Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

• Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας

Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22167

• GeoTa
  • Το Άβαταρ του/της GeoTa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Selenic 700 με Εναλλάκτη+ Ξυλόσομπα Komfort21KFT
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες141
    • Κάρμα: 8
Ο γείτονάς μου έβαλε περισυ μια τετοια prity τη σύνδεσε με καλοριφέρ έχει και φούρνο κιόλας άμα τη δεις λες πράγματι θηρίο

Δεν ειναι και πολύ ευχαριστημένος. Το σπίτι ειναι γυρω στα 80-90τμ κακές μονώσεις και ειπαμε εχει ψιλοκρυο εδω που μενουμε. Με πολύ πολύ συντηρητική χρήση περσυ έκαψε 10τονους ξύλα..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22170

• pascoual
  • Το Άβαταρ του/της pascoual
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες6
    • Κάρμα: 1
ρε Αστερη ωραια καλα τα λες...συμφωνω! ομως ψαχνω μια σομπα που να μπορω να καλυφτω!δεν επιμενω σε αυτεσ μονο που ανεβασα....αν εχεις καποια υποψην μπορεις να πεις! απλα θελω να ασχοληθω με το ξυλο...και λογω του οτι το εχω συνηθησει χρονια τωρα ....(δεν ειμαι πρωταρης) και οτι ειναι πιο φθηνη λυση απο το πελλετ...και αν διαφωνεις να παραθεσω αριθμητικα δεδομενα..απλα αν υπαρχει μια ξυλομπα λεβητας που να μπορω να κανω την δουλεια μου θελω να μαθω!μενω 1ο με 2ο οροφο και θελω να εγκαταστησω κατι μεσα στο σπιτι....δεν υπαρχουν αλλοι στην οικοδομη και θελω να το εκμεταλευτω..ααα και κατι ακομη...τοσοι λεβητες ξυλου που κοιταξα με 4σαρα λαμαρινα ειναι! γιατι την υποτιμας?το παν για εμενα ειναι η σωστη εγκατασταση...εαν δηλαδη τα νερα δεν επιστρεφουν κρυα στον λεβητα θα ζησει..και αλλα πολλα κατα την εγκατασταση αλλα ας τα αφησουμε για λιγο απ εξω..

Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22174

• Asteris
  • Το Άβαταρ του/της Asteris
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Invicta Selenic 700 + heat exchanger
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες630
    • Κάρμα: 77
Άλλο πράμα να στείλω 20kW σε ένα τετραγωνικό λαμαρίνα και άλλο σε τρία. Ο λέβητας έχει πολύ περισσότερη επιφάνεια εναλλαγής θερμότητας από την σόμπα και είναι τουλάχιστον διπλά κιλά.

Αν θες να πάρεις φτηνή, δες την Skladova Lotos B που είναι 14kW (3+11) στο ίδιο μέγεθος με την Prity, ή την Lotos B25 που είναι 23kW, αλλά 65χ62χ120cm και 230kg. Πολύ πιό ρεαλιστικά χαρακτηριστικά από τα φουμαρα της Prity.

www.st-bg.com/center.php?w=3&d=5&s=e23df...47782afd3704acf93f51

Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22197

• mastoras
  • Το Άβαταρ του/της mastoras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες563
    • Κάρμα: 23
pascoual καλησπέρα.

Οπως διάβασες στα σχόλια, τα πράγματα δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικά στο να πάρεις μια απλή σόμπα νερού για το σπίτι σου.

Εγώ καταλαβαίνω την διάθεση που έχεις για την θαλπωρή μια σόμπας μέσα στο σπίτι, όπως και για την ευχάριστη μυρωδιά του ξύλου.

Αλλά το σπίτι σου δυστυχώς δεν ενδεικνύεται για τα τέτοιου είδους σόμπες. Είσαι για λέβητα κατευθείαν.
Τώρα εάν ρωτήσεις για τι λέβητα να πάρεις, συμβουλή σου δίνω, ακολούθησε τους αρχαιότερους ξυλοκαύστες εδώ στο φόρουμ, και θα βγεις κερδισμένος σίγουρα. ;)

Ωραία τα βίντεο, αλλά όλα είναι φετινά, και φρέσκα. Μετά από παρατεταμένη χρήση κανείς δεν ανεβάζει βίντεο για να πει τις καλές οι κακές εντυπώσεις. :)

Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας 5 Χρόνια 10 Μήνες πριν #22247

• pascoual
  • Το Άβαταρ του/της pascoual
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες6
    • Κάρμα: 1
μαστορα καλησπερα. σε ευχαριστω πολυ..ηδη εχω αρχισει να ανεθεωρω και να κλεινω προς ξυλολεβητα...σιγουρα ομως μεχρι τελος της εβδομαδας θα εχω αποφασισει και αγορασει την τελικη μου αποφαση!αν και οπως ειπα μια σωστη εγκατασταση ειναι το 70% του αποτελεσματος!ελπιζω πως ολα θα πανε καλα.... ;)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.204 δευτερόλεπτα