Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Biodom H25

Biodom H25 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167055

• kaikas
  • Το Άβαταρ του/της kaikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
    • Κάρμα: 0
Καλησπέρα στην παρέα.
Εδώ και λίγες μέρες πλέον κάτοχος μίας biodom H25 υδραυλικια γιατί η gp8000 του Μοσχαλη δεν τα κατάφερε στο νέο σπίτι λόγο πολλών τετραγωνικόν και μπορώ να πω ότι ήμουν και πολύ ευχαριστημένος με την εν λόγω σόμπα έως τώρα.
Έγινε η εγκατάσταση της νέας σόμπας και επειδή δεν έχω και πείρα με τις υδραυλικές θα ήθελα τα φώτα σάς. Την σύνδεσα με κεντρικό θερμοστάτη όλα καλά αλλά ρωτάω τι είναι καλύτερο και πιο οικονομικό να την έχω μόνιμα να δουλεύει πχ στην 1 ή στην 2 σκάλα ή να την έχω όπως τώρα; γιατί τώρα βλέπω ότι μέχρι να ξαναπάρει εντολή τα νερά κρυονουν και βαράει στο 4-5 για να τα φέρει σε θερμοκρασία.
Σε πια θερμοκρασία να δίνει εντολή ο κυκλοφορειτης από το εργοστάσιο ήταν στους 55 βαθμούς. Και οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Biodom H25 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167063

• giokaspart
  • Το Άβαταρ του/της giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες70
Καλορίζικη, να είσαι καλά να τη χαρείς.
Κατά τη γνώμη μου πιο οικονομικός τρόπος και πιο λειτουργικός είναι με με τη λειτουργία του θερμοστάτη χώρου. Άλλοι εδώ μέσα έχουν διαφορετική άποψη (συνεχή λειτουργία σε χαμηλή ισχύ) και μπορεί για τους δικούς τους λόγους να έχουν δίκιο.
Η θερμοκρασία ανοίγματος του κυκλοφορητή στους 55 βαθμούς είναι ψηλά και γιαυτό ανεβάζει ισχύ κατά το άναμα για να φτάσει εκεί. Η λογική της ανεβασμένης θερμοκρασίας λειτουργίας του κυκλοφορητή είναι να μη σου κατεβάζει χαμηλά τη θερμοκρασία στα νερά στο μπόιλερ για το ζεστό νερό χρήσης. Κατά τη γνώμη μου είναι ψηλά, εγώ θα πρότεινα 48-50.
Σε ορισμένους λέβητες (πιο έξυπνους) μπορεί να ρυθμιστεί άλλη θερμοκρασία ανοίγματος της θερμοκρασίας του κυκλοφορητή κατά το άναμμα και διαφορετική στο σβήσιμο για τον παραπάνω λόγο.
Κατανόησε το πρόβλημά σου και μετά αγνόησέ το όσο θέλεις...

Biodom H25 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167064

• PAPADAKIS
  • Το Άβαταρ του/της PAPADAKIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες84
giokaspart έγραψε:
Καλορίζικη, να είσαι καλά να τη χαρείς.
Κατά τη γνώμη μου πιο οικονομικός τρόπος και πιο λειτουργικός είναι με με τη λειτουργία του θερμοστάτη χώρου.
Η θερμοκρασία ανοίγματος του κυκλοφορητή στους 55 βαθμούς είναι ψηλά και γιαυτό ανεβάζει ισχύ κατά το άναμα για να φτάσει εκεί. Η λογική της ανεβασμένης θερμοκρασίας λειτουργίας του κυκλοφορητή είναι να μη σου κατεβάζει χαμηλά τη θερμοκρασία στα νερά στο μπόιλερ για το ζεστό νερό χρήσης. Κατά τη γνώμη μου είναι ψηλά, εγώ θα πρότεινα 48-50.
Μεγάλο ρόλο παίζει η θερμομόνωση του σπιτιού σου.
Σε εμένα ,επειδή έχω μεγάλες απώλειες θερμοκρασίας χώρου, τα νερά κυκλοφορητή τα έβαλα 55 βαθμούς με θερμοκρασία νερών λέβητα 68 βαθμούς.Από το σβήσιμο του λέβητα έως την έναρξη του ξανά,τα νερά έχουνε κατέβει στους 44-46 βαθμούς έτσι μετά από 20 λεπτά λειτουργίας λέβητα έχω ζεστά νερά στα σώματα.Τα σώματα είναι πιό ζεστά στην αφή και πλησιάζουν τις συνθήκες λειτουργίας πετρελαίου.Το δικό μου σπίτι ζεσταινόταν πιο γρήγορα από όταν είχα τα νερά στους 45 βσθμούς (περίπου 20-30 λεπτά γρηγορότερα).

Biodom H25 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167065

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες387
    • Κάρμα: 18
Αν βάλετε και μια τριοδη να ανοίγει(ακριβή 100ευρα) στους 50 βαθμούς η να κάνετε μπαιμπάς εισαγωγή με επιστροφή πριν το κυκλοφωριτη με μια Βάνα 1/2 η 1' βανα να κρατά τα νερά επιστροφής ζεστά θα δείτε διαφορά και δεν θα πέφτει η θερμοκρασία επιστροφής χαμηλά.με αποτέλεσμα και θερμικά σοκ και χρόνος να ζεσταθούν τα νερά άρα καύσιμο!!!!το έχω κάνει από τα Χριστούγεννα και έχω δει διαφορα
15487543760141220312596.jpg

15487543760141220312596.jpg

Biodom H25 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167067

• PAPADAKIS
  • Το Άβαταρ του/της PAPADAKIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες84
kaikas έγραψε:
Ρωτάω τι είναι καλύτερο και πιο οικονομικό να την έχω μόνιμα να δουλεύει πχ στην 1 ή στην 2 σκάλα ή να την έχω όπως τώρα;!

Μόνο άμα μένεις βόρεια Ελλάδα (0 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία) ή χιονίζει συχνά θα το βάλεις να δουλεύει συνέχεια (Modulation).

Κώστα Πήχα -καλημέρα- έχεις γίνει εξπέρ,όλο και αναβαθμίζεις τον Vesta.
Τόση γνώση και μπορεί να χαθεί άμα σου περάσουν φυσικό αέριο μπροστά από το σπίτι.
:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Biodom H25 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167068

• Nasikas
  • Το Άβαταρ του/της Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες312
    • Κάρμα: 34
Χρήσιμη η τρίοδη - μετάνοιωσα που τσιγκουνεύτηκα και δεν έβαλα στην ξυλόσομπα νερού στο χωριό- αλλά εξήγησέ μας στο σκίτσο :
Ποιά είναι η πάνω πλευρά του λέβητα ? Τον κυκλοφορητή στα επιστρεφόμενα τον έχεις ?

Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα μιλούσα για τον ξενομανή ΕΛΛΗΝΑ.

Biodom H25 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167070

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
Σχεδόν το 99 % των κατασκευαστών λένε ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΕΡΕΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ο κυκλοφωριτης να μπαίνει στα επιστρεφόμενα να σπρώχνει προς το λέβητα.στο σχέδιο που έχω κάνει ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ on/off από ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΧΩΡΟΥ έχω τον κυκλοφωριτη στην επιστροφή και πριν τον κυκλοφωριτη ταφ με Βάνα 1 ιντζα προς την εισαγωγή.ανοιγμα κύκλοφωριτη (δεν έχω μποιλερ ζεστού νερού χρησης) στους 52 βαθμους)ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΒΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΛΕΒΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΟΜΠΕΣ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΚΑΛΕΣ 4 5 ΙΣΧΥΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ KW ΠΟΥ ΛΕΝΕ.ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑ Ο ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΛΕΒΕΙ ΝΕΡΟ ρουφωντας και ζεστενεται η επιστροφή.αποτέλεσμα καλύτερη και πιο ξεκούραστη λειτουργία λέβητα(όχι θερμικά σοκ η υγροποίηση) και κέρδος διότι από την γύρα που θα κάνουν τα νερά δεν έχει επιστροφή πλέον χαμηλή άρα πιο άμεση ζεστή στα σωμματα άρα πιάνει το σπίτι πιο γρηγορα=κέρδος .ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΊΑ ΤΟΝ ΣΤΑΘΗ (etsa) ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ

Biodom H25 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167071

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
Μιχάλη σωσων εαυτό!!!!!θα υπάρχει ήδη εδώ παρακαταθήκη με τόσα οι έχω γράψει και δείξει!!!!!αν βάλω αέριο και το ασχοληθώ θα γράφω τότε για τα αέρια!!!!χαχαχαχαχα.ι άνθρωπος μαθαίνει ξεμαθαινει ξαναμαθαινει!!!!!!!!

Biodom H25 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #167078

• kaikas
  • Το Άβαταρ του/της kaikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Δεν έχω σύνδεση μποιλερ ακόμα! Θα το κάνω το καλοκαίρι γιατί τώρα δεν παίζει μία! Οπότε ότι προτείνετε για ρυθμίσεις είναι χωρίς μποιλερ!

Biodom H25 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #167111

• elvor
  • Το Άβαταρ του/της elvor
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αν έχουμε boiler τι θα πρέπει να αλλάξει στο παραπάνω διάγραμμα;

Biodom H25 2 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #167112

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
Το μποιλερ είναι σαν να έχεις ένα σώμα καλοριφέρ ακόμα με μεγάλη χωρητικότητα νερού .το μόνο που θα πρέπει να κάνεις εκτός ότι θα πάρεις ένα καλά μονωμένο μποιλερ και για να μην κρυώνει το μποιλερ και να έχεις ζεστό νερό χρήσης είναι να βάλεις το κύκλοφωριτη να ανοίγει 53-55 βαθμούς και το μηχάνημα να δουλεύει σε συντήρηση φλόγας και όχι on/off απο το θερμοστάτη χώρου.οι απόψεις φυσικά είναι διαφορετικές και ο καθένας κάνει ότι θέλει.η γνώμη μου είναι αυτη

Biodom H25 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν #167547

• chrissiapla
  • Το Άβαταρ του/της chrissiapla
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Γειά σας. Είμαι νέος στην παρέα και μπήκα ψάχνοντας λύση για ένα πρόβλημα που έχω με την σόμπα Biodom H25 εσωτερικού χώρου που έχω στο σπίτι.
Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ ορίζω θερμοκρασία νερού στους 70 αυτό φτάνει μέχρι 56 και μετά ξανά πέφτει. Ότι θερμοκρασία και να βάλω στο νερό γίνεται το ίδιο. Ο κυκλοφορητής ξεκινά στους 48 να λειτουργεί, καθώς ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού και σταματά όταν το νερό φτάσει στους 46. Αν και δεν νομίζω ότι έχει σημασία αυτό. Λόγω αυτού δεν έχω ποτέ ζεστό νερό χρήσης καθώς το boiler είναι έναν όροφο πάνω και θεωρώ ότι δεν φτάνει ποτέ το νερό σε καλή θερμοκρασία για να το ζεστάνει.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω αυτό; Φαντάζομαι ότι δεν είναι σωστή αυτή η λειτουργία.

Επίσης έχω μια ερώτηση. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τον θερμοστάτη της σόμπας αλλά θέλω να συνδέσω άλλον θερμοστάτη χώρου. Γνωρίζετε που συνδέεται κι αν πρέπει να αλλάξω κάτι στην καλωδίωση της πλακέτας;
Τελευταία διόρθωση: 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν από chrissiapla.

Biodom H25 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν #167549

• giokaspart
  • Το Άβαταρ του/της giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες70
Είναι λογικό επακόλουθο να μην σου ζεσταίνει τα ΝΧ αφού δεν φτάνει ποτέ ψηλά η θερμοκρασία του λέβητα επειδή μάλλον κόβεται από το θερμοστάτη της σόμπας και μπαίνει σε λειτουργία συντήρησης σε χαμηλή σκάλα. Ένας τρόπος για να έχεις ΖΝΧ στο μπόιλερ είναι να ανεβάσεις τη θερμοκρασία ανοίγματος και κλεισίματος του κυκλοφορητή π.χ. 55 βαθμούς ή λίγο παραπάνω.
Για το θερμοστάτη χώρου κάπου πρέπει να υπάρχει υποδοχή στη σόμπα για να κουμπώνει η φύσα του καλωδίου του εξωτερικού θερμοστάτη χώρου και η επιλογή λειτουργίας του (θερμοστάτης χώρου ή θερμοστάτης σόμπας) γίνεται από το μενού της. Δεν την ξέρω όμως τη συγκεκριμένη σόμπα για να σου πω αν υπάρχει και πως ακριβώς.
Κατανόησε το πρόβλημά σου και μετά αγνόησέ το όσο θέλεις...

Biodom H25 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν #167554

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
Βάλε καμία φωτό το πάνελ .λογικό να κρυώνει το μποιλερ.ο πρώτος κάνει μπάνιο οι αλλοι με κρυο!!!!ανέβασε τη θερμοκρασία κυκλοφωριτη που θα ανοίγει
(πχ 55-60)καιι που θα κλείσει αν έχει επιλογή καθως και τη ζήτηση των νερών στο λέβητα στους 75 βαθμούς.βαλε και φουλ σκάλα ισχύος ΦΥΣΙΚΑ!!!όσο αφορά τη συνδεσμολογία πρέπει να δω το μανιουαλ.Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ?
Τελευταία διόρθωση: 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Biodom H25 1 Μήνας 2 Εβδομάδες πριν #167585

• chrissiapla
  • Το Άβαταρ του/της chrissiapla
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
giokaspart Δεν μπαίνει σε λειτουργία συντήρησης η σόμπα αν δεν φτάσει την θερμοκρασία χώρου που του ορίσω. Όρισα θερμοκρασία χώρου 28 βαθμούς ώστε να δουλεύει για πολύ ώρα και εξακολουθούσε να κάνει το ίδιο. Δηλαδή πήγαιναν τα νερά μέχρι 56-57 βαθμούς τότε έκοβε η φωτιά και έπεφτε η θερμοκρασία νερού στους 44. Τότε δυνάμωνε πάλι η φωτιά και γινόνταν το ίδιο πράγμα. Ο κυκλοφωριτής ξεκινά να δουλεύει όταν το νερό φτάσει τους 53 βαθμους (οχι 48 που έγραψα προχθες) και σταματά όταν το νερό πέσει στους 46. Συνολικά δηλαδή δουλεύει για 2 λεπτά και σταματά για άλλα 2.
ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ Με την εταιρεία μίλησα αρκετές φορές χωρίς αποτέλεσμα. Μόνο το Σάββατο μου είπαν να αλλάξω την πίεση στην καμινάδα και έτσι αυξήθηκε η φλόγα χωρίς όμως να αλλάξει κάτι με την λειτουργία που περιγράφω για το νερό. Οι παράμετροι για την λειτουργία της σόμπας είναι κλειδωμένοι και δεν έχω πρόσβαση.
Όσον αφορά τον θερμοστάτη χώρου βρήκα που συνδέεται (μία φίσα όπως είπατε) αλλά δεν ξέρω αν θέλει και κάποια αλλαγή ώστε όταν φτάνει την θερμοκρασία να μπαίνει σε λειτουργία αναμονής και να μην σβήνει αμέσως εντελώς. Να λειτουργεί δηλαδή όπως με τον δικό τους θερμοστάτη.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.492 δευτερόλεπτα