξέρω τι διαφορά θα δω αλλά είναι μια δοκιμή
Α κλαπέτο δεν έχει η σόμπα...


Kαλησπερα φιλε m-sak.
Μην το κουραζεις αλλο το θεμα δεν χρειαζεται, παλια ασθενεια ,παλια θεραπεια.
Τζακαδικο κολπο δοκιμασμενο και σιγουρο!!!
Πας χωρις δευτερη σκεψη και τρυπας στον πιο κοντινο τοιχο που εχεις επαφη με το εξωτερικο χωρο.(οχι μεσοτοιχια)
Οσο γινεται χαμηλοτερα εννοειται και οσο γινεται πιο κοντα στην σομπα.
Τρυπα φ 60μμ ειναι αρκετη,για να τα παρουμε με την σειρα τωρα,αρχιζεις με μια εξωτερικη περσιδα(προφυλαξη απο τους ανεμους) κοι ξεκινας ειτε με σποραλ αλουμινοιυ ειτε με σωληνα,για να καταληξεις στο τελοσ καπου στο συρταρι της σταχτης.
εννοειται οτι θα τρυπησεις ειτε εσυ ειτε καποιος φιλος με ποτηροκορωνα την σομπα ή πισω στην πλατη ή διπλα.
Μπορει βεβαια να κοψετε με τον τροχο τετραγωνα και μετα να βιδωσετε εκει εξαρτημα το ιδιο φ με το σποραλ αλλα με δικη του ετοιμη πατουρα.
ΘΑ ΔΕΙΣ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΣΟΜΠΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΞΑΝΑΔΕΙ ΠΟΤΕ και τα προβληματα θα τελειωσουν.
Για να υπαρξει φυσικη ανελκυση πρεπει να υπαρχει και ροη αλλιως τι θα βγαλει η κακομοιρα αν δεν εχει τι να βαλει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116317 από m_sak
Απαντήθηκε από m_sak στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση
Ας το πιάσουμε πάλι από την αρχή
Δεν έχω πρόβλημα σε καμία περίπτωση εσωτερικά του σπιτιού..η σόμπα έχει από μόνη της μοχλό που τον ανοίγεις για να παίρνει αέρα από μπροστά..
σε καμία πέρίπτωση επίσης δεν θα άνοιγα τρύπα σε ανακαινισμένο σπίτι φρεσκοβαμμένο..
Ο λόγος που η σόμπα έχει μέσα 3 μετρα οριζόντιο μπουρί είναι γιατί τοποθετήθηκε σε εκείνο το σημείο για να ζεσταίνει και τα άλλα δωμάτια..
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με της υγροποίησης της καμινάδας ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ..
και κυρίως στο καπέλο..
έχει τοποθετηθεί ταφ στο κάτω μέρος για να μαζεύει υγροποιήσεις αλλα επάνω στο ήττα γίνεται χαμός...
Με αποτέλεσμα όλη η μαυρίλα να στάζει πάνω στα σκαλιά του σπιτιού..και ξέρετε οτι το μάρμαρο άμα ποτίσει μετά δεν έχει γυρισμό

Λοιπόν για την ώρα πήρα ένα άλλο καπέλο να βάλω μήπως σταματήσει να στάζει..όπως είπα και επάνω πήρα αντιανεμικό κινέζικο..
μετά η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να πάρω καμινάδα να τελειώνω αλλά θα μου βγει κανά 200αρι και λέω μπας και την γλιτώσω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116322 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση

m_sak έγραψε: Ας το πιάσουμε πάλι από την αρχή
Δεν έχω πρόβλημα σε καμία περίπτωση εσωτερικά του σπιτιού..η σόμπα έχει από μόνη της μοχλό που τον ανοίγεις για να παίρνει αέρα από μπροστά..
σε καμία πέρίπτωση επίσης δεν θα άνοιγα τρύπα σε ανακαινισμένο σπίτι φρεσκοβαμμένο..
Ο λόγος που η σόμπα έχει μέσα 3 μετρα οριζόντιο μπουρί είναι γιατί τοποθετήθηκε σε εκείνο το σημείο για να ζεσταίνει και τα άλλα δωμάτια..
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με της υγροποίησης της καμινάδας ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ..
και κυρίως στο καπέλο..
έχει τοποθετηθεί ταφ στο κάτω μέρος για να μαζεύει υγροποιήσεις αλλα επάνω στο ήττα γίνεται χαμός...
Με αποτέλεσμα όλη η μαυρίλα να στάζει πάνω στα σκαλιά του σπιτιού..και ξέρετε οτι το μάρμαρο άμα ποτίσει μετά δεν έχει γυρισμό

Λοιπόν για την ώρα πήρα ένα άλλο καπέλο να βάλω μήπως σταματήσει να στάζει..όπως είπα και επάνω πήρα αντιανεμικό κινέζικο..
μετά η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι να πάρω καμινάδα να τελειώνω αλλά θα μου βγει κανά 200αρι και λέω μπας και την γλιτώσω...


Βγαλε τελειως το ταφ,βγαλε τελειως την ταπα απο κατω και στην θεση της βαλε μπουρια απο κατω και απο κατω κουβα ή κατι τετοιο να φτανει ως τα μαρμαρα.
Που αλλου μπορουν να πανε τα ζουμια εκτος απο τον κουβα????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116328 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση
δηλ καμιναδα χωρις καπελο?
μαλλον βαρελι θα χρειαστει απο κατω :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116340 από m_sak
Απαντήθηκε από m_sak στο θέμα Re:Απ: Υγροποίηση
Δεν εννοει το καπελο.. λεει για το ταφ με το τσουτσουνακι απο κατω απο βγαζει τις υγροποιησεις..

Αυτο θα βοηθησει να παιρνει αερα η καμιναδα να κρυωνουν τα καυσαερια πιο γρηγορα και να μην κανει υγροποιηση επανω???


Στάλθηκε από το HTC Desire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ