Βοήθεια για επιλογή σόμπας pellet και λύσιμο αποριών

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95606 από mikaelo
Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω σαν νεο μελος τους διαχειριστες για την φιλοξενια.

Παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σας προκειμενο να κανω μια οσο το δυνατον πιο σωστη επιλογη.
Λογο των νεων φορων το πετρελαιο εχει κριθει ασυμφορο και πρεπει το συστημα θερμανσης να αντικατασταθει με κατι πιο οικονομικο,απο τις διαθεσιμες επιλογες θα προτιμουσα να παρω καποια υδραυλικη σομπα πελλετ αν βεβαια αυτο καταστει δυνατον.

Το σπιτι μονοκατοικια κατασκευης το 80 στον νομο αχαιας χωρις γενικα πολλα και εντονα κρυα σε οροφο οπου απο κατω ειναι ολα ανοιχτα (μονο κολονες και τοιχεια) επισης ανοιχτο απο ολες τις πλευρες,ταρατσα,χωρις μονωσεις και παλια αλουμινια με μονα τζαμια.Τα τετραγωνικα ειναι 135 χοντρικα.

Καταναλωση πετρελαιου περσι 3 τοννοι και φετος περιπου 2 τοννοι μιας και εχουμε πολυ πιο ηπιο χειμωνα.
Η θερμανση λογω ηλικιωμενων απαραιτητη απο Νοεμβρη μεχρι και σημερα, μονιμος ανοιχτη στους 20 βαθμους.

Βαση των σωματων καλοριφερ που εχω εαν δεν εκανα λαθος εχω μετρησει οτι αντιστοιχουν σε 29000kcal και δεν εχω βαλει και το μποιλερ του ηλιακου.
Πρωτη ερωτηση λοιπον ποια σομπα ειναι καταλληλη για τα δεδομενα μου?
Δευτερον μου εχουν προτεινει αυτες τις δυο www.skroutz.gr/s/2794433/TMC-Idro-222.html και www.skroutz.gr/s/2169166/TMC-Hydro-316-A.html
απο εκει και περα αναλογα τι θα προκυψει μια απο αυτες.Βεβαια οι τιμες ειναι καλυτερες απο τοσο που εχουν στο εν λογο σαιτ.
Τι λετε θα κανω δουλεια?
Ξερει κανεις αυτες τις σομπες?
Επισης κατι που εχω μεγαλη απορια.Οι σομπες αυτες οταν πιασουν την θερμοκρασια που ζητησαμε σβηνουν η' συνεχιζουν να δουλευουν σε μικροτερη σκαλα και μενουν παντα αναμμενες?
Απο καταναλωση θα δω διαφορα?Τι λεει η εμπειρια σας?


Τελος να αναφερω οτι λογο τοι εξοικονομω θα γινουν και καποιες μονωσεις η' αλλαγη αλουμινιων αλλα αυτο δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει μιας και μου λενε αρκετα αισιοδοξα ποσοστα αλλα κρατω μικρο καλαθι..

Ευχαριστω!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by mikaelo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95608 από dimlyk
καλως ηρθες mikaelo
κανε ενα κοπο πριν αποφασισεις και διαβασε λιγο τα σχετικα με τιμες πελλετ καυσοξυλων κλπ :)

αν εχεις αποφασισει για σομπα πελλετ πες το αλλιως θα σε ζαλισουμε μ τις εναλλακτικες
λεβητας πελλετ
λεβητας ξυλου
αντλια θερμοτητας
ακομα και τζακι ειδικα αν εχεις ηδη καποιο :)

στην ερωτηση σου ...συνηθως ρυθμιζονται κατ επιλογη τι θα κανουν αμα φτασουν την θερμοκρασια τους

μια και ανεφερες μονωσεις
η προταση μου και αν τα οικονομικα ειναι περιορισμενα ειναι να ριξεις οσο πιο πολλα λεφτα εκει
ειδικα αν εχεις αμονωτη ταρατσα και πυλωτη ...η διαφορα απ αυτα τα δυο μπορει να ξεπερασει το 30 %
αν καταφερεις και το μονωσεις ολο η διαφορα μπορει να φτασει στο 50% ...κι αν ακουσες τετοια νουμερα δεν ειναι υπερβολη
απο κει και περα αποφασιζεις και μας λες
αν μεινεις στο πετρελαιο εστω προσωρινα μπορεις με καποιους αυτοματισμους να εχεις λιγο παρπανω οικονομια
με αλλα λογια οι 3 τονοι πετρελαιο που εκαψες περσυ θα μπορουσαν να γινουν σχεδον 1 -1,5


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikaelo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95609 από STAF
Καλως ηρθες στην παρεα μας!!

Η αποψη μου ειναι οτι καλυτερα να κοιταξεις

για νεο λεβητα βιομαζας - πελλετ γιατι απο οτι

ειδα οι τιμες σομπας που μας δειχνεις ειναι αλμυρουτσικες.

Δες και αλλα θεματα απο αλλους συμφουριτες,εχεις να κανεις

πολυ διαβασμα,η γνωση ειναι δυναμη και εξοικονομηση χρηματων.

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...31&id=9012&Itemid=53

Και εγω σχχετικα νεος ειμαι εδω διαβαζω και μαθαινω!!!

Να εισαι καλα! B)

Γιώργος

Μόνο αν στούς νεότερους μάθεις τα μυστικά σου
μεγάλη θα'ναι η προκοπή και η χαρά δικιά σου!!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by STAF.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikaelo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95613 από mikaelo
Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση!

Η επιλογη της σομπας εχει γινει με της εις ατοπον απαγωγη των αλλων λυσεων..
Αντλια θερμοτητας-υπερβολικο κοστος-ελλειψη εμπειριων..
Τζακι-δεν εχω σημειο και δεν θελω τρυπηματα ταρατσας..
Λεβητα-Δεν ειμαι αρνητικος αλλα υπαρχει προβλημα στην προσβαση του κλιμακοστασιου και θα ηθελα να το αποφυγω..

Εξου και ο ορισμος της σομπας.

Οι τιμες ειναι πολυ χαμηλοτερες απο οτι ειναι στα λινκ οποτε αυτο ας μην ειναι παραγοντας αναλγητικος.
Μονωσεις θα γινουν μαλλον κουφωματα και ταρατσα.

Εχω διαβασει πολλα θεματα και ακομα διαβαζω αλλα αμαν βρε παιδια χαος!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95616 από dimlyk
στην πυλωτη δεν υπαρχει περιπτωση να γινει ενα νεο λεβητοστασιο ?
ο λογος που επιμενω ειναι οτι γενικα οι λεβητες ειναι προτιμοτεροι
και ειδικα ξυλου η βιομαζας μια και το πελλετ δεν δειχνει πολυ σταθερο ως προς την τιμη του
καποιος τεχνικος (υδραυλικος ) ομως καλο θα ηταν αν το δει απο κοντα
για να δειτε μαζι τις οποιες δυσκολιες στην καθε περιπτωση
και μιλαω κυριως για τα υδραλικα και την καμιναδα


σχετικα με την ισχυ κανονικα χρειαζεται μια μελέτουλα που θα περιλαβει και τις μετατροπες που θα γινουν
λογικα θα χρειαστεις στα 22-30 κβ αναλογα και την λυση

ασχετα που θα καταληξεις φροντισε απο αρχες καλοκαιριου να προμηθευτεις και το αναλογο καυσιμο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikaelo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #95626 από Fokion
Ας το πιασουμε καπως αλλιως...
1ο θεμα.
Εχεις φτυνη οικονομική ( εως και τσαμπα - ξυλα ή προσβαση σε πυρηνοξυλο πχ ) πρωτη υλη για καψιμο?????? αυτο θα αρχιζει να καθοριζει "που παμε". Οπως το καταλαβαινω μενεις σε ανοιχτη περιοχη, οποτε η σχετική μποχα της καυσης του πυρηνα δεν θα ειναι προβλημα για γειτωνες κ.λ.π..

2ο θεμα.
Κατι ανεφερες για ηλικιομενους, οποτε θεωρω το να κουβαλανε τονους ξυλα στην διαρκεια του χειμωνα δεν ειναι κι οτι καλυτερο.... εκτός αν μενεις μαζι τους και αναλαβεις εσυ τον κυριο ογκο του κουβαληματος.

3ο θεμα.
Γενικώς εχω παρατηρησει οτι οι λεβητες πελλετ καινε καπως παραπανω για να ζεστανουν τα ιδια πανω κατω τετραγωνικά - δεν μπορω να καταλαβω το γιατι αλλα ισχυει...

4ο θεμα.
Οι καυστηρες και δη οι ξυλοκαυστηρες ανα Χ χρονικό διαστημα θελουν γενική και σχετικά επιπονη για ηλικιομενους καθαριοτητα. Οι πελλετολεβητες λογο της φυσης του καυσιμου οχι τοσο και ειναι και πιο ευκολη η διαδικασία. Καλα για πυρηνα δε συζηταω καν.... ο Γουιλι ο μαυρος θερμαστης... :lol:

5ο θεμα.
προσεξε να υπολογίσεις ΚΑΙ τις θερμιδες του μποιλερ αν θελησεις να το συνδεσεις.

6ο θεμα και ισως το σοβαροτερο
ΟΠΟΙΟ και ΟΤΙ μηχανημα επιλεξεις αυτος που θα σου το πουλησει να ξερει..... πως δουλευει και δε κανω πλακα..... Τα μισα προβληματα των χρηστων εδω μεσα ειναι απο μηχανηματα που απλώς κανεις δε ξερει να τα εγκαταστησει και να τα ρυθμισει ΣΩΣΤΑ.....

Με τζακια δεν εχω αποψη ετσι κι αλλιως
παντως και ενα σκιτσακι της διαρυθμισης θα βοηθουσε...

Αλλα..... ξεκινα απο την μονωση...
ισως κι ενα ψιλοκλεισημο της πυλωτης τουλαχιστον απο τον βορια να βοηθουσε...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikaelo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ