Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22038 από pascoual
Καλησπερα. Εχω ενα σπιτι μεζονετα 140 τετρ. συνολο και αποφασισαμε να βαλουμε φετος σομπα ξυλου λεβητα. Ειμαι αναμεσα απο την prity wd w24 και την θερμικη ATS 24. Εχει κανενας εμπειρια απο αυτες? Απο τα λιγα που μπορεσα να δω διοτι την θερμικη που ειναι ελληνικη δεν μπορεσα να την βρω απο κοντα, διαπιστωσα τα εξης: η πρωτη ειναι προχειροδουλεια διοτι ουτε η πορτα δεν κουμπονει καλα καλα και επισης λιγο πιο ακριβη αλλα με το πλεονεκτημα πως εχει σχεδιασμο για την διαδρομη των νερων και των καυσαεριων. Απο την αλλη η ελληνικη ειναι καλυτερης κατασκευης (οπως φενεται ) και με το πλεονεκτημα πωε εχει 40 λιτρα νερο μποιλερ εναντι 32 της βουλγαρικης! και οι δυο 3 χιλιοστων παχος λαμαρινας..απο θεμα αποδοσης ομως ποια να επιλεξω?
εδω και site για να τις συγκρινετε κι εσεις!
www.casa-energy.gr/online-shop?page=shop...d=485&category_id=67
www.ecoenergenius.gr/index.php?ttl=ATS_%...BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22041 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας
Αυτές εμένα μου κάνουν ούτε για 10kW...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22042 από pascoual
Απαντήθηκε από pascoual στο θέμα Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας
γιατι το λες αυτο? τις διαστασεις τις ειδες η απλα απο την φωτογραφια εκρινες?
ειτε αυτη: www.hlektrika.gr/index.php?page=shop.pro...art&Itemid=1&lang=el

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22064 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας
Μεζονέτα 140τμ και ξυλόσομπα prity η άλλου ιδίου τύπου δεν γίνεται.

Ούτε με 32 και 40 λίτρα νερό, νομίζω ότι μπορείς να ζεστάνεις σωστά το σπίτι.

Έχω παρακολουθήσει την prity του φίλου μου σε σπίτι-αγροικία των 100τμ σε έναν όροφο, με πολύ καλή μόνωση. Ικανοποιητική θερμοκρασία, αλλά τάισμα η σόμπα συνέχεια, και η κάπνα σύννεφο [άνοιξε-κλείσε την πόρτα της σόμπας]

Που πας να μπλέξεις ?....... :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22068 από pascoual
Απαντήθηκε από pascoual στο θέμα Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας
μηπως ομως ειχε γινει λαθος εγκατασταση?διοτι απ οτι ειδα κι εγω προσωπικα την λειτουργια της εμεινα πολυ ευχαριστημενος σε φιλικο σπιτι 120 τετρ.η σωστη τοποθετηση της καπνοδοχου πιστευω παιζει πολυ μεγαλο ρολο..τι λες?και αν οχι ...θα ηταν καλυτερα ενας φτηνος λεβητας ξυλου???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22070 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Επιλογή υδραυλικής ξυλόσομπας

pascoual έγραψε: μηπως ομως ειχε γινει λαθος εγκατασταση?διοτι απ οτι ειδα κι εγω προσωπικα την λειτουργια της εμεινα πολυ ευχαριστημενος σε φιλικο σπιτι 120 τετρ.η σωστη τοποθετηση της καπνοδοχου πιστευω παιζει πολυ μεγαλο ρολο..τι λες?και αν οχι ...θα ηταν καλυτερα ενας φτηνος λεβητας ξυλου???



Επειδη φιλε μου ειμαι παθων απο Βουλγαρικη 20Kw +5Κw αερα, οφειλω να σου πω οτι θα ταιζεις αρκετα και τα νερα που εχουν δεν θα προλαβαινουν να γυρναν στην μεζονετα, θα κρυωνουν!

Εγω την απεγκαταστησα και περιμενω στις επομενες μερες τον ξυλολεβητα να μου ερθει και να ξεμπερδευω!

Μεγαλη βαση δωσε στο οτι ειτε ξυλολεβητα βαλεις ή την σομπα το κοστος εγκαταστασης θα ειναι περιπου το ιδιο, καθώς τα ιδια υλικα θα χρειαστεις (εκτος και αν εχεις μικρη καμιναδα!).

Σε σπιτι με εναν οροφο θα εκανε δουλεια σιγουρα, αλλα σε μεζονετα ειναι αρκετα δυσκολο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ