Διαβρωση Τοιχωματων

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155616 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Διαβρωση Τοιχωματων
Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι διάβρωση του μετάλλου? Αν και δε βοηθούν πολύ οι φωτογραφίες, αμφιβάλλω.
Με κάθε επιφύλαξη, αλλά σε πρώτη ματιά μου φαίνεται πως αυτό που βλέπω είναι πίσσα.

Δηλαδή πάνω στο μέταλλο έχει εναποτεθεί πίσσα και μετά πάνω στην πίσσα ένα στρώμα χαλαρότερης καπνιάς. Εσύ έξυσες την καπνιά (το καφέ) και απο κάτω εμφανίζεται η πίσσα που είναι σπογγώδης και κρυσταλλική (το λεγόμενο κρεόζωτο).
Αυτό βέβαια μπορείς να το διαπιστώσεις πολύ εύκολα.
Πάρε μια σπάτουλα και ξύστο (σε ζεστή σόμπα) επιμελώς να δεις αν βγαίνει. Ακόμα καλύτερα και αν έχεις και ένα φλόγιστρο για να τη μαλακώσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155644 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Διαβρωση Τοιχωματων
Η σομπα σου ειναι πολυ καλή ιταλική μάρκα. Κανε αυτο που είπαν τα παιδιά παραπάνω. Ξυστην τοπικά με σπάτουλα και γυαλοχαρτο. Μετα βγάλε φωτο . Αν όντως ειναι προβλημα στείλε απευθείας τις φωτο στην εταιρια και ζήτησε αντικατασταση. Αν σε αγνοήσουν ακόμη και ο αντιπρόσωπος καταγγελια στον συνήγορο του καταναλωτή. Εχε υπόψη σου ότι ο εξωτερικός αέρας που παίρνει η σομπα - αν παίρνει απο έξω - δεν συνίσταται απο τις εταιρίες για λόγους διάβρωσης των μετάλλων αλλα οχι σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155684 από Τσιωρης
Απαντήθηκε από Τσιωρης στο θέμα Re:Διαβρωση Τοιχωματων
Φίλε δεν νομίζω να είναι κάτι πρέπει να είναι πισσα από την καύση εγώ έχω την auriga 23kw την έχω συνδέσει την Κυριακή δηλαδή μια εβδομάδα και μου έχει κάνει το ίδιο στέλνω φωτο
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155689 από Τσιωρης
Απαντήθηκε από Τσιωρης στο θέμα Διαβρωση Τοιχωματων
Παλεύω να ανεβάσω φώτο αλλά τπτ. Θα προσπαθήσω πάλι
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155715 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα Διαβρωση Τοιχωματων
Αυτα που λετε παιδια τα σκεφτηκα περι πισσας αλλα οταν δικιμασα να την καθαρισω ηταν κρυα και ετσι δεν επεμενα και πολυ,αυριο θα ξαναπροσπαθησω να το ξυσω μηπως ειναι πισσα και εχετε δικιο αλλα επειδη το ειχα διαβασει εδω στο φορουμ περι πισσας το ειχα στο νου μου αλλα οταν προσπαθησα να το ξυσω μου φανηκε σαν διαβρωση τεσπα να πω την αληθεια δεν το παλεψα και πολυ για την ξυσω αυριο περισσοτερα νεοτερα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155731 από Tito
Απαντήθηκε από Tito στο θέμα Διαβρωση Τοιχωματων

Tito έγραψε: Αυτα που λετε παιδια τα σκεφτηκα περι πισσας αλλα οταν δικιμασα να την καθαρισω ηταν κρυα και ετσι δεν επεμενα και πολυ,αυριο θα ξαναπροσπαθησω να το ξυσω μηπως ειναι πισσα και εχετε δικιο αλλα επειδη το ειχα διαβασει εδω στο φορουμ περι πισσας το ειχα στο νου μου αλλα οταν προσπαθησα να το ξυσω μου φανηκε σαν διαβρωση τεσπα να πω την αληθεια δεν το παλεψα και πολυ για την ξυσω αυριο περισσοτερα νεοτερα!!

παλι σημερα προχειρα που το εξυσα αυτο ηταν το αποτελεσμα μηπω αυτες οι φωτο βοηθανε περισσοτερο για το τι προκειται ωστε να ξερω πως να κινηθω;; imgur.com/a/2kheL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ