Ρυθμιση υδραυλικης σομπας DA VINCI DV180

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161355 από nelos7
Καλημέρα παραθετω video με τις ρυθμίσεις που έκανε ο μάστορας όταν μου την έβαλε και θα ήθελα την βοήθεια σας αν πρέπει να αλλάξω κάποια για καλύτερη οικονομία η καλύτερη καύση.. Να πω ό,τι απο τη σόμπα έχει αφαιρεθεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας χώρου και δουλεύει συνέχεια σε χαμηλή φλόγα οταν πιάνει την θερμοκρασία νερων που ζητάω
(ο λόγος είναι οτι αμα καίει συνέχεια σε χαμηλή φλόγα κάνει καλύτερη οικονομία απο το να ανάβει και να σβήνει οη την ώρα σύμφωνα με τα λεγόμενα του μάστορα πάντα) .





Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nelos7.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": arel

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161357 από PAPADAKIS

nelos7 έγραψε: Να πω ό,τι απο τη σόμπα έχει αφαιρεθεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας χώρου και δουλεύει συνέχεια σε χαμηλή φλόγα οταν πιάνει την θερμοκρασία νερων που ζητάω (ο λόγος είναι οτι αμα καίει συνέχεια σε χαμηλή φλόγα κάνει καλύτερη οικονομία απο το να ανάβει και να σβήνει οη την ώρα σύμφωνα με τα λεγόμενα του μάστορα πάντα)


Φίλε Nelos7 έχεις controller Micronova ,αυτόν που έχουν οι περισσότεροι εδώ, άρα κάποιος θα σου πει κάτι.
Η λειτουργία της σόμπας σου είναι σαν σε κατάσταση "ΔΙΑΜΌΡΦΩΣΗΣ" (modulation) κάτι που χρησιμοποιούν οι λέβητες πέλετ όταν δουλεύουν σε αρκετά βορινές περιοχές με μεγάλα κρύα. Γλυτώνουν το χρονικό διάστημα της φόρτωσης πέλετ - προθέρμανσης - έναρξης καύσης,γιατί ήδη στο δοχείο καύσης υπάρχει φλεγόμενο πέλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161599 από nelos7
Απαντήθηκε από nelos7 στο θέμα Ρυθμιση υδραυλικης σομπας DA VINCI DV180
οποιος μπορει ας μου λυσει καποιες αποριες
1.ειναι φυσιολογικο να πεταει καποια ακαυστα πελλετ οταν κανει αυτοματο καθαρισμο η σομπα?
2.εχω παρει πελλετ απο βουλγαρια και η σακουλα ειναι τελειως διαφανης δεν γραφει κατι οποτε δεν ξερω τπτ για το πελλετ.πως μπορω να καταλαβω αν ειναι καλο η οχι υπαρχει καποιο κολπο η τεστ?
3.σε αλλο πελλετ που δοκιμασα σε 2 τσουβαλια κ ειχε πολυ σκονη καποιες σπιθες που πεταει η φωτια ωρες ωρες ειναι απο την σκονη?ειναι κακο να υπαρχει σκονη αρκετη στο τσουβαλι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161611 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
1.ορισμενες φορες φυσιολογικο 2-3.αν παρεις στο χερι σου ενα κομματι και το πιεσεις αρκετα να μην σπασει η τριφτει,αν η σακουλα ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ καθαρη απο σκονη ,αν εχει ιδια διαμετρο,το μηκος να ειναι απο μισο ποντο περιπου εως 3 ποντους να μπορει να το δουλεψει ο κοχλιας και να μην μπλοκαρει,τωρα να μην αφηνει κλιγκερ και κατι τετοια που λεμε εδω ειναι θεμα ρυθμισεων καθως και αν το ταισμα που πεφτει ειναι ικανη η ισχυς τις φλογας να σου βγαλει τα kw που απαιτουνται!!!!!να μην εχει υπερβολικη σταχτη,να ειναι πελλετ ξυλου,ΔΕΝ υπαρχουν ειδικα κολπα και μαγικα δοκιμαζεις και αν δεν σου κανει δεν ξαναπερνεις!!!!!!αν εχει το μισο τσουβαλι σκονη και το μισο πελλετ(δεν αξιζει να το αγορασεις ΠΕΛΛΕΤ ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΧΙ ΣΚΟΝΗ!!!!!!) ετοιμασου για σπηλαιωση κοχλια δηλαδη δεν θα φερνει πελλετ ο κοχλιας στο δοχειο καυσης και θα εχει συσωρευτει στη αριδα του σκονη και θα σου βγαλει αλλαρμ λογο ελλειψης πελλετ.Γνωμη μου ειναι να βρεις καποιο πελλετ γνωστο και δοκιμασμενο απο χρηστες και μην πειραματιζεσαι με διαφορετικα διοτι δεν ειναι παμφαγος λεβητας με διπλο κοχλια να καιει οτι ναναι!ειδικα οι σομπες ειναι πιο ευαισθητες απο τους λεβητες και αν σε καθε αλλαγη πελλετ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΧΑΣΕΣ ΤΗ ΜΠΑΛΑ!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161612 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απο το PR16 εως PR22 που ειναι οι στροφες μοτερ καμιναδας σε καθε φαση και καθε ισχυ(12345) μου φαινονται πολυ χαμηλες.τουλαχιστον για τις ισχυς (12345) PR18 εως PR22 θα επρεπε να ηταν απο 1300 εως 2200 στροφες.αρκετα χαμηλα!!!!!!!!!!!σου τραβαει το καπνο καλα απο το χωρο καυσης?κατι δεν μου καθεται καλα σε συγκριση με αλλες που εχω δει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171414 από μπαμπης 1μπαμπης
γεια σας καλό το βιντεακη ...αλλά εαν μιλούσε θα καταλαβαίναμε τη ενδείξεις ς είναι [τα κουμπάκια πάντως βλέπω δουλεύουνε ]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ