Αγορά υδραυλικής σόμπας πελλετ ή λέβητα πελλετ?

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136759 από Savvas
Εγώ διαφωνώ με το θέμα του λέβητα. Εάν είχες πολλά τετραγωνικά ή μονοκατοικία περισσότερους απο ένα ορόφους ή πρόβλεψη για έξτρα όροφο, ο λέβητας θα ήταν πιο σωστή λύση φυσικά.
Όμως όταν μιλαμε για διαμέρισμα, η σόμπα είναι μονόδρομος.
Ο λέβητας χρειάζεται χώρο λεβητοστασίου (το μπαλκόνι είναι απαράδεκτα κακή ιδέα, εκτός και αν υπάρχει ιδιαίτερη ανάγκη). Ακόμα και αν μπορούσες να τον βάλεις στην πυλωτή (κοινόχρηστος χώρος) αυτό δε σε διασφαλίζει απο πολεοδομικές παραβάσεις αλλά και μελλοντικά προβλήματα με τους συνιδιοκτήτες.

Μια ατομική λύση με σόμπα μπορεί πολύ άνετα να καλύψει ένα διαμέρισμα 85μ2 (και μεγαλύτερα), όσες ανάγκες θέρμανσης και αν υπάρχουν. Μη φανταστείς ότι χρειάζεσαι λύσεις τύπου 25-40kW. Χοντρικά, κάτι μεταξύ 12-18kW θα υπερκαλύψει τις ανάγκες σου. Για περισσότερα και πιο λεπτομερείς απαντήσεις βεβαια απευθύνσου σε ένα μηχανολόγο στην περιοχή σου.

Ζεστό νερό χρήσης μπορείς να έχεις αλλά οι λεπτομέρειες εξαρτώνται απο την υδραυλική εγκατάσταση του σπιτιού.
Αν έχεις ήδη μπόϊλερ παταριού μέσα στο σπίτι, τότε λύνεται εύκολα και φθηνά .
Αν όχι, μια λύση με πλακοειδή εναλλάκτη και κυκλοφορητή, μπορεί να δώσει κύκλωμα ζεστού νερού χρήσης αλλά οι λεπτομέρειες του σπιτιού θα καθορίσουν την ευκολία εφαρμογής και το κόστος. Δυσκολά πάντως να πέσει κάτω απο 600-800€ με τα εργατικά.

Οι σόμπες και τα τζάκια νερού δεν κάνουν κάποιο ιδιαίτερο θόρυβο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136782 από Fokion
αν και εχω αεροθερμες ( ναι 2..) ΘΕΩΡΩ οτι ΟΤΙ και να γινει στις 5 το πρωι στην απολυτη ησυχια το μοτερ των καυσαεριων θα το ακους ( οπως το ακουω κι εγω οσο ανεβαζει θερμοκρασια )

τι θελω να πω
αν θες ΑΠΟΛΥΤΗ ησυχια οπως με το λεβητα πετρελαιου εχασες...
αναλλογως της τοποθετησης της κοντα - μακρυα απο κρεβατοκαμαρα ( αν εκει ειναι το θεμα σου ) κατι θα ακους....

προσωπικά το συνήθισα...
αλλα δε σου εγγυωμαι οτι θα το συνηθισεις κι εσυ....

ΑΚΟΥΣΕ την πρωτα...
και φαντασου οτι σπιτι σου θα την ακους ΠΟΛΥ περισσότερο απο οτι στο μαγαζι ( εχει να νακει με το σχετικο θορυβο που υπαρχει γενικα )

δε σου λεω βαλε λεβητα - απλά να ξερεις τι παιρνεις...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136804 από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1978
Καλημέρα ! Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις, με κατατοπίσατε πλήρως και επαρκώς.Μαλλον απο τα λεγόμενα σας αλλα και την δική μου έρευνα οδηγούμαι στυην επιλογή της σόμπας παρα τισ αντιρρήσεις τησ συζύγου, λόγω βρωμιάς και σκόνης που θα έει το σπίτι. Ισως όμως να πρέπει να ψαξω αυτο που μου προτίνατε σχετικά με κόμπακτ λέβητα. Μπορεί να είναι μια καλή επιλογή. Χρησιμοποιεί κάποιος τέτοιου ειδους λέβητα για να με ενημερώσει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136805 από Fokion

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ1978 έγραψε: παρα τισ αντιρρήσεις τησ συζύγου, λόγω βρωμιάς και σκόνης που θα έει το σπίτι.


Δεν ειναι τραγικά τα πραγματα προς Θεου... Πχ "λερωνει" πολυ λιγοτερο απο ενα απλό τζακι....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136842 από theoilia
Η σόμπες λέβητες συνήθως δεν έχουν ανεμιστήρα για να κάνουν θόρυβο.Έχει μία ο πατέρας μου και είναι εντελώς αθόρυβη αλλά το μεγάλο της μειονέκτημα είναι η μικρή χωρητικότητα σε πέλλετ.Αν τον ρωτούσες τώρα μετά από 2 χειμώνες χρήσης θα σου έλεγε ότι το μετάνειωσε που δεν έβαλε λέβητα...

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #137047 από sdancer75
Εγω εχω διαμερισμα σαν το δικο σου και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Εχω την hrv 120 που ειναι ιδια με την hr 100 αλλα εχει επιπλεον βεντιλατερ για το χωρο. Ο θορυβος ειναι πολυ χαμηλος ειδικα αν το βεντιλατερ ειναι στη μικρη σκαλα. Επισης αν και το τανκερ αποθηκευσης ειναι μικρο, δεν εχω προβλημα διοτι ενα σακι με καλυπτει ενα 24ωρο. Θεωρω οτι σε διαμερισμα η λυση λεβητα ειναι λαθος. Ζεστο νερο θα εχεις αν ειχες και με το πετρελαιο. Επισης ο καθαρισμος ειναι πολυ ευκολος και ειδικα με μια σκουπα σταχτης γινεται παιχνιδι. Μην το σκεφτεσαι θα ζεσταθει το κοκαλακι σου. Εγω Λαρισα καιω 2 παλλετες alfawood με 220 ο τονος - τιμη Σεπ 2014.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ