Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16699 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
κατσε ρε φιλε χρηστος8.
1. μια χαρα βαθμο αποδοσεις εχουν
2. τα kw εχουν την αποκλειση που εχει καθε σομπα(20kw νερου δηλαδη 5 μπροστα και 15 στο νερο)
3. 3 χιλιοστα
4. οσο την βαζεις θα καψει
5. ναι πανε δωσε 3 χιλιαδες για μια ξυλοσομπα
6. 1 χρονο οτι ειναι να σου βγαλει θα στο βγαλει και αμα χαλασει καντηνα ραφι και πανε παρε αλλη ακομα πιο φtηνα ειναι απο τις αλλες.
οσο για τον φιλο που θελει prity ας μου στειλει μυνημα να τα πουμε.
ΑΑΑΑ και για να ξεκαθαρησω κατι δεν πουλαω σομπες αλλα θα παρω και εγω μια κινεζικη pellet στα 1230ευρω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο....δεν θελω την βρομια της ξυλοσομπας απλα.
μενω ορεστιαδα(ΣΤΡΑΤΟΣ) αλλα ειμαι σαλονικιος.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by love.bacardi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16707 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;

love.bacardi έγραψε: κατσε ρε φιλε χρηστος8.
1. μια χαρα βαθμο αποδοσεις εχουν
2. τα kw εχουν την αποκλειση που εχει καθε σομπα(20kw νερου δηλαδη 5 μπροστα και 15 στο νερο)
3. 3 χιλιοστα
4. οσο την βαζεις θα καψει
5. ναι πανε δωσε 3 χιλιαδες για μια ξυλοσομπα
6. 1 χρονο οτι ειναι να σου βγαλει θα στο βγαλει και αμα χαλασει καντηνα ραφι και πανε παρε αλλη ακομα πιο φtηνα ειναι απο τις αλλες.
οσο για τον φιλο που θελει prity ας μου στειλει μυνημα να τα πουμε.
ΑΑΑΑ και για να ξεκαθαρησω κατι δεν πουλαω σομπες αλλα θα παρω και εγω μια κινεζικη pellet στα 1230ευρω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο....δεν θελω την βρομια της ξυλοσομπας απλα.
μενω ορεστιαδα(ΣΤΡΑΤΟΣ) αλλα ειμαι σαλονικιος.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.





Πρωτα απο ολα οι συσκευες θερμανσης εχουν πιστοποιηση η πιστοποιησεις απο επισημο φορεα. Δεν υπαρχει καμια απολυτως πιστοποιηση απο πουθενα...επομενως...
1: δεν αναγραφουν βαθμο αποδοσης...ποσο ειναι μια χαρα δηλαδη;;;40%;;;50%;;;60%;;;
2: τα KW που υποτιθεται αποδιδουν ειναι καρακλεμενα γυρω στο 50%...οταν λεει οτι αποδιδει 15KW στο νερο σημαινει οτι μπορει να ζεστανει σωματα με την αντιστοιχη θερμιδικη αποδοση...ε λοιπον οχι καιγοντας στο φουλ την σομπα τα αντιστοιχα σωματα μεχρι 45 βαθμους ζεσταινονται...οσο βγαζεις off καποια σωματα τοσο και ανεβαζεις θερμοκρασια νερου φτανοντας σε σημειο για να εχεις τουλαχιστον 70 στα σωματα να εχεις κλεισει τα μισα.
3: 3 χιλιοστα ειναι καλα;;; για καποιον που προσπαθει να ζεστανει την οικογενεια του με ασφαλεια ας το σκεφτει καλυτερα.
4: αυτο ακριβως εννοουσα...τι θα πει οσο της βαλεις θα καψει...αν δινει 15KW στο νερο και 5KW στο χωρο οφειλει να καιει την ωρα περιπου 5 κιλα ξυλα...η πραγματικοτητα ειναι οτι και τα καιει και δεν ζεσταινει τον χωρο οπως υποσχεται.
5: αυτο δεν ειναι δικη μου δουλεια...ποσα μπορει να δωσει ο καθενας το ξερει μονο ο ιδιος...αυτο που ειναι δικη μου δουλεια ειναι να μεταφερω την γνωση απο τις εμπειριες που εχω...αν προσεξες ο τιτλος του θεματος ειναι Ποια η γνωμη σας για τις PRITY, δικαιουμε σαν τεχνικος να ξερω κατι παραπανω...λες να τις συνδεω και να φευγω;;;
6: επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου...ενας χρονος διαρκεια ζωης ειναι φυσιολογικο;;;και σωματα τουρκικα η κινεζικα πολυ φτηνα κυκλοφορουν, αλλα εδω και 10 χρονια δεν τρυπησαν...επειδη ειναι πολυ φτηνα πρεπει καθε χρονο να αλλαζουν;;;
Για οποιον σκεφτεται την αγορα της καλη τυχη!!! θα του χρειαστει πιστεψε με!!!



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16710 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
84% βαθμό απόδοσης που δίνουν, θα έπρεπε να βγάζουν 140 βαθμούς καυσαέρια. Έλα όμως που βγάζουν 350 βαθμούς και αν έχουν 60-65% να λές πάλι καλά.

Επίσης τα kW που δηλώνουν είναι ότι νάναι. Πιθανόν συνολική θερμική ισχύς των καμμένων ξύλων. Όχι σίγουρα η αποδιδόμενη στον χώρο.

3 χιλιοστά εγώ δεν έπαιρνα ούτε τηγάνι για σαγανάκι. Όχι σόμπα να καίει όλη μέρα.

Πέρυσι πήρε φίλος μιά Prity 7kW και ο πεθερός μιά 7kW Skladova tehnika. Ο φίλος δεν ζέστανε σχεδόν ούτε 30τμ, ο πεθερός έσκαγε στα 70. Η διαφορά ήταν Lada με Skoda. Και όλα αυτά για 100€. 250 η prity, 350 η Skladova. Δεν αξίζει με τίποτα η Prity, δεν την έβαζα για κύρια θέρμανση ούτε για αστείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18551 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
Πάντως σήμερα που επισκέφθηκα μια βιοτεχνία μπουριών στην θέρμη, περίμενα στην ουρά για να ρωτήσω σχετικά πράγματα για αυτό που με ενδιέφερε.

Μεγάλη έκθεση με prity ξυλόσομπες και λέβητες, όπως επίσης και μια μεγάλη γκάμα με Ελληνικές σόμπες, και με την πρώτη ματιά μου φάνηκαν αρκετά κομψές. :) Τίποτα σε πέλλετ όμως.

Ο κόσμος, είχα την εντύπωση ότι πάει για μπάνια αυτόν τον καιρό, και όμως το μαγαζί έσφυζε από ενδιαφερόμενους πελάτες....... :dry:

Μερικοί φαίνεται γνωρίζουν καλά την παροιμία με τον τζίτζικα και το μερμήγκι. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21829 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
Με προβληματίζουν αρκετά όλα αυτά που διαβάζω για την ποιότητα αλλά λόγω του ότι έχω δοκιμάσει μία σόμπα-λεβητα σε εξοχικό που βρίσκεται σε βουνό με εξωτερικές θερμοκρασίες κάτω απο -10 το σπίτι το κάνει φούρνο, μπορώ να πώ ότι δουλεύει άψογα. Ετσι λοιπόν λαμβάνοντας υπόψιν και το πολύ χαμηλό κόστος αγόρασα αυτό www.prity-bg.com/products/products.php?lang=en&productid=82 για το διαμερισμά μου στην Αθήνα.
Εκανα αυτήν την επιλογή διοτι το τζάκι βρίσκεται στο σαλόνι και τα δωμάτια είναι αρκετά μακρυά οπότε θεώρησα ότι θα είναι ποιό εύκολο να συνδεθεί στο υπάρχον σύστημα του καλοριφέρ και να τροποποιηθεί μόνο το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #21974 από ELECTRICALCHIEF
Απαντήθηκε από ELECTRICALCHIEF στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
Ολες οι σομπες ζεσταιννουν. Αλλες περισσοτερα αλλες λιγοτερα τετραγωνικα λογω μεγεθους. το θεμα ειναι τι ποιοτητα αγοραζεις κατα πρωτον, και δευτερον και κυριοτερο με ποσα ξύλα ανα ωρα εχεις την ιδια αποδοση. Γιατι οι pritty ειναι turbo αλλα πρεπει να βαζεις ενα κουβα ξύλα την ωρα. Ενω μια καλυτερη ( και ακριβοτερη) λιγοτερα. και μια ποιο ακριβη ακομη λιγοτερα, και αν γουσταρεις να πλερωσεις παιρνεις μια πχ γερμανικη πχ hark και οχι μονο ξυλα με αποδοση στη θέρμανση πανω απο 80% ( με επισημη πιστοποιηση) αλλα κανει και αυτοματη ρυθμιση δευτερογενους καυσης! Μιλαω για ξυλοσομπα. Και επιπλεον υπαρχει και σομπα που εκτος των αλλων τη σβήνεις και θερμαινει το χώρο μεχρι το πρωι.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ