Ζήτω γνώμη για αγορά σόμπας πέλλετ με μποιλερ

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166660 από Tomp
Καλησπερα, εχω ενα οροφοδιαμερισμα 108τμ, με 3 (υ/δ) και υψος ταβανιου 3,1 μετρα. Το διαμερισμα ειναι ολο ακαλυπτο γυρω γυρω και προσφατα το εκανα μονωση με φελιζολ 8εκ ολο τρυγιρω. Εχει 3 παραθυρα και 4 μπαλκονοπορτες, ολα πλαστικα με διπλα τζαμια. Το σπιτι βρισκεται εντος της πολεως της Καβάλας κλιματικη ζώνη Γ αλλα σε πολυ κρυα περιοχη. Σκεφτομαι να βαλω σομπα πελλετ υδραυλικη συνδεδεμενη στα καλοριφερ, Εχω τα εξης θερμαντικα σωματα (τοποθετηθηκαν πριν γινει η μονωση):
1ο ΑΚΑΝ 70εκ μηκος 100εκ υψος
2ο ΑΚΑΝ 70εκ μηκος 100εκ υψος
3ο ΑΚΑΝ 90εκ μηκος 100εκ υψος
4ο πανελ τρπλο, 80εκ μηκος 90εκ υψος
5ο πανελ τριπλο, 70εκ μηκος 90εκ υψος
6ο πανελ διπλο, 90εκ μηκος 90εκ υψος
7ο πανελ διπλο 80εκ μηκος 90εκ υψος
Και 8ο στο μπανιο 50εκ μηκος 150εκ υψος (με οριζοντιες στρογγυλες γραμμες, δεν ξερω πως να το ονομασω). Επισης θα ηθελα να την συνδεσω και στο μποιλερ μου 80 λιτρων. Ποια μου προτείνεται και πόσα kwι Αυτήν την στιγμή έχω λέβητα πέλλετ (σε αποθηκακι στο μπαλκόνι, το οποίο δεν χωράει δεύτερο λέβητα πέλλετ) και δύο AC inverter 12000 και 18000 btu. Αρχείο κατανάλωσης προηγούμενων ετών δεν υπάρχει καθώς την άνοιξη το αγόρασα και σε πρώτη φάση έκανα την μόνωση, ο προηγούμενος πρέπει να έκαιγε κατά μέσο όρο 2000+ λίτρα πετρέλαιο τον χρόνο στους 24 βαθμούς σταθερά, δεν είχε AC.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166661 από Tomp
Διόρθωση κειμένου, αυτήν την στιγμή έχω λέβητα πετρελαίου και δύο AC. Επίσης από πάνω και από κάτω υπάρχουν διαμέρισματα αλλά δεν διαμένουν τον χειμώνα οπότε είναι παγωμένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166663 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΠΡΩΤΑ ΦΕΡΝΕΙΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ να μετρησει απωλειες σωμματα σπιτι και ποσα KW χρειαζεσαι για το χωρο και για μποιλερ ζεστου νερου χρησης.ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: Μετα αναλογα τα λεφτα που διαθετεις με μια αναζητηση στο GOOGLE υπαρχουν τα παντα.οτι και να παρεις ΥΠΟΣΤΙΡΗΞΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ(ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΝΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΜΕ ΗΜΙΜΕΤΡΑ) ΣΕΡΒΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΡΥΦΟ ΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΝΩΣΤΗ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ Η ΘΕΡΜΟΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ.ΔΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΕΥΡΩ ΝΑ ΕΧΕΤΕ Α Π Α Ι Τ Η Σ Ε Ι Σ !!!!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166665 από Fokion
Δες το δευτερο λινκ στην υπογραφη μου.
Κατα τα αλλα συμφωνω με τον προλαλλήσαντα!

Α ναι.
και προσεξε τα βαρη στο μπαλκονι αν πανε εκει και σομπα και πελλετ.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ