Υγροποίηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57461 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Απ: Υγροποίηση

ELECTRICALCHIEF έγραψε: ενω αυτή η εφσρμογξη το μονο μειονεκτημα εχει την επιπλεον εργασια και κοστος. :silly:


Bγήκε και το κόστος, 180 ευρώ υλικά (?) και 100 ευρώ εργατικά για 2-3 ώρες εργασίας. Μάλλον παίρνει το αίμα του πίσω για την απόδειξη για τα υλικά που μας έκοψε την προηγούμενη φορά. Απόδειξη για εργατικά δεν έκοβε με τίποτα έτσι κι αλλιώς. Και σου λέει θα μου ζητήσουν πάλι απόδειξη για υλικά οπότε βάρα.

Έχουμε και λέμε:
12-13 στοιχεία καμινάδας 25εκ. ύψος Χ 2,5 ευρώ= 33 ευρώ
4 φύλλα πετροβάμβακα Fibran Β001 = 15-20 ευρώ
λάμες, βέργες = 10 ευρώ
μολυβδόφυλλο = ? Πόσο κάνει αυτό, ξέρει κανείς? Μήπως βάζει χρυσό και μας βγαίνει τόσο?

Αύριο θα μας κάνει την εργασία, τώρα έφερε μόνο τα υλικά. Τελικά πέρα από τις υγροποιήσεις που ίσως ξεπερνούσαμε με απλή μόνωση του μπουριού, μας προβλημάτισε και το ενδεχόμενο να πάρει φωτιά το μπουρί μέσα στη στέγη οπότε επιλέξαμε την κτιστή για περισσότερη ασφάλεια.

Πώς θα τυλίξει τον πετροβάμβακα γύρω από το μπουρί? Αυτός φαίνεται σχετικά άκαμπτος. Πρέπει να έχει επένδυση αλουμινίου σε επαφή με το μπουρί γιατί αυτός δεν έχει. Απόσταση μπουριού από τη σόμπα κάθετα 2,5μ. άρα εμπειρικά θερμοκρασία καυσαερίων 100C (?)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by MZach.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57466 από MZach
Απαντήθηκε από MZach στο θέμα Υγροποίηση

makfrag έγραψε: Δεν έχω καταλάβει οι υγροποιήσεις τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσουν ή δημιουργούν.... :blush:


Δεν ξέρω για άλλες διατάξεις μπουριών αλλά στα δικά μας που είναι κάθετα εμφανίστηκαν στο μπουρί που είναι μέσα στο σπίτι και δεν έτρεξαν από την τρύπα στο ταβάνι. Αν και ήταν ελάχιστες να πω ότι μυρίζουν πολύ άσχημα γιατί καίγονται πάνω στο μπουρί και κάνουν μέρες να ξεμυρίσουν ακόμη και με πολύ καλό καθάρισμα.

Όπως καταλαβαίνω δημιουργούν επικαθήσεις μέσα στο μπουρί που είναι επικίνδυνες για φωτιά.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by MZach.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62793 από ASIGRITOS
Απαντήθηκε από ASIGRITOS στο θέμα Απ: Υγροποίηση
Για σας και απο εμενα που γραφο για προτη φορα.
Επιδη τιχενη να δουλευω στο εργοστασιο της FIBRAN ηπαρχουν,βγαζουμε κοχιλια που μπορουν να αγκαλιασουν οτιδιποτε σολινα θελουμε σε οπιδιποτε διαμετρο και σε οσο παχος θελουμε και σε οση πυκνοτιτα(βαρος).παρε αν θεσ τηλεφωνο και ροτα τη ηπαρχη και πος μπορεισ να το παραγκηλης αναλογα σε πια περιοχη εισαι τηλ χχχχχχχχ FIBRAN AE
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": MZach

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62814 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Υγροποίηση
καλημερα και καλες γιορτες φιλε μου

η εταιρεια σου ειναι γνωστη και δεν χρειαζεται διαφημιση ...κατι που απαγορευεται απ το φορουμ
μια και το ανεφερες ομως ...αντεχουν τα κοχυλια σε θερμοκρασιες μπουριων ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63171 από ASIGRITOS
Απαντήθηκε από ASIGRITOS στο θέμα Απ: Υγροποίηση
Δεν κανο διφιμηση δεν την χριαζεται,εγω ασχολουμε με προσοπικη παραγωγη πελλετ με μηχανιματα που εχω κατασκευαση μονος μου και ετιχε καιδιαβασα το προβλιμα που εχεται και απλος για να σας διευκοληνω για να μην πεδευεστε τζαμπα το ανεφερα ο πετροβαμβακας αντεχη εως 1200-1300οC (δοκιμασμενω) και δεν θα εχεις κανενα προβλιμα,απλος θα πρεπη εξωτερικα να τον επενδισης με ψηλη λαμαρινα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #63190 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Υγροποίηση

ASIGRITOS έγραψε: Δεν κανο διφιμηση δεν την χριαζεται,εγω ασχολουμε με προσοπικη παραγωγη πελλετ με μηχανιματα που εχω κατασκευαση μονος μου και ετιχε καιδιαβασα το προβλιμα που εχεται και απλος για να σας διευκοληνω για να μην πεδευεστε τζαμπα το ανεφερα ο πετροβαμβακας αντεχη εως 1200-1300οC (δοκιμασμενω) και δεν θα εχεις κανενα προβλιμα,απλος θα πρεπη εξωτερικα να τον επενδισης με ψηλη λαμαρινα.


Δεν περνας κ μια "βολτα" στο νημα "θερμομονωση"?
Μαλλον εκει θα εχεις να μας πεις κ να μας προσφερεις πολλα!!! ;) ;) ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ