Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

• Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!!

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149520

• frantzef
  • Το Άβαταρ του/της frantzef
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Πήρα κι εγώ λοιπόν μιά σόμπα νερού,μεταχειρισμένη σε πολύ καλή κατάσταση,1 χειμώνα την είχε δουλέψει ο προηγούμενος και σώθηκα!Φανταστική απόδοση,το σπίτι ζεσταίνεται,όλα καλά εκτός από το ότι δεν ανάβει μόνη της!!!

Έχω αλλάξει ένα σωρό ρυθμίσεις αλλά και πάλι έχω καταφέρει να ανάβει 1 φορά στις 10 προσπάθειες έναυσης!!!Αυτή τη στιγμή έχω τον κοχλία κατά το FIRE ON στα 1,3" και τον αέρα στις 2630rpm,ενώ ο κατασκευαστής δίνει 0,7" και 1950rpm αντίστοιχα.

Πάλι όμως δεν έχω έναυση,οπότε τι κάνω εγώ τώρα???Να ανεβάσω λίγο ακόμα τον κοχλία???Να ανεβάσω κι άλλο τον αέρα???

Η αντίσταση αλλάχτηκε πρίν 2 βδομάδες και την βλέπω ότι κοκκινίζει.Λέω να συνδέσω μια αλουμινίου Φ50 εύκαμπτη για να πάρω αέρα απ'έξω για να έχει φρέσκο οξυγόνο μπας και δω φως.Τι λέτε?Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω και τέτοια σωλήνα,βρήκα σε 2-3 μαγαζιά αλλά έχουν έλλειψη και περιμένω...

Το πέλλετ που χρησιμοποιώ είναι το Schweighofer.Έχετε να προτείνετε κάνα άλλο???

Το τζάμι μαυρίζει πάρα πολύ,γιατί???Η σόμπα μέσα είναι γεμάτη στάχτη παντού,στα τοιχώματα,κάτω,στο τζάμι παντού χάλια!Την καθαρίζω εννοείται κάθε μέρα.

ΒΟΗΘΕΙΑ PLEASE!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149521

• michalisgr
  • Το Άβαταρ του/της michalisgr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες52
    • Κάρμα: -2
Καλες καυσεις.. Ή αντίσταση είναι μήπως πολύ μέσα ή πολύ έξω με αποτέλεσμα να μην ανάβει; Επίσης πρέπει να είναι έτσι σηκωμένη ώστε να είναι ακριβώς στο ύψος με τη τρύπα στο ποτηρακι καύσης. Τα Πελλετ δηλαδή ανάβουν; Βγάζουν καπονο; Αν ανάβει και γεμίζει στάχτη και μαυρίζει το τζαμί κάπου ειναι μπουκωμενη ή σόμπα σου. Κάποιο σημείο δεν έχει καθαριστεί σωστά ίσως κάτω στο πίσω μέρος στο κουτι των καυσαερίων .

Στάλθηκε από το X11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149522

• giokaspart
  • Το Άβαταρ του/της giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες50
Απ τα λεγόμενά σου το πρόβλημα φαίνεται να οφείλεται κατ΄αρχήν στην διαδρομή του αέρα και των καυσαερίων, χωρίς να αποκλείονται άλλοι λόγοι που μπορεί να συμβάλλουν λιγότερο ή περισσότερο.
Το συγκεκριμένο πέλλετ, εφόσον δεν είναι μαϊμού, είναι ένα από τα κορυφαία της αγοράς και δεν νομίζω αν φταίει, εκτός και αν είναι βρεγμένο.
Το ότι ανεβάζεις τις στροφές του αέρα, αυτό δεν λέει τίποτα αν η σόμπα σου δεν μπορεί να ρουφήξει αέρα ή αν η καμινάδας σου είναι βουλωμένη. Γιαυτό έλεγξε πρώτα την καμινάδα σου και τον ελκυσμό της και κατόπιν φρόντισε η τροφοδοσία του αέρα να είναι απρόσκοπτη, με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του κοχλία του κατασκευαστή και μετά τα ξαναλέμε.
Κατανόησε το πρόβλημά σου και μετά αγνόησέ το όσο θέλεις...
Τελευταία διόρθωση: 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν από giokaspart.

Re:Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149524

• frantzef
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
michalisgr,

Η αντίσταση είναι αρκετά μέσα είναι η αλήθεια αλλά δεν βρίσκω τρόπο να την βγάλω πιό έξω για να είναι ακριβώς στην τρυπούλα του δοχείου καύσης.Νομιζω είναι σταθερή εκεί που είναι.Τα πέλλετ είναι πολύ ζεστά,κάποια έχουν ψιλομαυρίσει κιόλας αλλά φωτιά γιόκ!Το άλλο που παρατηρώ καμιά φορά είναι ότι παίρνουν φωτιά στα 18-19' και λόγω του ότι δεν προλαβαίνουν τα καυσαέρια να φτάσουν 50 βαθμούς (45 το κατέβασα) μέχρι το 20λεπτό που διαρκέι το FIRE ON,μετά χτυπάει ALARM κι έχω το παράδοξο ότι η σόμπα άναψε αλλά δεν το καταλάβε ούτε η ίδια!!!Για να σε προλάβω δεν έχει ρύθμιση πάνω από 20λεπτο,την έχω στο τέρμα.Η σόμπα καθαρίστηκε επιμελώς από τον μάστορα που έχει την αντιπροσωπία εδώ στην πόλη που ζω και κάτω από τις οδηγίες της ίδιας της MAVIL.Τώρα πριν λίγο που μίλησα μαζί του μου είπε να κατεβάσω τον κοχλία ξανά στο 0,7" και με τον αέρα περίπου στις 2500rpm και να ξαναπροσπαθήσω,θα το κάνω στις 18.00 που θα είμαι σπίτι και θα σας κρατάω ενήμερους κι εδώ.

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149525

• frantzef
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
giokaspart έγραψε:
Απ τα λεγόμενά σου το πρόβλημα φαίνεται να οφείλεται κατ΄αρχήν στην διαδρομή του αέρα και των καυσαερίων, χωρίς να αποκλείονται άλλοι λόγοι που μπορεί να συμβάλλουν λιγότερο ή περισσότερο.
Το συγκεκριμένο πέλλετ, εφόσον δεν είναι μαϊμού, είναι ένα από τα κορυφαία της αγοράς και δεν νομίζω αν φταίει, εκτός και αν είναι βρεγμένο.
Το ότι ανεβάζεις τις στροφές του αέρα, αυτό δεν λέει τίποτα αν η σόμπα σου δεν μπορεί να ρουφήξει αέρα ή αν η καμινάδας σου είναι βουλωμένη. Γιαυτό έλεγξε πρώτα την καμινάδα σου και τον ελκυσμό της και κατόπιν φρόντισε η τροφοδοσία του αέρα να είναι απρόσκοπτη, με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του κοχλία του κατασκευαστή και μετά τα ξαναλέμε.

giokaspart,

Η σόμπα φαίνεται να ρουφάει αέρα(αν κλέισω την είσοδο του αέρα πίσω απ την σόμπα βλέπω ότι επηρεάζεται η καύση της).Ο προβληματισμός μου είναι μήπως δεν έχει αρκετό οξυγόνο αυτός ο αέρας,γι αυτό λέω να πάρω αέρα απ'έξω.Έχει λες καμιά σημασία ότι το σπίτι είχε πολύ υγρασία και πριν 2-3 βδομάδες πήρα αφυγραντήρα και κατέβασα την υγρασία πλέον στο 50%???Για τις σόμπες είναι καλή η υγρασία ή όχι???Το μπουρί πάντως καθαρίστηκε πριν ένα μήνα

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149526

• giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Η σχετική υγρασία της ατμόσφαιρας δεν νομίζω να παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στην έναυση και στη λειτουργία της σόμπας γιατί οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται είναι τόσο μεγάλες ώστε η οποιαδήποτε αρνητική συνεισφορά να καθίσταται αμελητέα.
Είπες όμως ότι άλλαξες πρόσφατα αντίσταση. Κεραμική ή μεταλλική? Αν έβαλες παρόμοια με αυτή που είχε τότε δεν νομίζω να φταίει αυτή εφόσον πριν την αλλάξεις είχε κανονικές εναύσεις. Αν όμως έβαλες διαφορετική, αυτό μπορεί να παίζει ρόλο.
Επειδή όπως λες καθυστερεί να ανάψει πολύ, ούτως ώστε μερικές φορές η έναυση να βγαίνει εκτός προγραμματισμένου χρόνου, πιθανότατα αυτό να οφείλεται στο ότι το θερμό ρεύμα αέρα δεν είναι επαρκές για κανονικό άναμμα το οποίο πρέπει να γίνεται στα 5-6 λεπτά περίπου.
Ο μάστορας και η εταιρεία τι σου έχουν πει για το πρόβλημα?

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149527

• frantzef
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
giokaspart έγραψε:
Η σχετική υγρασία της ατμόσφαιρας δεν νομίζω να παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο στην έναυση και στη λειτουργία της σόμπας γιατί οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται είναι τόσο μεγάλες ώστε η οποιαδήποτε αρνητική συνεισφορά να καθίσταται αμελητέα.
Είπες όμως ότι άλλαξες πρόσφατα αντίσταση. Κεραμική ή μεταλλική? Αν έβαλες παρόμοια με αυτή που είχε τότε δεν νομίζω να φταίει αυτή εφόσον πριν την αλλάξεις είχε κανονικές εναύσεις. Αν όμως έβαλες διαφορετική, αυτό μπορεί να παίζει ρόλο.
Επειδή όπως λες καθυστερεί να ανάψει πολύ, ούτως ώστε μερικές φορές η έναυση να βγαίνει εκτός προγραμματισμένου χρόνου, πιθανότατα αυτό να οφείλεται στο ότι το θερμό ρεύμα αέρα δεν είναι επαρκές για κανονικό άναμμα το οποίο πρέπει να γίνεται στα 5-6 λεπτά περίπου.
Ο μάστορας και η εταιρεία τι σου έχουν πει για το πρόβλημα?

giokaspart,

Άλλαξα αντίσταση γιατί η σόμπα δεν άναβε,οπότε -αυθαίρετα μεν- υπέθεσα ότι έφταιγε η αντίσταση και παρήγγειλα από την εταιρεία μία ίδια.Δεν ξέρω αν είναι κεραμική ή μεταλλική,τους είπα το μοντέλο της σόμπας και μου έστειλαν μια αντίσταση.Ο μάστορας που την άλλαξε με είπε ότι και η παλιά μια χαρά φαίνεται και την φυλλάξαμε κι αυτήν.Ο μάστορας δηλώνει άγνοια,μου είπε σήμερα θα έρθει απ το σπίτι να πειραματιστούμε σε διάφορες ρυθμίσεις.Υποστηρίζει ότι πρέπει να πάρουμε εξωτερικό αέρα για καλύτερο οξυγόνο.

Λες σε 5-6 λεπτά πρέπει να ανάψει.Αν ακολουθήσω τις ρυθμίσεις της εταιρείας με τον κοχλία στα 0,7" ,το πέλλετ που πέφτει στο δοχείο καύσης δεν επαρκεί να καλύψει το ύψος της τρυπούλας που απο πίσω είναι η αντίσταση,αυτό συμβαίνει στα 7-8'.Γι'αυτό και σκέφτηκα να ανεβάσω τον κοχλία στα 1,3" έτσι ώστε στα 4-5' να έχει φτάσει και να έχει καλύψει το ύψος του πέλλετ την τρυπούλα.Ή δεν έχουν καμία σημασία όλα αυτά???Προσπαθώ να το πάω με την λογική αλλά εδώ συμβαίνουν παράλογα πράγματα.Τι ρυθμίσεις θα πρότεινες εσύ???Αύριο θα πάω να πάρω φ50 εύκαμπτο αλουμινίου και θα έχω εξωτερικό αέρα να δουμε αν γίνεται τίποτα....

Η εταιρεία λέει φταίει το πέλλετ.
Τελευταία διόρθωση: 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν από frantzef.

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149531

• giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Το συγκεκριμένο πέλλετ όπως σου είπα είναι από τα καλύτερα της αγοράς, χωρίς να θέλω να το διαφημίσω για κανένα λόγο, άσε που εξάλλου είναι και πιο ακριβό. Και εγώ αυτό καίω δύο χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τώρα στο θέμα σου. Επειδή το σβάι έχει συνήθως μεγάλα κομμάτια, αυτό σημαίνει ότι στις ίδιες στροφές του κοχλία ρίχνει μικρότερη ποσότητα σε σχέση με κάποιο άλλο που έχει μεγάλο ποσοστό από μικρότερα κομμάτια, πράγμα που και εσύ διαπιστώνεις, αφού βλέπεις ότι δεν σκεπάζεται το τασάκι μέχρι την τρύπα του σωλήνα της αντίστασης. Άρα για το λόγο αυτό σωστά σκέφτηκες ότι πρέπει να ανέβει η τροφοδοσία του καυσίμου. Το δεύτερο που πρέπει να ρυθμίσεις είναι το θερμό ρεύμα αέρα έναυσης. Αυτό ρυθμίζεται κυρίως από τους χρόνους προθέρμανσης της αντίστασης και από τον ανεμιστήρα τροφοδοσίας, προσέχοντας αφενός να μην είναι μικρό το ρεύμα και δεν επαρκεί και αφετέρου να μην είναι μεγάλο και δεν φτάνει αρκετά ζεστό στο πέλλετ.
Εφόσον όμως είχες πρόβλημα και με την παλιά αντίσταση, αυτό σημαίνει ότι παρόμοια αντίσταση λογικά δεν θα σου λύσει το πρόβλημα. Επομένως οι επιλογές που έχεις είναι, είτε να παίξεις με τις ρυθμίσεις πέλλετ και του αέρα με την παλιά αντίσταση, είτε αυτό να το κάνεις αναβαθμίζοντας παράλληλα και την αντίσταση με τοποθέτηση κεραμικής που είναι σαφώς ανώτερη από τη μεταλλική που πιθανόν έχεις, η οποία όμως είναι ακριβότερη.

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149533

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες272
    • Κάρμα: 10
ΝΑ σε ρωτησω κατι οταν ξεκιναει την προφορτωση πελλετ με τις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν σκεπαζει το πελλετ την τρυπα της αντιστασης στο κουπακι?το μοτερ καυσαεριων δουλευει στην εναυση?εχεις ελκισμο καλο στην καμιναδα?τι κοντρολερ φοραει?βαλε καμια φωτο

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149535

• frantzef
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε:
ΝΑ σε ρωτησω κατι οταν ξεκιναει την προφορτωση πελλετ με τις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν σκεπαζει το πελλετ την τρυπα της αντιστασης στο κουπακι?το μοτερ καυσαεριων δουλευει στην εναυση?εχεις ελκισμο καλο στην καμιναδα?τι κοντρολερ φοραει?βαλε καμια φωτο

Κώστα,

Με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις ,για να σκεπάσει την τρύπα της αντίστασης στο κουπάκι πρέπει να περάσουν 7-8' σίγουρα.Μπορεί και παραπάνω.Το μοτέρ καυσαερίων δουλεύει μιας και αν πέσει κανένα πολυ πολυ μικρό κομματάκι πέλλετ στο δοχείο το βλέπω να κινείται από τον αέρα.Ελκισμός δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και πως το τσεκάρω.Κοντρόλερ εννοείς το σύστημα που έχει τα κουμπιά και την οθόνη?Θα στο βγάλω μια φωτό όταν πάω σπίτι.

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149536

• PAPADAKIS
  • Το Άβαταρ του/της PAPADAKIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες68
Συμφωνώ με τον Κώστα.
Κατά την πρώτη έναυση-εκκίνηση του συστήματος , η σόμπα σου φορτώνει το δοχείο με πελλετ και μετά ξεκινάει η αντίσταση να ζεσταίνεται και σε 2-3 λεπτά το πέλλετ παίρνει φωτιά??
Εάν ναι τότε μπες στο κρυφό μενού της σόμπας σου και αύξησε το χρόνο της πρώτης φόρτωσης (pre-load αναφέρεται σε εμένα)
γιατί 7-8 λεπτά γιά να καλυφθεί εν μέρει η τρύπα της αντίστασης είναι πολλής χρόνος.
Τελευταία διόρθωση: 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν από PAPADAKIS.

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149537

• frantzef
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
PAPADAKIS έγραψε:
Συμφωνώ με τον Κώστα.
Κατά την πρώτη έναυση-εκκίνηση του συστήματος , η σόμπα σου φορτώνει το δοχείο με πελλετ και μετά ξεκινάει η αντίσταση να ζεσταίνεται και σε 2-3 λεπτά το πέλλετ παίρνει φωτιά??
Εάν ναι τότε μπες στο κρυφό μενού της σόμπας σου και αύξησε το χρόνο της πρώτης φόρτωσης (pre-load αναφέρεται σε εμένα)
γιατί 7-8 λεπτά γιά να καλυφθεί εν μέρει η τρύπα της αντίστασης είναι πολλής χρόνος.

PAPADAKIS,

Δηλαδή λες να ανεβάσω την συχνότητα που ανοίγει ο κοχλίας φόρτωσης πέλλετ κατά την διαδικασία "LOAD WOOD" (έτσι αναφέρεται στη δικιά μου),έτσι ώστε να έχει υλικό να κάψει σχετικά γρήγορα.Αυτό κάνω!!!
Η αντίσταση ανάβει με το που πατήσω το κουμπί να πάρει μπρος η σόμπα,σωστά?Δεν πιστεύω δλδ να ανάβει μετά από Χ χρόνο...και να έχει καμιά τέτοια κρυφή ρύθμιση...
Το θέμα είναι με τον αέρα τι κάνουμε?Όσο περισσότερο τόσο καλύτερα???O κατασκευαστής λέει 1950rpm, να ανεβάσω ή να κατεβάσω???Και είτε το ένα είτε το άλλο πόσο???
Σε κπαοια φάση είχα βάλει να πέφτει μπόλικο πέλλετ και τον αέρα στα 2550rpm ,το πέλλετ ξεχύλιζε από το δοχείο και μετά γέμιζε η σόμπα καπνό,τόσο πολύ που έφευγε από όποια τρύπα έβρισκε,γέμιζε το σπίτι καπνό!Και μετά έκανε έναν ήχο σαν υπόκωφη έκρηξη και φούντωνε απότομα και εξαφανιζόταν κι ο καπνός!Δεν το θέλουμε αυτό....

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149538

• giokaspart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Δεν πρέπει να τα αλλάζεις όλα μαζί. Πρώτα ανεβάζεις την φόρτωση πέλλετ λίγο, με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις του αέρα και ανάλογα με το αν βελτιώνεται ή επιδεινώνεται το πρόβλημα προχωράς.
Λογικά το πρόβλημα σου είναι ότι στην αρχή δεν πέφτει το πέλλετ που πρέπει και πάει χαμένη η θέρμανση που σου δίνει η αντίσταση και αυτό οφείλεται όπως σου είπα στο το σβαι έχει μεγάλα κομμάτια.
Αν βάλεις και καμιά σειρά από φωτογραφίες από το φόρτωμα σε σχέση με το χρόνο, όπως σου είπε και ο Κώστας θα βοηθήσει περισσότερο να καταλάβουμε.

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149576

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες272
    • Κάρμα: 10
frantzef οταν περνει ο θερμοστατης κανει προθερμανση για 40" η αντισταση και συνχρονος εχει ξεκινησει μοτερ καυσαεριων και φυσιτηρας καυσης σε χαμηλες στροφες,μολις περασουν τα 40" ξεκιναει και ριχνει ασταματητα ο κοχλιας πελλετ για την προφορτωση στο κουπακι εως την τρυπα τις αντιστασης(σχεδον καλυμμενη ολη) για καποιο χρονο και σταματα ο κοχλιας και περιμενει παλι για καποιο χρονο μεχρι να αναψει.αυτους τους χρονους πρεπει να κοιταξεις αν ειναι οκ.εφοσον αναψει και το αισθητηριο καμιναδας πιασει καποιους βαθμους(πχ 40C) καταλαβαινει οτι αναψε και σταματαει την αντισταση να δουλευει και μπαινει στη δευτερη φαση που ο φυσιτηρας καυσης θα φυσιξει δυνατα για καποια δευτερολεπτα για να παρει φωτια και το υπολοιπο.οταν εχει παρει και εχει ερθει ο χρονος της ολης διαδικασιας του κυκλου μπαινει σε κανονικη λειτουργια WORK.τα κανει αυτα?βγαλε φωτο το κοντρολερ

Σόμπα νερού από MAVIL ΑΕ (Canadian).Δεν ανάβει!!! 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #149608

• obelix
  • Το Άβαταρ του/της obelix
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Αντωνης
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες19
Αν βάλεις δάκτυλακι από μπροστά,φτάνεις την αντισταση;
Εγώ είχα ίδιο θέμα με ίδιο πελλετ με το δικό σου.πήρα μια πιο μακρυά αντίσταση, η οποία είναι 2-3 πόντους μέσα από το σωλήνα, η μαμά ήταν τουλάχιστον 5-6,κατέβασα τον αέρα 150 στροφές, αυξησα το χρόνο της έναυσης και από τότε στις 15 φορές που την έχω ανάψει,έχει ανάψει πάντα.
Δηλαδή η αντίσταση να είναι μπροστά αρκετά άλλα να μην είναι τόσο ώστε να έρχεται σε επαφή με το πελλετ.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.293 δευτερόλεπτα