melinda idro υδραυλικη σομπα

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167069 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα

dimlyk έγραψε: www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...tstart=15&Itemid=384
εδω θα βρεις τις ρυθμισεις ...καλο θα ηταν να τυπωσεις την σελιδα με τις αρχικες παραμετρους να τσεκαρεις μια-μια και στην σομπα σου αν ειναι ιδιες κι αν οχι να τις σημειωσεις
δεν αναφερεις ποιος ειναι ο κωδικος σφαλματος ...αποτυχημενες εναυσεις εχει η σομπα μαλλον για τον λογο που ανεφερες ...το παληο πελλετ δεν εχει σημασια εκτος κι αν εχει παπαρωσει στην υγρασια...προσωπικα και 2 χρονων πελλετ εχω καψει μαλλο απ αυτο που αναφερεις αλλα κι απο αλλα ...
αν το προβλημα σου τελικα ειναι μονο οι αποτυχημενες εναυσεις λυνεται αναβοντας την σομπα με βαμβακι και οινοπνευμα αλλα...αν εχει πολυ αερα η φλογα θα ειναι γενικα μικρη σε ολες τις σκαλες ...
αυτο που θελω να δεις αν εχεις το τηλεκοντρολ που εχει ενα κουμπακι info να το πατησεις και να βρεις μια τιμη της μορφης 1η2,ααf κατα προτιμηση στην σκαλα 1 η 2
υπαρχει και μια περιπτωση πανω στον ανεμιστηρα καυσαεριων υπαρχει καρφωμενο ενα αισθητηριο ...αυτο το τραβας το βγαζεις και το καθαριζεις μ ενα πανακι (βγαινει ευκολα χωρις εργαλεια και κινδυνο) με την σομπα χωρφις ρευμα παντα .


Dimlyk άμα κλικάρω την παραπομπή που λες στην αρχή του ποστ σου,με βγάζει πάλι στην ίδια σελίδα..Τσέκαρε το..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167072 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Δείτε και τον αέρα στο στάδιο έναυσης.
Ουτε πολύ υψηλές στροφές- ούτε πολύ χαμηλές.
Η αντίσταση είναι καθαρή στην άκρη ? Μια μπατονέτα , την βάζουμε μια φορά τον μήνα εκεί.

Δεν θυμάμαι την σόμπα καλά. Έχει στο μενού test blower - set blower ? Κάτι τέτοιο δηλαδή . Μήπως το έχει πάει κανείς στο 0 η 1 ?

(κάντε και άναμα με βαμβάκι-οινόπνευμα για να δούμε συμπεριφορά)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167073 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Νασικα δες στο μεσσετζερ σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167074 από farmanic
Απαντήθηκε από farmanic στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Καλησπερα,δεν ανοιγει κατι με τον συνδεσμο αυτο.Οταν δεν θα παρει μπροστα βγαζει no ignition και μια φορα σε φαση work εσβησε λεγοντας no pellets.Απλα οταν περαστηκε το προγραμμα στην πλακετα νομιζω δεν φροντισε να τσεκαρει ο τεχνικος τις αλλαγες που ειχαν γινει γιατι περσι που ρυθμιστηκε η σομπα απο αλλο τεχνικο μου ειχε πει πως τραβαγε παραδοξως πολυ η καμιναδα ,πως επρεπε να μειωσει τον αερα στο χωρο καυσης και κατι αλλο που δεν θυμαμαι τωρα.Θα τσεκαρω και αυτο στο info.
Προς το παρον περιμενω απαντηση για το ποτε μπορει να ερθει ο πρωτος τεχνικος που ειχε ερθει περσι και μου εδειξε οτι ηταν γνωστης του αντικειμενου.
Σιγα σιγα θα μαθω και εγω να λυνω προβληματα μονος μου.
Αυτος ο αισθητηρας του ανεμιστηρα καυσαεριων που βρισκεται?
Ευχαριστω για τις πληροφοριες και την βοηθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167075 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα
Στο μοτερ καυσαεριων συνηθως.δες φωτο ειναι ο συρματινος και διπλα ειναι το σωληνακι υποποιεσης που παει στον αισθητηρα υποποιεσης ελενχου θαλαμου καμιναδας




Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 1 Μήνας πριν #167077 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα melinda idro υδραυλικη σομπα

farmanic έγραψε: Καλησπερα,δεν ανοιγει κατι με τον συνδεσμο αυτο.Οταν δεν θα παρει μπροστα βγαζει no ignition και μια φορα σε φαση work εσβησε λεγοντας no pellets.Απλα οταν περαστηκε το προγραμμα στην πλακετα νομιζω δεν φροντισε να τσεκαρει ο τεχνικος τις αλλαγες που ειχαν γινει γιατι περσι που ρυθμιστηκε η σομπα απο αλλο τεχνικο μου ειχε πει πως τραβαγε παραδοξως πολυ η καμιναδα ,πως επρεπε να μειωσει τον αερα στο χωρο καυσης και κατι αλλο που δεν θυμαμαι τωρα.Θα τσεκαρω και αυτο στο info.
Προς το παρον περιμενω απαντηση για το ποτε μπορει να ερθει ο πρωτος τεχνικος που ειχε ερθει περσι και μου εδειξε οτι ηταν γνωστης του αντικειμενου.
Σιγα σιγα θα μαθω και εγω να λυνω προβληματα μονος μου.
Αυτος ο αισθητηρας του ανεμιστηρα καυσαεριων που βρισκεται?
Ευχαριστω για τις πληροφοριες και την βοηθεια.

Τι απλό θα έκανα αν ήμουν εκεί..(έτσι -για να αποκλείσω καποια πράγματα)
1. Τα αισθητήρια - ελεγχο
2. No Ignition: - θα έκανα άναμα με βαμβακι -οινοπνευμα (για να δούμε αν φταίει ποσότητα/αέρας στο στάδιο έναυσης,
3. No pellet : - θα άνοιγα κάθε 1,5 λεπτό την πόρτα ΓΡΗΓΟΡΑ- θα έριχνα μισή χούφτα πέλλετ- και θα την έκλεινα ΓΡΗΓΟΡΑ. (Αν δεν σβησει, έχουμε θέμα τροφοδοσίας.)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ