Εγχειρίδιο LaNordica: προτεινόμενα είδη καυσόξυλων

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24354 από giabritsos



Sent from my iPhone using tapatalk
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24453 από Nasikas
Σχετικά με το είδος ξύλου, μην λησμονούμε ποτέ τούς σημαντικότερους παράγοντες.:
1. ΥΓΡΑΣΙΑ. Τεράστια η διαφορά ενος ξύλου με 40+ υγρασία (τα περισσοτερα στις μαντρες ΣΗΜΕΡΑ), απο κάποιο που έχει 15 ή 25% που είναι η μαξιμουμ υγρασία που ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρέπει να έχει το καυσόξυλο
2. ΠΡΟΣΗΛΙΟ-ΑΝΗΛΙΟ σημείο προέλευσης. Εμείς στο χωριό στην Βασιλίτσα, μόνον κανέναν...άσχετο δάσκαλο γαμπρό μας θα βλέπαμε να ξυλευει στα ανηλια ρέματα προς "ασβεσταρια μεριά"..

Και επειδή μου κατηγορείτε την αγαπημένη μου οξυά,- όντως καίγεται γρήγορα,- αλλά ποιά κομμάτια ; Τα λεπτά. Τα βράδυα βάζουμε χοντρά σαν αυτά της φωτογραφίας. (δεν είναι οξυα, αλλά αυτη βρηκα προχειρη). Η χοντρη οξυά, αργει πολύ να καεί.



Φυσικά οξυα με πουρνάρι είναι ο αγαπημένος μου συνδυασμός , αλλά και τα ξύλα που έχω δυνατότητα να κόβω στην περιοχή μου (καθώς και κανένα άρρωστο ιωμένο ροδακινοβερικοκο και καμμια αμυγδαλιά που είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ ξύλο)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Nasikas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24482 από ELECTRICALCHIEF
giabritso τι βλεπω, κρύωσες με τις πρωτες βροχούλες και την αναψες? :lol:

Εδω και χρόνια προτιμαμε γαύρο (οστρια) γιατι ειναι καθαρο ξύλο, καιγεται καλα με σχετικα καλο καρβουνο αλλά σπάνιο γιατι ειναι μπερδεμενο αναμεσα σε αλλα δέντρα-ξύλα. Μεσε επίσης αλλα βρωμιζει πολύ, λόγω φλούδας κλπ. Οξια δεν γνωριζω αλλα μαλλον για "προσαναμμα" υγρων ξυλων θα κάνει ποιο πολυ, οπως προαναφερθηκε, πουλαει πολύ ομως.

la nordica svezia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24773 από giabritsos
εχω και λιγο πουρναρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ