Καταναλωσεις απο υδραυλικες σομπες πελλετ

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156414 από Tito

stef29 έγραψε: Καλησπερα κι απο μενα!

Διαβαζω ολα αυτα που γραφονται και μου δημιουργουνται καποιες αποριες μιας και ειμαι κι εγω κατοχος σομπας-λεβητα πελλετ.
Θα θελα να ρωτησω το φιλο Φωκιωνα μιας και εχουμε πανω κατω ιδια μηχανηματα (διαφορετικη μαρκα αλλα ιδια αρχιτεκτονικη...τα
χω δει και τα 2 απο κοντα) απλα το δικο μου ειναι σε μορφη λεβητα compact με μονωση για εξωτερικο χωρο.Φιλε φωκιωνα μπορεις
μηπως να μου πεις αν γνωριζεις την περιοδο του κοχλια σου?Αν δεν την γνωριζεις ειναι ευκολο να το βρεις...οταν η σομπα δουλευει,
μετρας απο τη στιγμη που ξεκιναει ο κοχλιας μεχρι τη στιγμη που ξαναξεκιναει...αυτη ειναι η περιοδος του κοχλια που ειναι ρυθμισμενη
η σομπα σου,λογικα ειναι καπου 10-12 δευτερολεπτα...απο κει και περα θα θελα να μου πεις απο αυτη την περιοδο,ποσα δευτερολεπτα δουλευει ο κοχλιας και ποσα ειναι σταματημενος πχ αν η περιοδος ειναι 12 δευτερολεπτα μπορει ο κοχλιας να δουλευει 8 δευτερολεπτα και να σταματαει 4...Γιατι τα ρωταω ολα αυτα...Η καταναλωση μου τις προηγουμενες μερες που ειχε αρκετο κρυο εφτανε τα 3 τσουβαλια την ημερα...σε 60τμ στους 20 βαθμους και αλλα 30τμ στους 17 περιπου και καποια λιτρα ζεστου νερου χρησης με ελαχιστη εξωτερικη τους -3 βαθμους.Με εναν υπολογισμο που εκανα βρισκω οτι 3 τσουβαλια=45 κιλα Χ 5 kw=225/24 ωρες = 9.3 kw μεσο ορο την ωρα που αν υπολογισω απωλειες λεβητα και βαθμο αποδοσης το θεωρω αρκετα καλο θα ελεγα...διαβαζω πιο πανω γραφεις οτι δεν ξεπερνας τσουβαλι στα κρυα με 17 ωρες λειτουργιας πραγμα που θα πει οτι 15κιλα Χ 5KW =75 KW/17 ωρες= 4.41 KW μεσο ορο (!!!) για ποσα τετραγωνικα σπιτι??το δικο μου το σπιτι ειναι φουλ εκτεθειμενο,διπλα τζαμια,διπλο τουβλο με 5αρα στους τοιχους,στο ταβανι δε ξερω αλλα απο πανω εχει κεραμιδια.Αν εχεις προσβαση στο κρυφο μενου θα θελα να μου πεις και τη ρυθμιση του αερα που εχεις μπας και μπορεσω να το κανω πιο οικονομικο!Ευχαριστω!

Αν εχεις ιδεα στο πως θα μπεις στο κρυφο μενου τοτε οι τιμες που θα αλλαξεις δεν ειναι καποιες συγκεκριμενες αλλα εσενα τι σε καλυπτει μπες στο ταισμα της καθε ταχυτητας και μειωσε το ταισμα επισης και αλλαγες σεαερα ΠΡΟΣΟΧΗ ομως παντα κανουμε μικρες αλλαγες οχι τεραστιες διαφορες στα νουμερα και μετα παρατειρουμε για καπια ωρα και αναλογως πρατουμε αλλα να ξερεις δεν θπαρχουνε συγκεκριμενες τιμες παρα μονο τι καλυπτει τις αναγκες μας παντως αρκετα θα ελεγα τρωει!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156425 από stef29
Καλησπερα και καλη χρονια και στους 2 σας!

Φιλε Φωκιωνα δεν εβγαλα και πολυ ακρη απο το manual σ αυτα που λεει να σου πω την αληθεια,ειναι καπως δυσνοητα.Εμενα με ενδιαφερει πως δουλευεις τον κοχλια και τον αερα σου.Μπας και καταφερω και το κανω ισως λιγο πιο οικονομικο.Απο κει και περα θα συνεχισω κι εγω τις μετρησεις μπας και πεσει η καταναλωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156426 από Fokion
Αυτο ειναι απο τα "κακα" του κοντρολερ. Ειναι μυστηριος οσο και αποτελεσματικός.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156445 από dimitris11
Tito
Θέλει ξεχωριστεί βάνα προσαγωγής επιστροφής για να μπορεί ο αισθητήρας που έχει τοποθετηθεί στην επιστροφή να διαβάζει τη σωστή θερμοκρασία νερού. Με τους άλλους διακόπτες γίνεται μιξη του νερού και δεν ανταποκρινεται σωστά.
Εγώ είχα από τους άλλους και τους άλλαξα όλους .Σπίτι 125 τ.μ. στη Καστοριά, έχουμε αρκετό κρύο φέτος και ακόμα τρία τσουβάλια δεν έκαψα το 24ωρο. Η θέρμανση λειτουργεί όλο το 24ωρο , κλείνω τη σόμπα μόνο για καθάρισμα ανά τριήμερο για καμιά ώρα. Οι θερμοστατικες είναι για να ελέγχουν τη θερμοκρασία του χώρου. Έχουν ρύθμιση και όταν ο χώρος που είναι το σώμα πιάσει τη θερμοκρασία που θέλουμε κόβει την παροχή νερού στο σώμα, έτσι μπορείς να ελέγχεις τη θερμοκρασία σε κάθε δωμάτιο χωριστά και να κάνεις οικονομία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156489 από Tito

dimitris11 έγραψε: Tito
Θέλει ξεχωριστεί βάνα προσαγωγής επιστροφής για να μπορεί ο αισθητήρας που έχει τοποθετηθεί στην επιστροφή να διαβάζει τη σωστή θερμοκρασία νερού. Με τους άλλους διακόπτες γίνεται μιξη του νερού και δεν ανταποκρινεται σωστά.
Εγώ είχα από τους άλλους και τους άλλαξα όλους .Σπίτι 125 τ.μ. στη Καστοριά, έχουμε αρκετό κρύο φέτος και ακόμα τρία τσουβάλια δεν έκαψα το 24ωρο. Η θέρμανση λειτουργεί όλο το 24ωρο , κλείνω τη σόμπα μόνο για καθάρισμα ανά τριήμερο για καμιά ώρα. Οι θερμοστατικες είναι για να ελέγχουν τη θερμοκρασία του χώρου. Έχουν ρύθμιση και όταν ο χώρος που είναι το σώμα πιάσει τη θερμοκρασία που θέλουμε κόβει την παροχή νερού στο σώμα, έτσι μπορείς να ελέγχεις τη θερμοκρασία σε κάθε δωμάτιο χωριστά και να κάνεις οικονομία.

ευχαριστω πολυ μηπως ξερεις και ποσο θα παει το κοστουμι για αυτες τις αλλαγες ;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158410 από ΧΡΥΣΑ
Παιδιά μου συμβαίνει αυτό στην σόμπα νερου πέλλετ Burnit 23KW
Ανάβω την σόμπα
Και βγαίνει η ένδειξη AL 7
SAFETY THERMAL
ΜΕΜΟRY ALARM
τι μπορει να ειναι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ