Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #22776 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
Το ξαναγράφω:

GeoTa έγραψε: Ναι μοιάζει με Prity, αλλά επειδή είδα Prity από κοντά σου λέω με βεβαιότητα καμμιά σχέση τουλάχιστον σε ποιότητα (τωρα θα μου πεις τι εννοω ποιότητα, αλλά ακόμα και πως κλείνει η πόρτα από τη σόμπα φαίνεται η ποιότητα..όπως στα αμάξια :P :P )
Τέλος πάντων, η τιμή της ήταν στα 500€. Δε βγάζει καθόλου καπνό κατα το τάισμα. Καπνό βγάζει μόνο την πρωτη φορά όταν ανάβω τα προσανάμματα (για 20 δευτερολεπτα δηλαδή)......


Τωρα τι να σου πω δεν ειμαι και μπροστά όταν τις κατασκευάζουν αλλά αν πας σε μια έκθεση και τις δεις και τις δυο διπλα διπλα θα καταλάβεις....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25402 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
Λοιπόν κατάφερα να βρω και τις δυο μάρκες (PRITY και SKLADOVA TEHNIKA) σε κατάστημα, αρκετά μοντέλα από την κάθε μάρκα.

Αυτό ήταν πολύ πιο δύσκολο από όσο περίμενα (στην Αττική, ειδικά για τις SKLADOVA TEHNIKA) επειδή τα περισσότερα καταστήματα πουλάνε σόμπες με τη φαντασία και δεν έχουν ούτε μια να δεις, απλά τη φαντάζεσαι πώς είναι και την παραγγέλνεις (αυτό πρέπει να είναι το όνειρο του καταστηματάρχη) αν και το ότι δεν έχουν σόμπα να δεις δεν τους εμποδίζει να τις πουλάνε 100% ή και περισσότερο από όσο στοιχίζουν ΛΙΑΝΙΚΗ στη Βουλγαρία.

Πράγματι οι SKLADOVA TEHNIKA φαίνονται σε τεχνικές λεπτομέρειες καλύτερες και εμφανισιακά χειρότερα φινιρισμένες από τις PRITY, με τις πόρτες υπάρχει θέμα και στις δυο μάρκες, άλλα μοντέλα κάθε μάρκας έχουν καλό σφράγισμα πόρτας με υαλοκόρδονο και καλό έλεγχο αέρα με ρυθμιζόμενη αεροκουρτίνα, άλλα μοντέλα δεν έχουν καν υαλοκόρδονο, υαλοκουρτίνα απουσιάζει ή έχει εισαγωγή αέρα χωρίς έλεγχο αυτό συμβαίνει ανεξαρτήτως τιμής του μοντέλου, π.χ. ακριβά μοντέλα εμφανίζουν χειρότερες πόρτες από φθηνότερα, ίσως τα πιο πρόσφατα μοντέλα είναι καλύτερα από άλλα που σχεδιάστηκαν παλιότερα.

Οι τιμές είναι παραπλήσιες στα παραπλήσια μοντέλα και πάντα στο 100% και άνω της τιμής ΛΙΑΝΙΚΗΣ στη Βουλγαρία, αν οι σόμπες είχαν αυτή την τιμή και στην Ελλάδα, ίσως θα άξιζαν τα λεφτά τους, έτσι όπως τις πουλάνε τώρα η μόνη αντιστοίχιση που μπορεί να γίνει είναι με τα επίσης υπερφουσκωμένα κόστη λεβήτων πέλετ και συναφών υλικών, όπου συμβαίνει επίσης αρπαχτή. Π.χ. αν ένας καυστήρας πέλετ που σε βαλκανική χώρα στοιχίζει ΛΙΑΝΙΚΗ κάτω από 1000 ευρώ, είναι "λογικό" στη χώρα της αρπαχτής να πωλείται πάνω από 2000 Ευρώ. Τότε και μια ξυλόσομπα της πλάκας των 500 Ευρώ είναι "λογικής τιμής" στο Ελλαδιστάν.

Λίγο καλύτερη η κατάσταση στις Σέρβικες σόμπες (π.χ. MBS - Milan Blagojevic Smederovo) και από πλευράς ποιότητας κατασκευής, πόρτες κτλ και φθηνότερες από τις ανωτέρω Βουλγάρικες.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mihm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76863 από αντις
Απαντήθηκε από αντις στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
Εχω μια Prity S3 W13 και λεει οτι ειναι για 85-95 Τ.Μ. την εχω 3 χρονια και ζεστενω ενα σπιτι 125Τ.Μ. και ενα λεβιτα saturn με σερπατηνα μεσα για ζεστο νερο.Το σπιτι ειναι πανω 65τ.μ 5 σωματα κατω 60τ.μ 2 σωματα και τη σομπα με αυτονομια κυκ/των χωρις τριοδη μετρια μωνομενο στην ΚΕΡΚΥΡΑ .Καταναλωνη περιπου 30-40 κιλα ξυλα ελιας την ημερα πολες φωρες βρισκω καρουνα το πρωι με τελευτεο φορτωμα της 01.00 το βραδυ.Για τα λεφτα της ειμαι πολυ ευχαριστημενος :) μεσο ορο θερμοκρασια σπιτιου 22C (EIMAI YΔ/ΚΟΣ)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76898 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
καλως ηρθες αντις
αλλα μου δημιουργησες μια απορια
χρησιμοποιεις τον λεβητα μονο για ζεστο νερο ????


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": αντις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77019 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
εγώ ξέρω άτομο που έβαλε πέρυσι τζακολέβητα prity και τα ξύλα έρχονται με τα φορτηγά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77172 από αντις
Απαντήθηκε από αντις στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
Καλος σας βρεικα.Μονο το καλοκαιρι πετρελεο ακομα (εχω κατι υποψη μου).Το χειμωνα με τη σομπα να περναει μεσα απο το λεβητα.Χωρις καθολου πετρελαιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ