Καταναλωσεις απο υδραυλικες σομπες πελλετ

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156256 από aaaffers
Να πω οτι οι εξωτερικές θερμοκρασίες ήταν απο 7-10 και μέσα είχαμε 22-24

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156271 από Tito

nikolas έγραψε: Η σόμπα σου είναι 24 kw και μην ξεχνάς ότι η λιγότερη τροφοδοσία είναι σχεδόν το μισό μετά δεν αποδίδει καθόλου
πολύ φοβάμαι ότι ζεσταίνεις τον ουρανό και όχι το σπίτι. Τι θερμοκρασία στα καυσαέρια έχεις?

θερμοκρασια στα καυσαερια ειναι στν 9 ταχυτητητα 220 βαθμοι κελσιου και στην 1 ταχυτητα γυρω στους 100 βαθμους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156278 από dimitris11
Αν ελεγξεις την επιστροφή και όχι την προσαγωγη του νερου θα κανεις οικονομια και σωστη χρηση της σομπας.
Αυτό ισχυει για ολους βεβαια.
Χρειαζεται κάθε σωμα να εχει χωριστει βανα προσαγωγης επιστροφης.



Αν θες βαζεις και θερμοστατικες (το ιδανικο).Εχω 4 και θελω άλλες 3.


Και έναν αισθητηρα για την επιστροφή του νερου συνδεμενο στη σομπα στην επιλογή για μποιλερ. Βαζεις οποια θερμοκρασια θελεις και οποια διαφορα θερμοκρασίας λειτουργιας του αισθητηρα και δινεις πραγματικα στο σπιτι όταν χρειαζεται ενεργεια.


Το 50 είναι η επιστροφή το 66 η προσαγωγη.Η σομπα δουλευει στο eco.Εχω τριοδη γι'αυτο είναι η προσαγωγη 66 δεν πεφτει από εκει.
Την επιστροφή την εχω στο 54 και διαφορα θερμοκρασίας 7 βαθμούς.Αυτο σημαινει όταν το νερο πεσει στους 47 θα μπει στο max η σομπα και όταν πιασει τους 54 ξανα στο eco.Με λιγους πειραματισμούς βρίσκεις τι χρειαζεται το σπιτι.
Δεν εχει οριο της προσαγωγης θα φτασει μεχρι εκει που χρειαζεται αναλόγως των καιρικων συνθηκων.
Όταν το σπιτι δεν θελει ενεργεια μπορει να δουλευει ολη μερα στο ρελαντί. Αυτο ελέγχοντας την προσαγωγη δεν γινεται.
Με τις θερμοστατικες η οικονομια είναι μεγάλη και το συστημα δουλευει απροβλημάτιστα χωρις να χρειαζεται αλλαγες των θερμοκρασιών.
Και να μην είναι δυσαναλογα η ισχυ της σομπας σε σχεση με τα σωματα.
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156332 από Tito

dimitris11 έγραψε: Αν ελεγξεις την επιστροφή και όχι την προσαγωγη του νερου θα κανεις οικονομια και σωστη χρηση της σομπας.
Αυτό ισχυει για ολους βεβαια.
Χρειαζεται κάθε σωμα να εχει χωριστει βανα προσαγωγης επιστροφης.



Αν θες βαζεις και θερμοστατικες (το ιδανικο).Εχω 4 και θελω άλλες 3.


Και έναν αισθητηρα για την επιστροφή του νερου συνδεμενο στη σομπα στην επιλογή για μποιλερ. Βαζεις οποια θερμοκρασια θελεις και οποια διαφορα θερμοκρασίας λειτουργιας του αισθητηρα και δινεις πραγματικα στο σπιτι όταν χρειαζεται ενεργεια.


Το 50 είναι η επιστροφή το 66 η προσαγωγη.Η σομπα δουλευει στο eco.Εχω τριοδη γι'αυτο είναι η προσαγωγη 66 δεν πεφτει από εκει.
Την επιστροφή την εχω στο 54 και διαφορα θερμοκρασίας 7 βαθμούς.Αυτο σημαινει όταν το νερο πεσει στους 47 θα μπει στο max η σομπα και όταν πιασει τους 54 ξανα στο eco.Με λιγους πειραματισμούς βρίσκεις τι χρειαζεται το σπιτι.
Δεν εχει οριο της προσαγωγης θα φτασει μεχρι εκει που χρειαζεται αναλόγως των καιρικων συνθηκων.
Όταν το σπιτι δεν θελει ενεργεια μπορει να δουλευει ολη μερα στο ρελαντί. Αυτο ελέγχοντας την προσαγωγη δεν γινεται.
Με τις θερμοστατικες η οικονομια είναι μεγάλη και το συστημα δουλευει απροβλημάτιστα χωρις να χρειαζεται αλλαγες των θερμοκρασιών.
Και να μην είναι δυσαναλογα η ισχυ της σομπας σε σχεση με τα σωματα.

Δεν γνωριζω το συστημα που εχεις κανει πρωτη φορα το βλεπω ποσο στοιχιζει για να βαλω σε καθε σωμα ξεχωριστη βανα προσαγωγης και σε τι θα με οφελησει;οι θερμοστατικες τι ακριβως κανουν;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156384 από stef29
Καλησπερα κι απο μενα!

Διαβαζω ολα αυτα που γραφονται και μου δημιουργουνται καποιες αποριες μιας και ειμαι κι εγω κατοχος σομπας-λεβητα πελλετ.
Θα θελα να ρωτησω το φιλο Φωκιωνα μιας και εχουμε πανω κατω ιδια μηχανηματα (διαφορετικη μαρκα αλλα ιδια αρχιτεκτονικη...τα
χω δει και τα 2 απο κοντα) απλα το δικο μου ειναι σε μορφη λεβητα compact με μονωση για εξωτερικο χωρο.Φιλε φωκιωνα μπορεις
μηπως να μου πεις αν γνωριζεις την περιοδο του κοχλια σου?Αν δεν την γνωριζεις ειναι ευκολο να το βρεις...οταν η σομπα δουλευει,
μετρας απο τη στιγμη που ξεκιναει ο κοχλιας μεχρι τη στιγμη που ξαναξεκιναει...αυτη ειναι η περιοδος του κοχλια που ειναι ρυθμισμενη
η σομπα σου,λογικα ειναι καπου 10-12 δευτερολεπτα...απο κει και περα θα θελα να μου πεις απο αυτη την περιοδο,ποσα δευτερολεπτα δουλευει ο κοχλιας και ποσα ειναι σταματημενος πχ αν η περιοδος ειναι 12 δευτερολεπτα μπορει ο κοχλιας να δουλευει 8 δευτερολεπτα και να σταματαει 4...Γιατι τα ρωταω ολα αυτα...Η καταναλωση μου τις προηγουμενες μερες που ειχε αρκετο κρυο εφτανε τα 3 τσουβαλια την ημερα...σε 60τμ στους 20 βαθμους και αλλα 30τμ στους 17 περιπου και καποια λιτρα ζεστου νερου χρησης με ελαχιστη εξωτερικη τους -3 βαθμους.Με εναν υπολογισμο που εκανα βρισκω οτι 3 τσουβαλια=45 κιλα Χ 5 kw=225/24 ωρες = 9.3 kw μεσο ορο την ωρα που αν υπολογισω απωλειες λεβητα και βαθμο αποδοσης το θεωρω αρκετα καλο θα ελεγα...διαβαζω πιο πανω γραφεις οτι δεν ξεπερνας τσουβαλι στα κρυα με 17 ωρες λειτουργιας πραγμα που θα πει οτι 15κιλα Χ 5KW =75 KW/17 ωρες= 4.41 KW μεσο ορο (!!!) για ποσα τετραγωνικα σπιτι??το δικο μου το σπιτι ειναι φουλ εκτεθειμενο,διπλα τζαμια,διπλο τουβλο με 5αρα στους τοιχους,στο ταβανι δε ξερω αλλα απο πανω εχει κεραμιδια.Αν εχεις προσβαση στο κρυφο μενου θα θελα να μου πεις και τη ρυθμιση του αερα που εχεις μπας και μπορεσω να το κανω πιο οικονομικο!Ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156404 από Fokion
Stef καλημερα και καλη χρονια.
Δες εδω
energ.gr/var/manuals/EcoSpar_%20Auriga%2023_Fumis_EN.pdf

σελιδα 12 εχει ολες τις προτεινομενες τιμές ( που δεν εχω πειραξει πλην της διαρκειας ριξιματος στην εναρξη)

Οπως εχω και προ-πει 2 τσουβαλια ειναι το απολυτως μαξιμουμ που εχω φτασει απο 06 το πρωι μεχρι 11 το βραδυ. τις περισσότερες φορές το μεσημερι την κλεινω γιατι "δεν αντεχεται"

κρατα στο νου σου οτι δεν εχω αφησει τα "ντουβαρια να κρυωσουν" και ειμαι ιδιαιτερα "σκυλος" στο να μην αφηνουμε πατζουρια και κουρτίνες ανοιχτα οταν φευγουμε κ.λ.π.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ