Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157292 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Διάβασα κάπου οτι έχεις 2 δοχεία διαστολής ή μου φαίνεται? Το προβλημά σου έγκειτε στο ότι κατα την λειτουργία του κυκλοφορητή δημιουργείται υποπίεση απο την αναρόφηση και πίσω με αποτέλεσμα εισχώρηση αέρα στο κύκλωμα. Αυτό σημαίνει οτι έχεις υποπίεση αντι υπερπίεσης στο κύκλωμά σου. Αν είχες μανόμετρο μετά τον κυκλόφορητή αυτό θα σου έδειχνε την πίεση που έχεις απο εκεί και μετά η οποία νομίζω δεν θα ήταν της ταξης 0.6 bar
Κάνε μου σε παρακαλώ ένα σχεδιάκι με την θέση του κυκλοφορητή , δοχείων , εξαεριστικών ,αυτ. πλήρωσης ....

Πιστέυω οτι εισέρχεται αέρας απο κάποιο αυτοματο εξαεριστικό ή απο τα εξαεριστικά των σωμάτων σου και αυτό έχει να κάνει μόνο με την θέση και την απόσταση του δοχείου απο τον κυκλοφορητή. Αλλού εμφανίζεται ως υποπίεση και αλλού σαν υπερπίεση.
Γιά πάμε λίγο ένα σχεδιάκι αδερφέ...

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157295 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Δεν είμαι καλός στα σχέδια αλλά στο στέλνω στο περίπου. Εξαεριστικα έχω βάλει στα κολλεκτερ και έχει και ο λεβητας δύο χειροκίνητα στην κορυφή και ένα αυτόματο.
Επίσης έχω βάλει ένα στην κορυφή της πετσετοκρεμαστρας.
Επίσης το δεύτερο δοχείο υπήρχε κάποτε αλλά το έχω αφαιρέσει.
Τα εξαεριστικα στα κολλεκτερ μπήκαν μετά. Αφού ήδη είχα το πρόβλημα μπας και το έλυναν αλλά τίποτα.


Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157299 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Ωραία! Ακουσέ με τι θα κάνεις. Επειδή νομίζω οτι απο το σημείο σύνδεσης του δοχείου διαστολής μέχρι την αναρρόφηση του κυκλοφορητή επικρατεί υποπίεση ,έχω μια υπόνοια οτι το αυτόματο εξαεριστηκο που είναι στον λέβητα σου βάζει αέρα. Για να μην μπαίνεις σε διαδικασίες αλλαγών , βγάλε σε παρακαλώ το αυτόματο εξαεριστικό και στην θέση του βίδωσε μια τάπα.Αφησε τα εξαεριστικά στα κολλεκτέρ. Τα χειροκίνητα σφίξτα καλά. Κατέβασε την πίεση κυκλώματος στο 1bar , βάλε στο δοχείο 0,8 , κάνε εξαέρωση τον κυκλοφορητη απο την βίδα και δώστου τέρμα τις στροφές για κανα 2 λεπτο να σπάσει τυχό φυσσαλλίδες και να εξαερωθούν απο τα αυτόματα στα κολλεκτέρ. Επειτα άναψε ,δώσε νερά στο κύκλωμα και ενημέρωσε.
Πιστέυω να σε βοήθησα

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157301 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Το αυτόματο έχει μια πλαστική τάπα και το είχα ταπωσει χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπάζει αέρα. Θα το βγαλω τελειως όπως είπες και θα σε ενημερώσω.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157308 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
Το θέμα από την άλλη βέβαια είναι γιατί κάνει υποπίεση σε εκεινο το σημειο

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157309 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Edilkamin Idropoint ροή κυκλοφορητή
εσυ θα μας τρελανεις ...δεν ειναι δυνατον να διαβαζεις μικροτερες πιεσεις στα μανομετρα απ οτι η στατικη
δηλ η ρυθμιση του δοχειοθ διαστολης ... οποτε οι ρυθμισεις σου ειναι μπαχαλο η το δοχειο εχει προβλημα η ...η... δεν ρωταω τυχαια επανηλειμενα πως ανεβοκατεβαζετε πιεσεις στο δικτυο και στο δοχειο :)
βλεπω κι ενα σχεδιακι τωρα μ ενα κολλεκτερ που καταληγουν και η προσαγωγη και η επιστροφη η κατι δεν καταλαβα καλα ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ