Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76898 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
καλως ηρθες αντις
αλλα μου δημιουργησες μια απορια
χρησιμοποιεις τον λεβητα μονο για ζεστο νερο ????


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": αντις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77019 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
εγώ ξέρω άτομο που έβαλε πέρυσι τζακολέβητα prity και τα ξύλα έρχονται με τα φορτηγά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77172 από αντις
Απαντήθηκε από αντις στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
Καλος σας βρεικα.Μονο το καλοκαιρι πετρελεο ακομα (εχω κατι υποψη μου).Το χειμωνα με τη σομπα να περναει μεσα απο το λεβητα.Χωρις καθολου πετρελαιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77177 από αντις
Απαντήθηκε από αντις στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
Δηλαδη ποσα και γιατι θερμοκρασιες μιλαμε και περιοχη?
Το πιθανοτερο λαθος συνδεσμολογια και λειτουργια.Μεσο ορο 2,5 τονους (ΚΕΡΚΥΡΑ)απο 15 σεμπτμεβρη εως τελη μαρτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77201 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;

αντις έγραψε: Δηλαδη ποσα και γιατι θερμοκρασιες μιλαμε και περιοχη?
Το πιθανοτερο λαθος συνδεσμολογια και λειτουργια.Μεσο ορο 2,5 τονους (ΚΕΡΚΥΡΑ)απο 15 σεμπτμεβρη εως τελη μαρτη.



Με πετρελαιο ποσο εκαιγες ετησια;;;

Επισης με 30-40 κιλα την ημερα ξυλα καταναλωνεις 1 τονο ξυλα το μηνα περιπου ελαχιστο.

Αρα απο Σεπτεμβριο εως Μαρτιο που ειναι 6 με 7 μηνες, ειναι 6 τονοι ελαχιστη καταναλωση.

Πως βγαινει ο μεσος ορος των 2,5 τονων ξυλα;;; καταλαβα κατι λαθος;;;

Εκτος αν εννοεις 2,5 τονους το μηνα...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88178 από FotiosChios
Απαντήθηκε από FotiosChios στο θέμα Ποιά η γνώμη σας για τις Prity;
Συνάδελφοι Θερμαστές καλησπέρα

Γράφω για να σας πω για τη δική μου εμπειρία Prity.
Αγόρασα τον Σεπτέμβριο το τζάκι λέβητα prity CW28, το οποίο ισχυρίζεται ότι αποδίδει 28kw στο νερό και 5 στον αέρα. Το άναψα 8 Νοεμβρίου και μέχρι σήμερα (20/2) έχω κάψει γύρω στους 2,5 τόνους ξύλα. Η θερμοκρασία στο σπίτι 100τ.μ είναι στους 18,5-19 βαθμούς τα βράδια (το ανάβω μέσο όρο 6-7 το βράδυ μέχρι τις 11 ρίχνω τα τελευταία ξύλα). Το ΣΚ όλη μέρα ζεσταίνει στους 20 βαθμούς. Κατα μέσο όρο θέλει γύρω στα 20-30 κιλά την ημέρα και όταν πάει 0 εξωτερική (σπάνια) ίσως και τα 40-45.
Γενικά είμαι ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα, αφού του χρόνου θα έχω κάνει απόσβεση και από αντίχρονου καθαρό όφελος σε σχέση με το λέβητα πετρελαίου που έκαιγα 1,5-2 τόνους πετρέλαιο και δεν έφτανε η θερμοκρασία πάνω από 19 μεσα στο σπίτι.
Τώρα αν θέλει κάποιος να σκάσει 4 χιλιάρικα να πάρει ακριβό ιταλικό, μην νομίζει ότι με ενα κουβά ξύλα θα γυρίζει με το κοντομάνικο στο σπίτι. Έχω πολλούς γνωστούς που τα ακούμπησαν και ΤΟ ΠΟΛΥ να έχουν λιγότερη κατανάλωση της τάξης του 20% και αυτό σε αερόθερμα τζάκια.

Εξάλλου μην ξεχνάτε την αναλογία 1 λίτρο πετρέλαιο - 3 κιλά ξύλα. Και στο πετρέλαιο η απόδοση είναι 80-90% στο τζάκι 60-70%. Στο λιτρο πετρελαίου δηλαδή αντιστοιχούν τουλάχιστον 4 κιλά ξύλα, όμως επουδενί δεν πρόκειται να φτάσω τους 8 τόνους. Άντε να κάψω σύνολο 4,5-5. Το μυστικό εδώ είναι ότι ότι καίγεται, καίγεται ΜΕΣΑ στο σπίτι (τζάκι) και έτσι δεν υπάρχουν απώλειες ενέργειας, όπως στο λεβητοστάσιο κλπ.

Αυτά εν ολίγοις.
Φώτης από Χίο

ΥΓ. Δεν ξέρω για άλλους δοκιμαστές, εμένα μου έχουν ραγίσει οι τρεις πυρίμαχες πλάκες, αλλά δεν είναι τίποτα, παραγγέλνω άλλες.
ΥΓ. 2 Σπίτι του 87, μονά τζαμια αλουμίνιο (συρόμενα) και διπλοτοιχία με αφρολέξ. Κάτω χώμα πάνω κενό σπίτι αθέρμαστο και γύρω γύρω τίποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ