Biodom H25

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167070 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Biodom H25
Σχεδόν το 99 % των κατασκευαστών λένε ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΕΡΕΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ο κυκλοφωριτης να μπαίνει στα επιστρεφόμενα να σπρώχνει προς το λέβητα.στο σχέδιο που έχω κάνει ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ on/off από ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΧΩΡΟΥ έχω τον κυκλοφωριτη στην επιστροφή και πριν τον κυκλοφωριτη ταφ με Βάνα 1 ιντζα προς την εισαγωγή.ανοιγμα κύκλοφωριτη (δεν έχω μποιλερ ζεστού νερού χρησης) στους 52 βαθμους)ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΒΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΛΕΒΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΟΜΠΕΣ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΚΑΛΕΣ 4 5 ΙΣΧΥΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ KW ΠΟΥ ΛΕΝΕ.ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑ Ο ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΛΕΒΕΙ ΝΕΡΟ ρουφωντας και ζεστενεται η επιστροφή.αποτέλεσμα καλύτερη και πιο ξεκούραστη λειτουργία λέβητα(όχι θερμικά σοκ η υγροποίηση) και κέρδος διότι από την γύρα που θα κάνουν τα νερά δεν έχει επιστροφή πλέον χαμηλή άρα πιο άμεση ζεστή στα σωμματα άρα πιάνει το σπίτι πιο γρηγορα=κέρδος .ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΊΑ ΤΟΝ ΣΤΑΘΗ (etsa) ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167071 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Biodom H25
Μιχάλη σωσων εαυτό!!!!!θα υπάρχει ήδη εδώ παρακαταθήκη με τόσα οι έχω γράψει και δείξει!!!!!αν βάλω αέριο και το ασχοληθώ θα γράφω τότε για τα αέρια!!!!χαχαχαχαχα.ι άνθρωπος μαθαίνει ξεμαθαινει ξαναμαθαινει!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167078 από kaikas
Απαντήθηκε από kaikas στο θέμα Biodom H25
Δεν έχω σύνδεση μποιλερ ακόμα! Θα το κάνω το καλοκαίρι γιατί τώρα δεν παίζει μία! Οπότε ότι προτείνετε για ρυθμίσεις είναι χωρίς μποιλερ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167111 από elvor
Απαντήθηκε από elvor στο θέμα Biodom H25
Αν έχουμε boiler τι θα πρέπει να αλλάξει στο παραπάνω διάγραμμα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #167112 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Biodom H25
Το μποιλερ είναι σαν να έχεις ένα σώμα καλοριφέρ ακόμα με μεγάλη χωρητικότητα νερού .το μόνο που θα πρέπει να κάνεις εκτός ότι θα πάρεις ένα καλά μονωμένο μποιλερ και για να μην κρυώνει το μποιλερ και να έχεις ζεστό νερό χρήσης είναι να βάλεις το κύκλοφωριτη να ανοίγει 53-55 βαθμούς και το μηχάνημα να δουλεύει σε συντήρηση φλόγας και όχι on/off απο το θερμοστάτη χώρου.οι απόψεις φυσικά είναι διαφορετικές και ο καθένας κάνει ότι θέλει.η γνώμη μου είναι αυτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167547 από chrissiapla
Απαντήθηκε από chrissiapla στο θέμα Biodom H25
Γειά σας. Είμαι νέος στην παρέα και μπήκα ψάχνοντας λύση για ένα πρόβλημα που έχω με την σόμπα Biodom H25 εσωτερικού χώρου που έχω στο σπίτι.
Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ ορίζω θερμοκρασία νερού στους 70 αυτό φτάνει μέχρι 56 και μετά ξανά πέφτει. Ότι θερμοκρασία και να βάλω στο νερό γίνεται το ίδιο. Ο κυκλοφορητής ξεκινά στους 48 να λειτουργεί, καθώς ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού και σταματά όταν το νερό φτάσει στους 46. Αν και δεν νομίζω ότι έχει σημασία αυτό. Λόγω αυτού δεν έχω ποτέ ζεστό νερό χρήσης καθώς το boiler είναι έναν όροφο πάνω και θεωρώ ότι δεν φτάνει ποτέ το νερό σε καλή θερμοκρασία για να το ζεστάνει.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω αυτό; Φαντάζομαι ότι δεν είναι σωστή αυτή η λειτουργία.

Επίσης έχω μια ερώτηση. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τον θερμοστάτη της σόμπας αλλά θέλω να συνδέσω άλλον θερμοστάτη χώρου. Γνωρίζετε που συνδέεται κι αν πρέπει να αλλάξω κάτι στην καλωδίωση της πλακέτας;
Last edit: 5 Χρόνια 1 Μήνας πριν by chrissiapla.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ