Αγορα υδραυλικης σομπας πελλετ τι μου χρειαζεται

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158593 από papleo61
γεια σας παιδια και απο μενα.ειμαι καινουργιο μελος στο φορουμ και με τοσα πολλα που εχω διαβασει εχω πελαγωσει.σας παρακαλω λιγο την βοηθεια σας.σε καινουργια μεζονετα 115 τμ περιοχη αρτα με σχετικα ηπιους χειμωνες θερμοκρασιες μεσες απο 5 μεχρι 14-16 εξωτερικη σπανια εδω να πεσει κατω απο το μηδεν αντε μια εβδομαδα φετος επεσε στο 0 με -2 αυτη τη στιγμη που σας γραφω εχει εξωτερικη μετρημενη 22 βαθμους και εχω ανοιχτα τα παραθυρα.το σπιτι ειναι φτιαγμενο σε ιδιοκτητο κτημα 20 στρεματων.απο μονωσεις ανηκω μαλλον στους τυχερους γιατι εχω μαντρα οικ.υλικων και εμπορευομαι τετοια πραγματα.το σπιτι μου θα ελεγα οτι κλεινει προς την ενεργειακη κλαση ΑΑΑ οπως μου ειπε ο μηχανολογος που εκανε την μελετη θερμανσης.για να μην τα πολυλογω οι θερμιδες που εβγαλε για την κατοικια μου ειναι μολις 11500 περιπου μαζι με εναν ηλιακο τριπλης ενεργειας στην οροφη της κεραμοσκεπης.η μεζονετα ειναι μολις 2 ετων κατασκευη σε 2 επιπεδα κατω 55 τετρ πανω 50.απο μονωσεις διπλο τουβλο με 5αρα εξηλασμενη εξωτερικη θερμομωνοση σε ολους τους τοιχους οπως λεμε κελυφος πουθενα πλακακια μονο στα 2 μπανια τα υπολοιπα ξυλινα δαπεδα με μονωση απο κατω ταρατσα με 8αρα μονωση και κεραμοσκεπη επισης με 5αρα μονωση.ενεργειακα συνθετικα κουφωματα 7θαλαμικα με αεριο argon διπλα η τριπλα δεν θυμαμαι.τα σωματα ειναι στο συνολο 8 τα 2 πετσετοκραμαστρες και ειναι τα καινουργια της delonghi πχ ενα σωμα 90χ90 ειναι μολις 1100 θερμιδες σχετικα ακριβα θε ελεγα αλλα αξιζουν το καθε ευρω.ελπιζω να μην σας κουρασα με την λεπτομερη αναλυση αλλα οπως αναφερετε και εσεις το παν σε ενα σπιτι ειναι η μονωση και μετα ολα τα αλλα.στο θεμα μας τωρα που εναι η θερμανση η οποια εχω βαλει και πρεπει να αλλαξω επεειγοντως πιο πολυ με ενδιαφερει ο πανω οροφος ο κατω οροφος εχει απλο ενεργειακο τζακι οχι αεροθερμο το οποιο ζεσταινει μονο τον κατω χωρο στο πολυ κρυο βεβαια θελει και λιγο τσιμπημα το καλοριφερ.ως κεντρικη θερμανση χρησιμοποιω ηλεκτρικο τριφασικο λεβητα 12kw o οποιος βεβαια θερμαινει το σπιτι ολο σε ενα 10λεπτο αλλα για 8 με 10 ωρες χρηση θελει να εχεις την δεη συνεταιρο.για να μην σας κουραζω αλλο σκεπτομαι να εγκαταστησω στον κατω οροφο μια υδραυλικη σομπα πελλετ σε ειδικο χωρο μεσα στο σπιτι οχι μεσα στο σαλονι αλλα κατω απο την σκαλα της μεζονετας διπλα ακριβως στο κολεκτερ εκει που εχω τωρα τον ηλεκρτικο λεβητα κομπακτ.ο χωρος αυτος ειναι κλεισμενος με εσωτερικη πορτα το ξερω θα εχω πολυ λιγες απωλειες απο την ιδια τη σομπα αλλα αμα αφηνω ανοιχτη την πορτα πιστευω πως η ζεστη θα ερχεται προς το σαλονι.αποσταση σομπας σαλονιου γυρω στο 1,50 μετρο.ξεχασα να σας αναφερω οτι εχω ξεχωριστους ψηφιακους θερμοστατες εναν για καθε οροφο.ο πανω οροφος συμφωνα με την μελετη του μαχανολογου θελει περιπου 4 με 4500 θερμιδες.και παμε λοιπον στο δια ταυτα θελω να βαλω μια υδραυλικη σομπα πελλετ la nordica melinda indro 14kw ο χωρος που θελω να θερμανω ειναι ο πανω οροφος των 50 τετρ.και ο τριπλης ενεργειας ηλιακος με μποιλερ 160 λιτ.ειναι επαρκης αυτη η σομπα να κανει αυτα που περιγραφω.προβλημα με αποθηκευση δεν εχω εχω υπογειο κατω απο τη μεζονετα 90τετρ.ουτε προβλημα προμηθειας εχω εχει η αδελφη μου μαγαζι που εμπορευεται πελλετ και δικους μου γερανους για μεταφορα.σας ευχαριστω πολυ οσοι διαβασατε το μακροσκελες κειμενο οποια απαντηση καλοδεχουμενη.να εχετε ολοι μια ευχαριστη μερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158598 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φιλε εισαι σουπερ ενα τετοιο σπιτι ηθελα :P :P ;) η la nordica melinda indro 14kw για αυτη τη δινει max εως 100τμ με πολυ καλη μονωση διαβασα.το πελλετ δεν ειναι σαν το πετρελαιο σε αποδοση θερμιδων .χρειαζεσαι περισσοτερα KW σε πελετοκαυστηρα. Δες αυτη εδω την εχει ενας φιλος σε 110τμ και ΣΚΑΕΙ!!!!!
www.skroutz.gr/s/7388316/Sunsystem-BURNi...M-25-KW.html#reviews
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papleo61

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158599 από papleo61
φιλε κωστα δεν θελω να βαλω βουλγαρικη σομπα στο σπιτι μου με τιποτε.θελω κατι επωνυμο και δοκιμασμενο στην ελληνικη αγορα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158600 από dimlyk
το ερωτημα δεν καταλαβα :)
υπολογιζε παντως οτι διβαζεις ειναι χ 0,80 δηλ τα 14 ειναι περιπου 11
σιγουρα η κατασκευη της στγκεκριμενης ειναι αρκετα καλη και πρεπει να σε καλυπτει καπως οριακα
αυτο που δεν ξερω ειναι αν ο χωρος που θες να την τοποθετησεις ειναι καταλληλος ...εννοω μηπως ειναι αρκετα μικρος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papleo61

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158602 από papleo61
φιλε dimlyk ο χωρος ειναι περοπου 2 τετρ και η σομπα μικρη σε διαστασεις νομιζω 110 υψος 55 βαθος και 60 πλατος το θεμα δεν ειναι αυτο ειναι η συγκεκριμενη σομπα αν καλυπτει τα 50 τετρ που θελω συν το μποιλερ του ηλιακου 160 λιτρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158608 από dimlyk
εγω επιμενω ...το θεμα ειναι ο χωρος :)
η σομπα σε καλυπτει γι αυτο που θες ....εχε υποψη σου ομως οτι ζεσταινει και αερα μεσω του ανεμιστηρα αλλα και μεσω ακτινοβολιας ετσι σ ενα μικρο περιορισμενο χωρο θα "αναψει"
το επομενο σε οτι διαλεξεις ειναι η υποστηριξη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": papleo61

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ