Τοποθέτηση υδραυλικής σόμπας και εξαγωγή καυσαερίων

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92344 από kosmidis80
Και να που θα κανω το πρωτο μου θεμα πανω στις σομπουλες πελλετ! :blush:

Σημερα πηγα και ειδα μια σομπα cs thermos Tesi H2O ενος φιλου, που δυστυχως εδω και 2 μηνες παιδευεται με τον εμπορο.

Η σομπα πολυ ομορφη και ποιοτικη! Η υποστηριξη ομως τραγικη! Ρυθμισεις, συντηρηση, καθαρισμα κτλ τα εμαθε μονος του.

Λοιπον ας μπω στο ψητο. Η σομπα συνδεθηκε σωστα σε οτι αφορα τα υδραυλικα, αλλα η εξαγωγη των καυσαεριων δεν μου αρεσε καθολου... Δινει 2 γωνιες και συνολο 3 μετρα οριζοντιο για να βγει στο μπαλκονι. Την αναψαμε βεβαια και η φλογα της ηταν καλη και απ οτι μου ειπε δεν παρουσιασε θεμα ελκυσμου μεχρι τωρα.

Ομως, ο εμπορος τον φοβησε οτι θα καψει το βεντιλατερ καυσαεριων ετσι και καλυτερα να δωσει Φ100 καθετο 16 μ μεχρι να βγει επανω στην ταρατσα για να βοηθησει τον ελκυσμο. Εγω αμφιβαλω αν βοηθησει ή του δημιουργησει θεμα. Τι λενε οι ειδικοι στις σομπες????


Α! επισης του ειπε να μην βαλει φιλτρο νερου γιατι παλι θα εχει προβλημα με τον ελκυσμο και το βεντιλατερ..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92349 από dimlyk
μεχρι να πουν οι ειδικοι ...
πες εσυ αν η φλογα ηταν καλη
θεμα ελκυσμου δεν υπαρχει με την εννοια που ξερουμε εκτος απ το θεμα της ασφαλειας
αν και τα μανιουαλ καποιες φορες λενε λιγο πιο αναλυτικα για τις καμιναδες
λογικα παντως θα δουλευει καλυτερα με την μεγαλη καμιναδα .... αν κι ισως το φ100 ναναι μικρο για τοσο υψος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92374 από γιαννης-δραμα
Καλα γιατι να καει το βεντυλατερ καυσαεριων?Το μονο προβλημα ειναι η μαυριλα στο μπαλκονι και το συχνοτερο καθαρισμα τον μπουριων λογο οριζοντιας διαδρομης.
Οσο για τα φιλτρα δεν εχουν αναφερθει ιδιαιτερα προβληματα ακομα εδω αλλα και στην Ιταλια!
Τωρα για το μεγαλο καθετο που του ειπε δεν νομιζω να εχει προβλημα αν και θα προτιμουσα μεγαλυτερη διαμετρο(φ120),δεν νομιζω παντως να του προσφερει κατι παραπανω εκτος της μαυριλας του μπαλκονιου!
Α!Δεν ειμαι και ειδικος :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92411 από burnerman
Αποσμασμα απο το εγχειριδιο της σομπας

¨Η συσκευή πρέπει να αποβάλλει τα προϊόντα της καύσης μέσω μιας κατακόρυφης καπνοδόχου με πίεση
αναρρόφησης μεταξύ 10 και 12 Pa, προκειμένου να διασφαλίζεται η συνεχής αποβολή των καπναερίων,
ακόμα και κατά τη διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος ή σε περίπτωση αντίξοων καιρικών συνθηκώ΅


Αυτος ειναι ο λογος που ολοι οι κατασκευαστες ζητουν σωστη καμιναδα, κι¨οχι οτι θα καει το μοτερ...
Μου εχουν τυχει σομπες με βουλωμενη καμιναδα και δεν καηκε κανενα μοτερ.
Βεβαια αν ειναι απ΄τις καλες που εχουν που εχουν και ασθητηρες δεν επιτρπουν τη σομπα να αναψει ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92498 από andreas72
εγώ πάντως που έχω φίλτρο νερού , ενάμιση μέτρο οριζόντιο και είχα 3 ώρες διακοπή ρεύματος δεν είχα κανένα πρόβλημα δεν μύρισε καπνός μέσα στο σπίτι, απλά έσβησε! δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με υγροποιήσεις κτλ. δηλαδή 16 μετρα δεν θα ζοριστεί το βεντιλατερ???
Δεν είμαι και ειδικός

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #92500 από kosmidis80
και εγω αυτο σκεπτομαι, ειναι πολλα μετρα μεχρι την ταρατσα και μου φαινεται οτι θα ζοριζεται το βεντιλατερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ