Εγκατάσταση υδραυλικής σόμπας pellet σε διαμέρισμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145253 από kosi
χαιρετώ και εγώ την παρέα, να ρωτήσω και εγώ kαti για τα ups ποσα watt πρέπει να είναι για να κράτηση την σόμπα αναμένει μέχρι να σβήσει εφόσον την κλείσουμε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145258 από dimlyk
1 kva σε φτανει αυτο ειναι περιπου 0,6 kw
στα τεχνικα χαρακτηριστικα τους αναφερουν ποση διαρκεια εχουν σε απουσια ρευματος για πληρες φορτιο 0,50 φορτιο κλπ ...αυτη την διαρκεια θες περιπου μιση ωρα το φορτιο της σομπας σε λειτουργια ειναι περιπου 0,2 kw κι αν εχεις και κυκλοφορητη κατι ακομα
προσοχη ομως γιατι δεν κανουν ολα τα ups για κινητηρες κι αυτα που σιγουρα κανουν ειναι πανακριβα ...αν δεν εχεις κυκλοφορητη παντως δεν εχει ιδιαιτερο νοημα
εναλλακτικα βαζεις ενα ινβερτερ απ αυτα που πουλανε οι τζακαδες και μια μπαταρια ..επισης ακριβο :)
αλλα στα μισα χρηματα απ το σωστο ups


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145259 από fritakos

kosi έγραψε: χαιρετώ και εγώ την παρέα, να ρωτήσω και εγώ kαti για τα ups ποσα watt πρέπει να είναι για να κράτηση την σόμπα αναμένει μέχρι να σβήσει εφόσον την κλείσουμε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.


Θα πρέπει να δεις απο το manual ποσα watt καταναλώνει η σόμπα και να αποφασίσεις τi ups να πάρεις.
Αυτό πού πρέπει ΟΠΣΩΔΗΠΟΤΕ να κοιτάξεις, το ups να είναι ΗΜΙΤΟΝΟΥ γιατί αλλίως θα κάψεις τα μοτέρ. Αυτά που πουλάνε για τα pc δεν κάνουν για μοτέρ. Επίσης το ups θα πρέπει να μπορεί να δώσει τουλαχιστον 3Χ τα watt των μοτέρ αλλιώς θα έχεις θέμα κατα την εκκίνηση.
Οπως καταλαβαίνεις αυτό αυξάνει το κόστος σημαντικά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145262 από kosi
δοκίμασα πρόσφατα ένα ups 1600watt έλεγε επάνω,δοκιμη 1.εκίνησε την σόμπα μέχρι που άναψε τα pellet μετά έπεσε,δοκιμη 2.εκεί που δούλευε έριξα το ρεύμα, δεν μπόρεσε να την κράτηση αναμένει,δεν πρόσεξα αν ήταν inberder η ημιτόνου πάντως ζημια δεν έπαθε η sombula μου,το ups ήταν από φίλου που είχε τσάκι λέβητα το είχε για τον κυκλοφορητή k η μπαταρίες ήταν αλλαγμένες τον απρίλιο,η σόμπα μου είναι 9."αεροθερμι" αλλα θέλω να αλλάξω σε υδραυλική,ok θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα ups ευχάριστο για το ενδιαφέρον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145276 από obelix

fritakos έγραψε:

kosi έγραψε: χαιρετώ και εγώ την παρέα, να ρωτήσω και εγώ kαti για τα ups ποσα watt πρέπει να είναι για να κράτηση την σόμπα αναμένει μέχρι να σβήσει εφόσον την κλείσουμε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.


Θα πρέπει να δεις απο το manual ποσα watt καταναλώνει η σόμπα και να αποφασίσεις τi ups να πάρεις.
Αυτό πού πρέπει ΟΠΣΩΔΗΠΟΤΕ να κοιτάξεις, το ups να είναι ΗΜΙΤΟΝΟΥ γιατί αλλίως θα κάψεις τα μοτέρ. Αυτά που πουλάνε για τα pc δεν κάνουν για μοτέρ. Επίσης το ups θα πρέπει να μπορεί να δώσει τουλαχιστον 3Χ τα watt των μοτέρ αλλιώς θα έχεις θέμα κατα την εκκίνηση.
Οπως καταλαβαίνεις αυτό αυξάνει το κόστος σημαντικά.

για εξηγησε το λιγο πιο απλα για ασχετους με τα ηλεκτρονικα.
εγω εχω βαλει ενα ups απο το πλαισιο φθηνο και δεν εχω θεμα,μαλιστα κοπηκε και μια φορα το ρευμα,περιμενα και κανα 10λεπτο μηπως ερθει και μετα την εκλεισα κανονικα χωρις προβλημα,παιρνει κανα μισαωρο να κλεισει.
το μοτερ γιατι να καει αφου δεν εχει σχεση με το ρευμα απευθειας,στη πλακετα παει και μετα μοιραζεται και το ups εχει προστασια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #145310 από kosi

obelix έγραψε:

fritakos έγραψε:

kosi έγραψε: χαιρετώ και εγώ την παρέα, να ρωτήσω και εγώ kαti για τα ups ποσα watt πρέπει να είναι για να κράτηση την σόμπα αναμένει μέχρι να σβήσει εφόσον την κλείσουμε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.


Θα πρέπει να δεις απο το manual ποσα watt καταναλώνει η σόμπα και να αποφασίσεις τi ups να πάρεις.
Αυτό πού πρέπει ΟΠΣΩΔΗΠΟΤΕ να κοιτάξεις, το ups να είναι ΗΜΙΤΟΝΟΥ γιατί αλλίως θα κάψεις τα μοτέρ. Αυτά που πουλάνε για τα pc δεν κάνουν για μοτέρ. Επίσης το ups θα πρέπει να μπορεί να δώσει τουλαχιστον 3Χ τα watt των μοτέρ αλλιώς θα έχεις θέμα κατα την εκκίνηση.
Οπως καταλαβαίνεις αυτό αυξάνει το κόστος σημαντικά.

για εξηγησε το λιγο πιο απλα για ασχετους με τα ηλεκτρονικα.
εγω εχω βαλει ενα ups απο το πλαισιο φθηνο και δεν εχω θεμα,μαλιστα κοπηκε και μια φορα το ρευμα,περιμενα και κανα 10λεπτο μηπως ερθει και μετα την εκλεισα κανονικα χωρις προβλημα,παιρνει κανα μισαωρο να κλεισει.
το μοτερ γιατι να καει αφου δεν εχει σχεση με το ρευμα απευθειας,στη πλακετα παει και μετα μοιραζεται και το ups εχει προστασια.

oberlix πιο ups εξής k ποσα watt είναι,γιατί άρχισα να μπερδεύομαι λίγο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ