Εναλλακτικός τρόπος σύνδεσης υδραυλικής σόμπας

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100836 από nivosgr
Αυτες τις σομπες τις συνδεουμε σε οποιο σημειο του σπιτιου βολευει ή εχουμε καποιο περιορισμο;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100837 από nivosgr
Δεν ειναι καλη ιδεα να μας δωσει καμιά εκπτωση. Θδθως αυτους τους μηνες που δεν εχουν και δουλεια. Δηλαδη αν μου στοιχισει η σόμπα δυο χιλιαρικα, ποσα μπορει να θελω για τοποθετηση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100840 από vag1234
Ανάλογα τα μέτρα της καμινάδας και την απόσταση από κολεκτέρ..

Μέση τιμή μάλλον τα 800€.. Θα σου πει με σιγουρία όμως ο χρήστος..

Από ότι έχω καταλάβει όμως άλλες τιμές παίζουν στην Θεσσαλονίκη και άλλες στην Αθήνα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100842 από dimlyk

nivosgr έγραψε: Δεν ειναι καλη ιδεα να μας δωσει καμιά εκπτωση. Θδθως αυτους τους μηνες που δεν εχουν και δουλεια. Δηλαδη αν μου στοιχισει η σόμπα δυο χιλιαρικα, ποσα μπορει να θελω για τοποθετηση;


σου απαντησε ηδη ο Βαγγελης αλλα ...ειναι λαθος η συνδεση σε καποιο σωμα (υποθετω κατι τετοιο εννοεις) και δεν ειναι περιορισμος της οποιας σομπας αλλα θεμα σωστης κατασκευης

οσο για τις τιμες εγκατατασης ....μονο παιρνοντας προσφορες ..κι αν θες και την προσωπικη μου εμπειρια μακρυα απο τον φτηνοτερο ειδικα οταν οι διαφορες ειναι μεγαλες
αν εχεις ενδοιασμους ως προς την θεση τις δυσολιες κλπ ...καλο ειναι να φωναξεις ενα τεχνιτη να το συζητησεις μαζι του και να εχεις και μια κατ αρχην εκτιμηση κοστους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100843 από Fokion
Το θεμα ειναι οτι φτανοντας στα 2 χιλιαρικα + οποια εγκατασταση, εισαι πλεον πολυ κοντα κοστολογικά σε ενα λεβητα..

Που οπως και να το κανουμε οσο καλη και να ειναι η οποια σομπα, λέβητας δεν ειναι....

ενταξυ ναι δεν μπαινει ευκολα λεβητας σε διαμερισμα..
αλλα κακα τα ψεματα ΟΥΤΕ η σομπα - τα συζητησαμε εκτενως περσι - διοτι τα κολλεκτερ ενιωτε ειναι...... εκτός του διαμερισματος....
και μη ξεχναμε ( η μαλλον με σόμπα ξεχνάμε ) και τα ΖΝΧ.. να αναβεις σομπα το καλοκαιρι στο σαλόνι για να εχεις νερο για.. μπανιο.....

το καλο της βεβαια, σε αντιθεση με το λεβητα, ειναι οτι ζεσταινει το δωματιο στο οποιο βρησκεται, και τα νερα τα παει στα υπολοιπα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #100848 από χρηστος8

vag1234 έγραψε: Ανάλογα τα μέτρα της καμινάδας και την απόσταση από κολεκτέρ..

Μέση τιμή μάλλον τα 800€.. Θα σου πει με σιγουρία όμως ο χρήστος..

Από ότι έχω καταλάβει όμως άλλες τιμές παίζουν στην Θεσσαλονίκη και άλλες στην Αθήνα..



Βαγγελη ετσι ακριβως ειναι...αναλογα τα μετρα της καμιναδας και την αποσταση απο κολλεκτερ.

Σε περιπτωση που δεν ειναι εφικτη η συνδεση με το κολλεκτερ λογω αποστασης υπαρχει αλλη λυση.

Συνδεεται η σομπα υδραυλικα με 3 σωματα εντος του σπιτιου ωστε να δωσει τα 24kw / 20640kcal/h.
Το φ16 τουμποραμα μπορει να μεταφερει 6000kcal ευκολα...η συνδεση σε 3 σωματα με φ16 μπορει να μεταφερει 3 Χ 6000 = 18000kcal με ανεση...μην κολλατε με την συνδεση ντε και καλα στο κολλεκτερ.

Δεν ξερω τι τιμες παιζουν στην Αθηνα... παντως αν υπαρχει ηδη καμιναδα λογικα με 5 - 6 κατοσταρικα συνδεεται ανετα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ