Βοήθεια για επιλογή σόμπας pellet και λύσιμο αποριών

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95629 από mikaelo
Φιλε φωκιον καπως ετσι ιεραρχησα και εγω τα πραγματα στο μυαλο μου.

Δηλαδη.
Ξυλα εχω ελαχιστα οποτε γενικα το καυσιμο θα πρεπει να αγοραστει.
Τον πυρηνα τον σκεφτομουν σοβαρα αλλα αφου εγω μενω σε αλλο σπιτι γενικα ειναι ενα θεμα η συχνη συντηρηση οπως επισης και το συχνο γεμισμα.Αυτο με τον γουιλι δε καταπληκτικο αλλα και εμενα να πω μου αρεσει να ακουω το τραγουδι και οχι να γινω ο γουιλι!
Επισης οι ξυλοκαυστηρες θελουν πολυ ταισμα κατι το οποιο ειναι δυσκολο και φυσικα οπως τα υπολογισα στο μυαλο μου με γνομωνα οτι εδω τα ξυλα εχουν τουλαχιστον 150 ευρω και ποτε δεν υπαρχουν ξερα σκεφτομαι οτι στο τελος η καταναλωση σε σχεση με το πελλετ δεν θα εχει ικανοποιητικη διαφορα που να αξιζει ολη την βρωμα και ταλαιπωρια.Φυσικα ουτε λογος ποιος να κουβαλησει τα κουτσουρα..
Με το σακουλακι πελλετ και μια σεσουλα θα μπορουν τα γεροντια να κανουν την τροφοδοσια..

Στο μαγαζι που εχω την προταση υπαρχει εμπιστοσυνη μιας και δεν ειναι ατομο που θα δειξει αδιαφορια και αυτο ειναι εξακριβωμενο.Βεβαια δεν υπαρχει και τεραστια εμπειρια..!!
Το μονο που με προβληματιζει πραγματικα πολυ ειναι οτι το πελλετ συνεχως καλπαζει (εδω εχει το μαρκα με εκαψες 300 ευρω) και γενικα η ποιοτητα του μιας και υποθετω οι ρημαδες οι σομπες θελουν καλο καυσιμο διαφορετικα θα εχουμε τρεξιματα...
Αν παραγγειλω το καλοκαιρι εχουμε διαφορα στην τιμη?
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mikaelo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95631 από Fokion
Ωραια.
η τιμη του πελλετ δεν αποτελει προβλημα - ας ειναι καλα οι επαγγελματίες εδω μεσα.... Απλά δεν θα αγοραζεις 5 - 5 τσουβαλια απο οπου ναναι και θα αγορασεις το καλοκαιρι - ναι η τιμη διαφοροποιηται.
Πυλωτη εχεις αρα η αποθηκευση δεν ειναι προβλημα.

το καλο καυσιμο ειναι μεν ενα θεμα αλλα μη τρελενομαστε κι ολας.... ναι οκ "σκουπιδια" δε θα τα καψει οπως ενας λεβητας αλλα υπαρχουν κι αξιοπρεπή πελλετ

το θεμα δεν ειναι η αδιαφορια. οσο ενδιαφερον και να δειξει, αμα δε ξερει δε ξερει...
ελπιζω οτι θα θελει να μαθει τουλαχιστον εστω και στου "κασιδι το κεφαλι" δηλ. το δικο σου....

και σε αυτο θα πρεπει κι εσυ να "επιμορφωθεις"...( οπως ολοι μας καναμε... ) δεν ειναι δα και πυρινική επιστημη... ειδικά αν σου κοβει ( μη με παρεξηγησεις...) και πιανουν και τα χερια σου...
ισως στην συγκεκριμενη σομπα τελικά γινεις καλυτερος απο τον.... πωλητη! :lol:

επεισεις κανε ερευνα αγορας. οι τιμες παιζουν ΠΑΡΑ πολυ... μα ΠΑΡΑ πολυ....

και βεβαια η πελλετοσομπα σε σχεση με τον καυστηρα πελλετ εχει το πλεονεκτημα οτι ζεσταινει το χωρο που βρισκεται, ΑΛΛΑ σαφως η κατασκευη της δεν εχει σχεση σε στιβαροτητα...

επεισεις δεν ο υδραυλικός που θα εγκαταστησει ειτε το ενα ειτε το αλλο επεισεις να το κατεχει, γιατι δεν ειναι ακριβως "σαν" τους λεβητες πετρελαιου....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikaelo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95635 από mikaelo
Η αγορα θα γινεται σιγουρα ανα 2-4 τοννους γιατι σακουλι σακουλι κατανταει βιτσιοζικο σεναριο..

Οταν λες οι επαγγελματιες εδω μεσα εννοεις τα διαφημιστικα που βλεπω?
Δηλαδη απο 245 ευρω και οποια μεταφορικα για τον τοπο μου?
Ο εμπορος που λεω για την σομπα εχει τοποθετησει απο περσι κανα 5αρι κομματια οποτε κατι ξερει απλα δεν υπαρχει μεγαλη εμπειρια σε βαθος χρονου.
Απο τιμες αυτος μου εχει πει την καλυτερη στην περιοχη και γενικα για 100-200 ευρω θα τα δωσω προκειμενο εαν γινει κατι να τον εχω διπλα μου και να του πω παρτην και φατην..
Τωρα οι ιταλικες σε σχεση με κατι σλοβενικες και τετοια υπερτερουν η' προκειται για μυθο!
Με τα καυσαερια που διαβαζω τι γινεται βρε παιδια? Καπου μετραμε για να δουμε την ποιοτητα καυσης??

Σε σχεση με την βορεια ελλαδα που οι αναγκες το επιτασουν, εδω ακομα ειμαστε σε βρεφικο σταδιο σε τετοια μηχανηματα..δυστυχως..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ