LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30970 από nk
LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει; δημιουργήθηκε από nk
Έχω την ξυλοσόμπα la nordica nicolleta και έχω το εξής πρόβλημα: όταν ανοίγω την πόρτα της προκειμένου να βάλω ξύλα, καπνίζει αρκετά με αποτέλεσμα ο χώρος του σαλονιού που την έχω να μυρίζει άσχημα και να ανοίγω πόρτες και παράθυρα χειμωνιάτικα για να φύγει η κάπνα. Η σόμπα μου είναι ιταλική και διαθέτει τριτογενή καύση ενώ οι διαστάσεις του μπουριού της είναι 13άρι. Απο την σόμπα βγαίνει κάθετο μπουρί πέντε (5) μέτρων ώς το τελείωμα της καμινάδας χωρίς οριζόντιες διαδρομές. Επίσης όταν ανάβω την σόμπα παρατηρώ οτι ο καπνός στροβιλίζει εντός των τοιχωμάτων της σόμπας κάτι που βέβαια με παραξενέυει. Κάνω κάτι λάθος; Θα ήθελα τις γνώμες σας.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30972 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;
δοκίμασες όταν είναι να την ταΐσεις να ανοίξεις λίγο την πόρτα, να περιμένεις 5 δευτερόλεπτα και μετά να την ανοίξεις ολόκληρη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31024 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;
Κύριοι.....σόμπα είναι, θα καπνίζει. :lol:

Όλες οι σόμπες καπνίζουν σε κάποια φάση της καύσης τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31034 από giabritsos
Απαντήθηκε από giabritsos στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;

GeoTa έγραψε: δοκίμασες όταν είναι να την ταΐσεις να ανοίξεις λίγο την πόρτα, να περιμένεις 5 δευτερόλεπτα και μετά να την ανοίξεις ολόκληρη;


la nordica εχω και εγω αλλα με τον τροπο αυτο διορθωθηκε.αστην μερικα δευτερα με την πορτα ξεκουμπωτη,οχι ανοιχτη ,να συντονιστει,5-10 δευτερα και μετα ανοιξε σιγα σιγα..
επισης ελπιζω να εχεις στεγνο ξυλο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31253 από nk
Απαντήθηκε από nk στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας η αλήθεια είναι οτι και αυτόν τον τρόπο τον δοκίμασα να ανοίξω την πόρτα ελάχιστα για λίγα δευτερόλεπτα αλλά και πάλι καπνίζει όμως λιγότερο. Απο φίλους που έχουν απλές σόμπες όχι με τριτογενή καύση μου λένε οτι με καμιναδα σαν την δικιά μου δεν τους καπνίζει και λέω τώρα εγώ, μήπως δυσχαιρένει το τράβηγμα του καπνού προς τα έξω η διαδρομή των αερίων λόγω της τριτογενούς καύσης? Κάποιος μου είπε να βάλω περιστροφικό καπέλο το οποίο βοηθάει στον ελκυσμό του καπνού απο την καμινάδα και θα ήθελα την γνώμη σας αν το έχει κάποιος πριν προβώ στην αγορά του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31631 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα LaNordica Nicolleta: γιατί καπνίζει;
Φίλε μου την ίδια σόμπα έχω και εγώ. Την αγοράσαμε φέτος αλλα βέβαια ακόμα δεν την έχουμε λειτουργήσει.. Τα μπουριά θα τα περάσουμε μάλλον απο την επόμενη εβδομάδα.
Αυτό σου συμβαίνει όσο έχεις πρωτογενή και δευτερογενή αέρα τέρμα ανοιχτό?
Όταν θα ανάβεις την σόμπα θα πρέπει να έχεις τον πρωτογενή και τον δευτερογενή αέρα τέρμα ανοιχτό.. μετά απο ένα τέταρτο και αφού πάρει θερμοκρασία η σόμπα μπορείς να κλείσεις τον πρωτογενή και να παίξεις με τον δευτερογενή.
Σου προτείνω πρώτα να διαβάσεις καλά το manual της σόμπας, σε κάποιο σημείο λέει οτι τα μπουρια έξω απο το σπίτι θα πρέπει να είναι Φ200, δηλαδή μέσα στο σπίτι Φ130 και έξω από το σπίτι Φ200 (σε καμινάδες εως 5μ).
Όσο μεγαλώνει το μήκος της καμινάδας το Φ της καμινάδας πέφτει.. και φτάνει σε καμινάδες εώς 15 μέτρων σε Φ150.
Εγώ παράγγειλα ενισχυμένα μπουρια 3χιλ Φ130 σε γρι ματ βαφή πυράντοχη για μέσα με 7euro το μέτρο και για έξω Φ180-230 μονωμένο αυτογενούς συγκόλλησης με 40 euro το μετρο. το μόνο που φοβάμαι είναι επειδή θα βγώ κατευθείαν πλάκα και πάνω σκεπή να μην έχω υγροποιήσεις μέσα στην σόμπα.. σκέφτομαι να βάλω ακριβός επάνω απο την πλάκα μία γωνία με τάπα υγροποίησης για να αποφύγω την τυχών υγροποίηση που θα πέσει μέσα στην σόμπα η και μέσα στο σπίτι..
αν έχει κανένας άποψη απο μονωμένη καμινάδα ας βοηθήσει..

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ