Edilkamin tresor 15 kw ιδανική λυση

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152313 από Papagalos
Απαντήθηκε από Papagalos στο θέμα Edilkamin tresor 15 kw ιδανική λυση
Οπότε ίσως και να καλυπτομαι με τα τα 15 kw.. Φίλε μου θα ήθελα να σε ρωτησω σχετικά με κάποιες απορίες που έχω μιας και εισαι τόσο ευχαριστημένος.. 1. Η σόμπα στο χώρο που ειναι εκπέμπει ικανοποιητικα ζέστη από μόνη της? 2. Πόσες ώρες την καις και πόσες θερμίδες είναι τα σώματα σου? 3. Σου ζεσταίνει ικανοποιητικά νεράκι στο μποιλερ μέσω κολεκτερ χωρίς την ύπαρξη κιτ edilkamin?? Συγγνώμη για τις πολλές απορίες αλλά προσπαθώ να βγάλω μια ακρη..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152321 από thegoul
Απαντήθηκε από thegoul στο θέμα Edilkamin tresor 15 kw ιδανική λυση

Papagalos έγραψε: Οπότε ίσως και να καλυπτομαι με τα τα 15 kw.. Φίλε μου θα ήθελα να σε ρωτησω σχετικά με κάποιες απορίες που έχω μιας και εισαι τόσο ευχαριστημένος.. 1. Η σόμπα στο χώρο που ειναι εκπέμπει ικανοποιητικα ζέστη από μόνη της? 2. Πόσες ώρες την καις και πόσες θερμίδες είναι τα σώματα σου? 3. Σου ζεσταίνει ικανοποιητικά νεράκι στο μποιλερ μέσω κολεκτερ χωρίς την ύπαρξη κιτ edilkamin?? Συγγνώμη για τις πολλές απορίες αλλά προσπαθώ να βγάλω μια ακρη..


Στο σαλόνι που βρίσκετε η σόμπα είχα 2 τρίστηλα.Έβγαλα το ένα και στο άλλο έβαλα θερμοστατική κεφαλή γιατί δεν αντέχαμε την πολύ ζέστη.Με τις θερμίδες δεν ασχολήθηκα ποτέ.Θα σου γράψω τι σώματα έχω στο σπίτι και υπολόγισε μόνο σου.Στο σαλόνι τρίστηλο 1.2χ0.65,στο χωλ δίστηλο 1χ0.85,στο παιδικό δίστηλο 0.6χ0.85,στο υπνοδωμάτιο τρίστηλο 0.8χ0.85 και στο μπάνιο μονόστηλο 0.5χ0.85.Στο χωλ και στο μπάνιο τα σώματα έχουν θερμοστατικές κεφαλές.Συν το 80άρι μπόιλερ.Συνήθως ανάβει μόνη της στις 6:40 το πρωί και κλείνει 11 με 12 το βράδυ.Πολύ σπάνια τις πολύ ζεστές ημέρες θα την κλείσει η γυναίκα μου κατά τις 12 το μεσημέρι και θα την ξαναανάψουμε στις 7 το απόγευμα.Το μπόιλερ έχει αρκετό ζεστό νερό.Το πρόβλημα όμως είναι ότι όταν η σόμπα πιάσει την θερμοκρασία και δουλεύει στην χαμηλή σκάλα αρχίζει να κατεβαίνει και η θερμοκρασία του νερού στο μπόιλερ.Πάντως και με αυτό το μειονέκτημα δεν έχεις καυτό νερό αλλά έχεις πολύ ζεστό νερό κοντά στους 50C που έχω και τον κυκλοφορητή να ανοίγει.Με αυτόν τον τρόπο λειτουργίας της σόμπας δεν ξεπέρασα καμία χρονιά τους 2,5 τόνους πέλλετ κατανάλωση.Με 210 Ευρώ τον τόνο που το αγοράζω το καλοκαίρι το κόστος είναι χαμηλό.Ελπίζω να βοήθησα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152346 από Papagalos
Απαντήθηκε από Papagalos στο θέμα Edilkamin tresor 15 kw ιδανική λυση
Φίλε thegoul σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια.. Τα έβαλα κάτω και έχουμε περίπου τις ίδιες θερμίδες..ή idropoint από κατασκευής είναι οικονομικό μοντέλο στην κατανάλωση και προφανώς ενώ είναι "μικρή" θεωρητικά καταφέρνει αφού την και τόσες ώρες να στα ζεστάνει όλα και με το παραπάνω.. Μια τελευταία απορία αν έχεις την καλοσύνη.. Τα νερά ειπες τα έχεις ρυθμίσει στους 50 β.σε πιση ώρα τους πιάνει μετά από το αναμα το πρωί?? Ευχαριστώ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152347 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Edilkamin tresor 15 kw ιδανική λυση
Επετρεψε μου να μπω σφηνα.

Αναλλογα με την εσωτερικη θερμοκρασία

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152349 από Papagalos
Απαντήθηκε από Papagalos στο θέμα Edilkamin tresor 15 kw ιδανική λυση
Οπότε έχει να κάνει με τα κρύα που λέμε..κατάλαβα..θα ρωτησω και ίσως κάνω και μια μελέτη με μηχανολόγο.. Πάντως πιστεύω πως λογικά στην tresor θα καταληξω στο τελος..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152351 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Edilkamin tresor 15 kw ιδανική λυση
κι εγω.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ