Βοήθεια για σόμπα Da vinci dv 180

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161254 από nelos7
Βοήθεια για σόμπα Da vinci dv 180 δημιουργήθηκε από nelos7
Καλησπέρα... Μενω σε 66 τμ διαμέρισμα στον 1ο οροφο κ εβαλα χθες την 18κw da vinci.. Εχω 4 απορίες...

1) ο μάστορας(υδραυλικός) που την έβαλε εβαλε τον κυκλοφορητη να ξεκινάει στους 40 βαθμούς.. Εδω μέσα διάβασα οτι είναι καλύτερα πανω απο 50 να ξεκινάει.να το αλλαξω η να το αφήσω;;

2)έχουμε συνδέσει την εξοδο καυσαερίων σε καπάκι απο μπατζα που έχει η οικοδομή κ το σπίτι είναι στον πάτο του μπατζα. Θα ανεβάσω και φωτογραφίες να δείτε... Η γυναίκα μου διαπιστωσε ότι όταν σβήνει και ανάβει από μόνη της η σόμπα όταν πιάνει θερμοκρασία μυρίζει λίγο σαν καπνιλα μεσα στο σπίτι στο σαλόνι που την έχουμε. Το καπάκι στην φώτο είναι απο την αλλη πλευρά στην κουζίνα και κολληθηκε με σιλικόνη για να μην έχουμε μυρωδιές από εκεί.το καπάκι του μπατζα που περνάει μέσα του το μπουρακι έχει και αυτό κολληθει με σιλικόνη και παντού με αλουμινοταινια απο πάνω όπως βλέπετε. Εχω 5 μηνών μωρό στο σπίτι και δεν θέλω να εχω τέτοια θέματα. Πήρα το μάστορα μου είπε θα έρθει να αλλάξει ρυθμίσεις στα καυσαέρια και αμα συνεχίσει να μυρίζει καπνιλα θα βγάλουμε τα καυσαέρια σε τρύπα εξω. Τι μπορεί να φταίει;; εχει κανείς ιδεα;

3)πως μπαίνω στο κρυφό μενού και αλλάζω ρυθμίσεις ας πούμε του κυκλοφορητη πότε να ξεκινάει; και πως βλέπω θερμοκρασία καυσαερίων;

4)όταν ρώτησα τον μάστορα γτ δείχνει πάντα 22 η θερμοκρασία χώρου στη σόμπα μου είπε ό,τι εχει αφαιρέσει τον αισθητήρα επίτηδες γιατί θα πιάνει πιο γρήγορα θερμοκρασία στο δωμάτιο που είναι η σόμπα και θα σταματάει και δεν θα ζεσταίνονται τα αλλα δωμάτια το ίδιο όπως το σαλόνι που είναι η σόμπα.σαν λογική μου φαίνεται σωστό αλλά ισχύει όντως η έκανε οτι ναναι;;







Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nelos7.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161257 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Βοήθεια για σόμπα Da vinci dv 180
Η καμηναδα σου εξω πως ειναι;οταν αναβει η σομπα στην αρχη εχει λιγο μυρωδια αλλα εξω οχι μεσα.δεν βοηθαν πολυ η φωτο σ το ευκαμπτο το ινοξ ειναι για τον αερα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161260 από nelos7
Απαντήθηκε από nelos7 στο θέμα Re:Βοήθεια για σόμπα Da vinci dv 180

Pasxalis έγραψε: Η καμηναδα σου εξω πως ειναι;οταν αναβει η σομπα στην αρχη εχει λιγο μυρωδια αλλα εξω οχι μεσα.δεν βοηθαν πολυ η φωτο σ το ευκαμπτο το ινοξ ειναι για τον αερα;

Το εύκαμπτο είναι για τον αέρα... Για τα καυσαέρια είναι το μπουρακι που κουμπώνει στο καπάκι στην άλλη φωτογραφία... Δεν βγαίνει έξω μπαίνει μέσα στον μπατζα της πολυκατοικίας. 40 50 εκατοστά δλδ μπουρακι ινοξ

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161261 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Re:Βοήθεια για σόμπα Da vinci dv 180
Ειναι καθαρη η καμιναδα που λες;το καπακι που εχεις εξω καλο ειναι να μπορεις να το βγαζεις μια φορα την βδομαδα και να ρουφας την σταχτη που μαζευει.για τον αερα τοσο μεγαλο σωληνα θελει;γενικα φ50 νομιζω ειναι.και τον αισθητηρα που τον εβγαλε η σομπα δουλευει συνεχεια; εξωτερικο θερμοστατη δεν περνει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161268 από nelos7
Απαντήθηκε από nelos7 στο θέμα Re:Re:Βοήθεια για σόμπα Da vinci dv 180

Pasxalis έγραψε: Ειναι καθαρη η καμιναδα που λες;το καπακι που εχεις εξω καλο ειναι να μπορεις να το βγαζεις μια φορα την βδομαδα και να ρουφας την σταχτη που μαζευει.για τον αερα τοσο μεγαλο σωληνα θελει;γενικα φ50 νομιζω ειναι.και τον αισθητηρα που τον εβγαλε η σομπα δουλευει συνεχεια; εξωτερικο θερμοστατη δεν περνει;

Δεν νομίζω νά έχει καθαριστεί ποτέ ο μπατζας.... Είναι μαύρος μέσα... Και έτσι όπως βάλαμε το καπάκι κ το μπουρί δεν μπορώ να το βγάλω.... Δουλεύει συνέχεια ας πούμε με φλογα 1 αν πιάσουν την θερμοκρασία που ζητάμε τα νερά.

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161274 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Re:Re:Βοήθεια για σόμπα Da vinci dv 180
Κατι πρεπει να κανεις με το καπακι να καθαριζεις εκει μεσα προσπαθησε να βρεις απο που σου μυριζει.ετσι οπως δουλευει νομιζω οτι δεν κανεις οικονομια.δεν εχει θεση για θερμοστατη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ