Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161252 από geodag
Απαντήθηκε από geodag στο θέμα Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού
Αδερφέ θα σου πω και εγω την εμπειρία μου και ίσως αυτό σε βοηθήσει!! Λοιπόν είχα και εγώ μαύρισμα της πόρτας σε αεροθερμη πέλλετ αν και έχει αεροκουρτινα στην πρώτη σκάλα που την δουλεύω εγώ συνήθως μαυριζε πολύ γρήγορα το τζαμί....

Και έτσι το καλοκαίρι αποφάσισα να κάνω πατέντα έξτρα αεροκουρτινα... Λοιπόν έβγαλα το υαλοκορδονο μόνο απ' την πάνω πλευρά του τζαμιού της πόρτας και έκανα και κάτι τρυπες σε μια λάμα που έχει για να κρατάει το γυαλί (έχω ανοίξει και το σχετικό θέμα)!! Τεσπά η αεροκουρτινα πολύ λίγο βοηθήσε το θέμα είναι ότι είχα και εγώ πολύ κλινκερ στο ποτηράκι της σόμπας και είχα γράψει και σχετικο θέμα αλλά δεν βρέθηκε λύση ανεβαζα κατέβαζα αέρα αλλά τπτ!!

Τεσπά να μην σε κουράζω έκατσα μόνο και σκέφτηκα ότι αφού έβγαλα το υαλοκορδονο από το γυαλί της πόρτας περνάει αέρα από εκεί και πολύ λίγο από κάτω από το ποτηράκι που είναι και το φυσιολογικό για να κάνει σωστή καύση τα πέλλετ και να μην έχω κλινκερ και έτσι με του ξανά έβαλα και το υαλοκορδονο και αναγκασα την σόμπα να παίρνει περισσότερο αέρα από κάτω και λιγότερο από την εργοστασιακή αεροκουρτινα η σόμπα δουλέυει κανονικα και χωρίς κλινκερ..

Όποτε φίλε μου μάλλον και εσένα εκεί είναι το πρόβλημα σου.... Καπου με την αλλαγή του υαλοκορδονου που έκανες περνάει αέρας από την πόρτα και δεν δεν παίρνει όσο αέρα χρειάζεται κάτω από το ποτηράκι και σου κάνει κλινκερ αρα και λάθος καύση....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161258 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού
Καλημέρα

Ευχαριστώ για την απάντηση ... Μάλλον κατι τέτοιο συμβαίνει γιατι μετα την αλλαγή είχα αυτο το θέμα. Ερώτηση :

1) χρειάζομαι μεγαλύτερο υαλοκορδονο σε χιλιοστά απο αυτο που έβαλα ώστε να προεξεχει και να κόβει κάπως την αεροκουρτινα ;

2) μπορεί να ρυθμιστεί ο αέρας που περνάει απο την αεροκουρτινα η γενικά ο αέρας καύσης ; Γιατι η αυξηση που κανω μεσα απο τα μενου να φαίνεται να αλλάζει κατι σημαντικα.

3) θεωρείς ότι εχω διαρροή αερα απο την πόρτα ; Γιατι πριν υπήρχε μια μυρωδιά κατα την έναυση ενώ τώρα οχι.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161269 από geodag
Απαντήθηκε από geodag στο θέμα Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού
1) μάλλον χρειάζεσαι πιο χοντρό υαλοκορδονο γιατί δε σφραγίζει καλά η πόρτα σου....όσο για την υπάρχουσα αεροκουρτινα δεν υπάρχει λόγος να την κλείσεις..

2) δεν ξέρω αν μπορεις να ρυθμίσεις τον αέρα της αεροκουρτινας σε κάποιες σόμπες ρυθμίζεται από έξω με μοχλό μάλλον.. ο άλλος αέρας ρυθμίζεται από το κρυφό μενού!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161277 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού
Φίλε geodag είχες απολύτως δίκαιο. Μόλις έκλεισα τους αεραγωγούς της αεροκουρτινας με αλουμινοχαρτο αμέσως ο αέρας του θαλάμου αυξήθηκε με αποτέλεσμα το πελλετ να καίει ξανα οπως πριν. Προφανώς το κορδόνι που έβαλα αν και φαινόταν να σφραγίζει καλά ίσως αφήνει κάποια κενά με την πόρτα ετσι ώστε να χάνει και να μην επαρκεί ο αέρας στο ποτηράκι. Αγόρασα σήμερα άλλο κορδόνι και θα το περάσω αύριο.

Ευχαριστώ

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161282 από geodag
Απαντήθηκε από geodag στο θέμα Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού
Εμένα φαντάσου που έκλεισα όλες τις τρύπες εκτός από την εργοστασιακή αεροκουρτινα τώρα μαυρίζει λιγότερο το τζαμί... Να σου κάνω μια ερώτηση η πόρτα της σόμπας σου έχει υαλοκορδονο η έχει λάστιχο φλάντζα όπως οι πόρτες των φούρνων μαγειρέματος?? Γτ εμένα έχει λάστιχο αλλά χάλασε κ δεν βρίσκω ίδιο κ σκέφτομαι να βάλω υαλοκορδονο....εσύ τι πάχος υαλοκορδονο έβαλες??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161310 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Ravelli HRV120: μαύρισμα τζαμιού
Εχει κορδόνι οχι φλατζα. Το εγχειρίδιο γράφει 14 χιλ. αλλα μαλακό ή 12 χιλ. πλεκτό που ειναι πιο σκληρό οπως τελικά ταίριαξε. Οποτε μέτρα το αυλάκι και αν βρεις μαλακό πάρε την ίδια η και 1 χιλ. μεγαλύτερο διαφορετικά αν βρεις μόνο πλεγμενο που ειναι σκληρό πάρε μικρότερο η πάρε καλύτερα δείγμα για να μην πληρώνεις τζάμπα οπως εγω.

Προσωπικά το 12αρι το πλήρωσα 3 ευρω τα δυο μέτρα.

sdancer75
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ