Πρόβλημα Ανάφλεξης- Burnit Comfort 15

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171030 από BabisM96
Καλησπέρα Σε όλους,

Είμαι νέος και δεν είμαι μύστης της τεχνογνωσίας των σομπων. Πρόσφατα έβαλα μεταχειρισμένα υδραυλική burnt Comfort 15. Το θέμα όμως είναι στην ανάφλεξη. Η ανάφλεξη γίνεται τόσο αργά που πάντα έβγαζε συναγερμό (alert no lightning). Αναγκάστηκα να καθυστερήσω τοκ συναγερμό αρκετά λεπτά ώστε να προλαβαίνει να ανάβει. Ωστόσο, πάλι η ανάφλεξη είναι τόσο αργή που ξεκινάει ο κοχλίας, καταπλακωνει τα ήδη pellet που μπήκαν στην αρχή και γεμίζει καπνό ο θάλαμος σε σημείο που κάποιες φορές κανει μικρή έκρηξη από πίεση. Αυτό γίνεται συνήθως μετά από καθάρισμα. Η καθυστέρηση στην ανάφλεξη όμως συμβαίνει πάντα. Τι μπορεί να φταίει; χρειάζεται αλλαγή ο αναφλεκτηρας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171032 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Πολύπλοκο μπορεί να είναι το πρόβλημα.μπιρει να θέλει περισσότερο χρόνο ζεσταμα η αντίσταση μπορεί να θέλει περισσότερο η λιγότερο αέρα κατά το άναμμα μπορεί να φταίει και η αντίσταση να έχει πέσει η ισχύ μιας και μεταχειρισμένη μπορεί να μην είναι καθαρά διαφράγματα σόμπα τουμπο καμινάδα μπορεί μπορεί μπορεί!!?????!????!!!!!!σε ποια περιοχή είσαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171033 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Πρόβλημα Ανάφλεξης- Burnit Comfort 15
Οπως είπε και ο ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ πολλές αιτίες μπορεί να είναι. Είχα αντιμετωπίσει παλιότερα αποτυχημένες εναύσεις επειδή είχα περισσότερο αέρα στην έναυση με αποτέλεσμα να μην ανάβει εύκολα το πέλλετ και να γεμίζει το τασάκι μέχρι πάνω. Σε μία περίπτωση, όπως και σε σένα, γέμισε τόσο καπνό ο θάλαμος που όταν άναψε το πέλλετ έκανε "μπαμ" ο θάλαμος καύσης. Στη δική μου περίπτωση ήθελε αρκετά πιο κάτω ο αέρας στην φάση της έναυσης. Σε εσένα μπορεί να φταίει κάτι άλλο.Καλό θα είναι να φέρεις ένα τεχνικό να δει τη σόμπα σου, να την ρυθμίσει, να σου εξηγήσει κάποια πράγματα, να δει εάν τυχόν χρειάζεται κάτι ακόμα ( μεταχειρισμένη είναι).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171034 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Αν δεν βγαλεις ακρη με αυτα που σου λεμε με μια αναζητηση θα βρεις τα στοιχεια μου διοτι δεν γραφονται ολα πρεπει να πιανουν τα χερια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171038 από BabisM96
Απαντήθηκε από BabisM96 στο θέμα Πρόβλημα Ανάφλεξης- Burnit Comfort 15
Καταλαβαίνω. Είμαι από Φλώρινα και όσοι τεχνικοί ασχολούνται με πελλετ κανείς δεν δέχτηκε να ελέγξει τη σομπα, διότι δεν την ήξεραν!! Ένας ωστόσο που γνωρίζει από προγραμματισμό του μενού (micronova) ανέβασε τον αέρα κατά την εναυση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 5 Μήνες πριν #171057 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Γράψε ένα ΕΜΑΙΛ σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ