Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πίεση δικτύου νερου

Πίεση δικτύου νερου 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #169206

• sdancer75
  • Το Άβαταρ του/της sdancer75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • I am easily satisfied with the very best
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες50
    • Κάρμα: -1
Φέτος άλλαξα τον αυτόματο πλήρωσης και όλα τα εξαεριστηρακια γιατί είχα κάποια σκαμπανεβάσματα πέρυσι. Έχω ρυθμίσει τον αυτόματο περίπου στο 1.2 bar αλλά παρατηρώ τόσο στην ένδειξη του αυτόματου οσο και στην υδραυλική μου ravelli hrv 120 ξανά σκαμπανεβάσματα με κλίμακα από 1 έως 1.4 bar. Είναι φυσιολογικό; Τι μπορεί να συμβαίνει; Μιλάμε πάντα με την σόμπα σβηστή.

Στάλθηκε από το Neffos X1 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
sdancer75
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πίεση δικτύου νερου 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #169256

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1270
    • Κάρμα: 41
ελεγξε το δοχειο διαστολης

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Τελευταία διόρθωση: 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από dimlyk.
The following user(s) said Thank You: meletis

Πίεση δικτύου νερου 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #169259

• meletis
  • Το Άβαταρ του/της meletis
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες2
    • Κάρμα: 0
Σε εμένα που ήρθε ο υδραυλικός έκανε αλλαγή στο αυτόματο πλήρωσης , έκανε έλεγχο στα 2 δοχεία διαστολής με κρύα εγκατάσταση.
Τα ξεσύνδεσε κιόλας πρίν πάρει μέτρηση.
Έχω δεί σε παρόμοια εγκατάσταση έχουν βάνα στο δοχείο διαστολής , εγω ξέρω οτι δέν επιτρέπεται η βάνα στο δοχείο διαστολής .
Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Πίεση δικτύου νερου 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #169268

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
υπαρχουν ειδικες βαννες γι αυτη την δουλεια αν και δεν φανταζομαι ναχεις πετυχει τετοια

αν η πιεση στο δοχειο ειναι 1 στον αυτοματο θαναι 1,2 περιπου αν πανε αναποδα δικαιολογουνται μικροδιαφορες αν εχεις μεγαλυτερες διαφορες απο 0,5 με ζεστη εγκατασταση τοτε πιθανον το δοχειο ειναι μικρο

Re:Πίεση δικτύου νερου 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #169272

• sdancer75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
dimlyk έγραψε:
υπαρχουν ειδικες βαννες γι αυτη την δουλεια αν και δεν φανταζομαι ναχεις πετυχει τετοια

αν η πιεση στο δοχειο ειναι 1 στον αυτοματο θαναι 1,2 περιπου αν πανε αναποδα δικαιολογουνται μικροδιαφορες αν εχεις μεγαλυτερες διαφορες απο 0,5 με ζεστη εγκατασταση τοτε πιθανον το δοχειο ειναι μικρο
Το δοχείο δεν βγάζει νερά από την τάπα οπότε υποθέτω ότι δεν έχει διαρροή. Στην αρχή της σεζόν το μέτρησα με ηλεκτρονικό μετρητή πίεσης και μάλλον είχε χάσει τον αέρα χωρίς όμως να είμαι απολύτως σίγουρος αν έκανα σωστή μέτρηση λόγω βιασύνης.

Όπως και να έχει το φούσκωσα επιτόπου και το μέτρησα με σιγουριά στο 1bar. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω ξανά να το μετρήσω για να δω αν έχασε, αλλά αν δεν είναι τρύπιο ή δεν βγάζει νερά από την τάπα που σημαίνει ότι δεν έσπασε η εσωτερική μεμβράνη τότε από που να χάνει;

Απλά ρυθμίσω τον αυτόματο far πχ στο 1.2 bar και χωρίς να αλλάξω τίποτε μπορεί την επόμενη να δείχνει 1.3 ή ακόμη και 1bar πριν ξεκινήσει η σόμπα τη λειτουργία της. Γιατί παίζει αυτήν η τιμή ; Όταν ζεσταθεί η αύξηση είναι της τάξεως μέχρι 0.8bar δηλαδή αν έχω αρχική 1.2 μπορεί να φτάσει μέχρι 2.0 η 1.9

sdancer75
Τελευταία διόρθωση: 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από sdancer75.

Re:Πίεση δικτύου νερου 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #169275

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
η θερμοκρασια του νερου δεν ειναι ιδια καθε μερα ...το δοχειο σου ειναι μικρο γι αυτο και οι διακυμανσεις κι επιπλεον ξερεις οτι η μετρηση γινεται με το δοχειο εκτος εγκαταστασης

Re:Re:Πίεση δικτύου νερου 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #169286

• sdancer75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
dimlyk έγραψε:
η θερμοκρασια του νερου δεν ειναι ιδια καθε μερα ...το δοχειο σου ειναι μικρο γι αυτο και οι διακυμανσεις κι επιπλεον ξερεις οτι η μετρηση γινεται με το δοχειο εκτος εγκαταστασης
Καλησπέρα,

Η μέτρηση έγινε επάνω στην εγκατάσταση αλλά χωρίς νερό σε αυτό.

Άρα όπως μου λες οι διακυμάνσεις που έχω είναι εν ολίγοις φυσιολογικές λόγω της αλλαγής της θερμοκρασίας σωστά; Γιατί όμως αν για παράδειγμα έχω 1.0 bar στη σόμπα και στον αυτόματο έχω 1.2 αυτός δεν αναπληρώνει το υπολοιπομενο 0.2 ;

sdancer75

Re:Re:Πίεση δικτύου νερου 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #169287

• dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
κι οχι μονο αλλα και λογω αυξομειωσεων της πιεσης του δικτυου υδρευσης γι αυτο ελεγχεις και ξαναρυθμιζεις τον αυτοματο ειδικα αν η πιεση στο κυκλωμα ανεβαινει
κανονικα θα επρεπε τα μανομετρα να δειχνουν την ιδια πιεση αλλα δεν ειναι και οργανα ακριβειας μπορεις ισως ν ανεβασεις λιγο ακομα την πιεση στον αυτοματο δηλ στο 1,3 -1,4 προσεχοντας ομως οταν η εγκατασταση ειναι ζεστη να μην ξεπερνας τα 2
τα δοχεια κανονικα γεμιζουν με αζωτο που ειναι αδιασταλτο οταν το γεμιζουμε με αερα με τις διαφορες θερμοκρασιας αυξανει τον ογκο του αρα και την πιεση στο δοχειο
πρακτικα οι διαφορες ειναι πολυ μικρες ομως λογω της επισης μικρης διαφορας του 0,2 μπορει να δημιουργουνται θεματακια γι αυτο αρκετοι προτεινουν ακομα και 0,5 διαφορα

The following user(s) said Thank You: sdancer75

Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου 3 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #169288

• sdancer75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
dimlyk έγραψε:
κι οχι μονο αλλα και λογω αυξομειωσεων της πιεσης του δικτυου υδρευσης γι αυτο ελεγχεις και ξαναρυθμιζεις τον αυτοματο ειδικα αν η πιεση στο κυκλωμα ανεβαινει
κανονικα θα επρεπε τα μανομετρα να δειχνουν την ιδια πιεση αλλα δεν ειναι και οργανα ακριβειας μπορεις ισως ν ανεβασεις λιγο ακομα την πιεση στον αυτοματο δηλ στο 1,3 -1,4 προσεχοντας ομως οταν η εγκατασταση ειναι ζεστη να μην ξεπερνας τα 2
τα δοχεια κανονικα γεμιζουν με αζωτο που ειναι αδιασταλτο οταν το γεμιζουμε με αερα με τις διαφορες θερμοκρασιας αυξανει τον ογκο του αρα και την πιεση στο δοχειο
πρακτικα οι διαφορες ειναι πολυ μικρες ομως λογω της επισης μικρης διαφορας του 0,2 μπορει να δημιουργουνται θεματακια γι αυτο αρκετοι προτεινουν ακομα και 0,5 διαφορα
Δημήτρη σε ευχαριστώ, είσαι υδραυλικός υποθέτω σωστά ;

Άρα μου λες να μην ανησυχώ και όλα βαίνουν φυσιολογικά έτσι δεν είναι; Πάντως από αυτά που διάβασες δεν θεωρείς ότι έχω διαρροή από το δοχείο διαστολής ή διαρροή σε κάποιο σημείο της σωλήνωσης, διότι θα είχα μεγάλα προβλήματα διαφορετικά.

sdancer75

Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν #170271

• sdancer75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Επανέρχομαι στο θέμα.....

Επειδή το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει δηλαδή αυξομειώσεις στην πίεση του δικτύου από 1 έως 1.5 bar μέσα σε μια βραδιά..... κάτι ΔΕΝ πάει καλά και όχι μόνον αυτό, η αύξηση της πίεσης κατά τη διάρκεια της λειτουργίας ανεβαίνει πάνω από 1.1 bar με αποτέλεσμα να παίρνω συναγερμό στα 2.5 Bar. Το μυαλό μου πήγε αυτόματα στο δοχείο διαστολής.

Σήμερα έλεγξα με σβηστό το σύστημα θέρμανσης την πίεση του δοχείου διαστολής με τον ψηφιακό μετρητή πίεσης της Extech AUT10. Έλαβα ως μέτρηση το 1.10 bar που σημαίνει ότι είναι μια χαρά. Το δοχείο που έχω είναι της CIMM μοντέλο CP392/6 λίτρων.

IMG_20200223_122116_resize.jpg

Πριν 2-3 χρόνια που είχα το ίδιο πρόβλημα και έφταιγε ο εγκλωβισμένος αέρας μέσα στη σόμπα. Ακριβώς δίπλα στο δοχείο διαστολή υπάρχει ένα αυτόματο εξαεριστικό με βελόνα.

aytomato-eksaerhstiko-dyktiou_ORIX.jpg

Όταν την πάτησα έβγαλε τόσο πολύ αέρα που τρόμαξα. Επειδή θεώρησα ότι δεν λειτούργησε ο αυτόματος όπως έπρεπε και γιατί μετά το ξεβίδωμα της τάπας έβγαζε νερό αντί για αέρα, τον αντικατέστησα με έναν χρωμέ της PINTOSSI χωρίς βελώνα όπως και όλα τα υπόλοιπα εξαεριστικά του κυκλώματος μαζί με τον αυτόματο πλήρωσης τον Οκτώβριο του 2019.

aytomato_exaeristiko_isio_xrome_507.jpg

Υποψιάζομαι ότι υπάρχει και πάλι εγκλωβισμένος αέρας αλλά ΓΙΑΤΙ τα εξαεριστιράκια δεν κάνουν τη δουλειά τους;
sdancer75
Τελευταία διόρθωση: 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν από sdancer75.

Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν #170272

• χρηστος8
  • Το Άβαταρ του/της χρηστος8
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Θερμοϋδραυλικος
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες517
    • Κάρμα: 44
Το δοχειο διαστολης sdancer75 ειναι υπερβολικα μικρο. Το ΔΔ ειναι ασφαλιστικο μερος μιας εγκαταστασης αρα μια υπερβολη στο μεγεθος του ειναι θεμιτη παντα.

Το 6αρακι ΔΔ ειναι σωστο μεγεθος για διαστολες 50 με 60 λιτρων νερων εγκαταστασης.
Κι αυτο υπο προυποθεσεις...αν εχεις καμια θερμοκρασια στην σομπα 90 βαθμους χρειαζεσαι τουλαχιστον τα διπλασια λιτρα.

Αυτο σημαινει πως αν η σομπα σου εχει 25 λιτρα νερο συν 5 λιτρα οι σωληνωσεις σου συν 2 σωματα αλλα 20 λιτρα συνολο 50 λιτρα νερα.
Αν εχεις τοσα νερα ναι το μεγεθος του ειναι σωστο...αν οχι ειναι μικρο 100%

Σου προτεινω να βαλεις ενα δοχειο 18 λιτρων σε οποιο σημειο της εγκαταστασης σου σε βολευει...παντα στην επιστροφη φυσικα.

Προσωπικα στις εγκαταστασεις μου αυτα τα υπερβολικα μινι δοχεια τα ξηλωνω...ταπωνω την παροχη που ηταν βιδωμενο και βαζω μεγαλυτερο δοχειο συνηθως σε καποιο παταρι η στο σημειο που βρισκεται το μποιλερ.

Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Τελευταία διόρθωση: 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν από χρηστος8.

Re:Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν #170278

• sdancer75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
χρηστος8 έγραψε:
Το δοχειο διαστολης sdancer75 ειναι υπερβολικα μικρο. Το ΔΔ ειναι ασφαλιστικο μερος μιας εγκαταστασης αρα μια υπερβολη στο μεγεθος του ειναι θεμιτη παντα.

Το 6αρακι ΔΔ ειναι σωστο μεγεθος για διαστολες 50 με 60 λιτρων νερων εγκαταστασης.
Κι αυτο υπο προυποθεσεις...αν εχεις καμια θερμοκρασια στην σομπα 90 βαθμους χρειαζεσαι τουλαχιστον τα διπλασια λιτρα.

Αυτο σημαινει πως αν η σομπα σου εχει 25 λιτρα νερο συν 5 λιτρα οι σωληνωσεις σου συν 2 σωματα αλλα 20 λιτρα συνολο 50 λιτρα νερα.
Αν εχεις τοσα νερα ναι το μεγεθος του ειναι σωστο...αν οχι ειναι μικρο 100%

Σου προτεινω να βαλεις ενα δοχειο 18 λιτρων σε οποιο σημειο της εγκαταστασης σου σε βολευει...παντα στην επιστροφη φυσικα.

Προσωπικα στις εγκαταστασεις μου αυτα τα υπερβολικα μινι δοχεια τα ξηλωνω...ταπωνω την παροχη που ηταν βιδωμενο και βαζω μεγαλυτερο δοχειο συνηθως σε καποιο παταρι η στο σημειο που βρισκεται το μποιλερ.
Η σόμπα πριν το πρόβλημα δούλευε σωστά. Δηλαδή γέμιζα το δίκτυο με 1,2bar και έφτανε μαξ στο 1.8bar που σημαίνει ότι δεν υπήρχε πρόβλημα με τον όγκο του νερού μέσα στο δίκτυο.

Ερώτηση : πως μπορώ να ξέρω αν τα εξαεριστηρακια δουλεύουν ή έχουν πρόβλημα; Σημειωτέον ότι αυτά δεν έχουν βαλβίδα.

sdancer75

Re:Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν #170279

• χρηστος8
  • Το Άβαταρ του/της χρηστος8
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Θερμοϋδραυλικος
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες517
    • Κάρμα: 44
sdancer75 έγραψε:
Η σόμπα πριν το πρόβλημα δούλευε σωστά. Δηλαδή γέμιζα το δίκτυο με 1,2bar και έφτανε μαξ στο 1.8bar που σημαίνει ότι δεν υπήρχε πρόβλημα με τον όγκο του νερού μέσα στο δίκτυο.

Ερώτηση : πως μπορώ να ξέρω αν τα εξαεριστηρακια δουλεύουν ή έχουν πρόβλημα; Σημειωτέον ότι αυτά δεν έχουν βαλβίδα.

Σου εξηγησα και παραπανω ποιο ειναι το προβλημα σου αναλυτικα...αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.
Στο σπιτι μου εχω λεβητα... δοχειο αδρανειας...και σωματα + σωληνωσεις 650 λιτρα νερα εγκαταστασης.
Με το δοχειο διαστολης των 80 λιτρων που εχω η πιεση με κρυα νερα ειναι στο 1,4 και με ζεστα νερα παει στο 1,6.
Καλη επιτυχια B)

Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Re:Πίεση δικτύου νερου 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν #170280

• sdancer75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Και κάτι άλλο. Είναι δυνατόν να αλλάζει η πίεση στο μανόμετρο όταν λειτουργεί η σόμπα όταν το βανακι μετά την βαλβίδα αντεπιστροφής που γεμίζει το δίκτυο είναι κλειστό; Το μανόμετρο δείχνει αύξηση της πίεσης ανάλογα (λίγο μικρότερη) με την αύξηση της πίεσης λόγω λειτουργίας του συστήματος θέρμανσης.

sdancer75

Re:Re:Re:Re:Re:Πίεση δικτύου νερου 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν #170281

• sdancer75
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
χρηστος8 έγραψε:
sdancer75 έγραψε:

Σου εξηγησα και παραπανω ποιο ειναι το προβλημα σου αναλυτικα...αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.
Στο σπιτι μου εχω λεβητα... δοχειο αδρανειας...και σωματα + σωληνωσεις 650 λιτρα νερα εγκαταστασης.
Με το δοχειο διαστολης των 80 λιτρων που εχω η πιεση με κρυα νερα ειναι στο 1,4 και με ζεστα νερα παει στο 1,6.
Καλη επιτυχια B)
Χρήστο κατάλαβα πολύ καλά τι μου είπες και όπως σου εξήγησα το δοχείο παρότι 6 λίτρα δούλεψε μια χαρά για πάνω από 7 χρόνια απροβληματιστα.

Δεν άλλαξε τίποτε έκτοτε, άρα δεν μπορεί να έγινε ξαφνικά πολύ μικρό για τα ίδια λίτρα νερού τα τελευταία 2 χρόνια έτσι δεν είναι;

Εφόσον ισχύει αυτό συν του ότι έχει και πίεση 1bar σημαίνει ότι το πρόβλημα βρίσκεται αλλού!

sdancer75
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα