Κόστος για υδραυλική σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84271 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Κόστος για υδραυλική σόμπα pellet

takis kalamata έγραψε: Ποσο εφικτο ειναι να βγουν σωληνες απο μια σομπα πελλετ αεροθερμη για να ζεσταθουν κ αλλα δωματια?υπαρχει καμια φωτο να ανεβασει καποιος φιλος?


το οτι η θερμανσή σου θες να προερχεται μεσα απτο σπιτι κ οχι απ εξω με λεβητα μηπως εχει να κανει και μαυτο; fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-a...455_1697351370_n.png :lol:
ιδιο στυλ σπιτιου εχω κ γω με τιποτα αεροθερμη ,καλυτερα δωσε στα καλοριφερ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84365 από takis kalamata
Απαντήθηκε από takis kalamata στο θέμα Κόστος για υδραυλική σόμπα pellet
Panos καλοο:-)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84377 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κόστος για υδραυλική σόμπα pellet

theoilia έγραψε: Το θέμα είναι πως το σπίτι σου από οτι έχω καταλάβει είναι σε 2 επίπεδα.θα είναι κομματάκι δύσκολο να το ζεστανεις με μια αεροθερμη σόμπα.ενα μέλος εδώ του φορουμ (fokion) σε αντίστοιχη περιπτωση έβαλε 2 σόμπες με κόστος,αν θυμάμαι καλά,περίπου 2χιλ.


Αν το σπιτι μου ηταν 2 επιπεδα τοτε θα ειμουν θεος με τις 2 αεροθερμες... ( ή δε θα ειχα παρει 2...)

το κοστος μου για την ακριβεια ηταν 1890 και για τις 2 μαζι με τις καμιναδες μια και υπηρχε 10%εκπτωση λογω εκθεσης ( MEC Παιανιας)

επειδη ομως πληρωνω τα κακα της μεζονετας ( και της πολημελους οικογενειας) εχω 4 οροφους.
εν ταχη
η μια ειναι στο πλαυροομ που το εχουμε κανει κουζινα- καθημερινό λιβινγ ρουμ και ειναι στο υπογειο
στο ισογειο ειναι το σαλονι
απο πανω οι 3 κρεβατοκαμαρες - οπου στο χωλ τους ειναι η δευτερη
και παραπανω η σοφιτα που ειναι ακομα μια κρεβατοκαμαρα
για να παρεις μια ιδεα μιλαμε για 45 μικτά τεραγωνικά ανα οροφο

το σαλονι μετα απο μια ωρα κρατιεται στους 20 απο τον ζεστο αερα που ερχεται απο κατω
οι κρεβατοκαμαρες και η σοφιτα ειναι στους 21-22 με το χωλ στους....26

ομως ρολλο παιζει και η "λειτουργεια" του σπιτιου.
8 - 13 κανενας
13 - με 18 ειναι μονο η μια κορη η οποια αναβει ΜΟΝΟ την πανω κι οχι ( αν ειχαμε υδραυλικη ) να ζεσταινει ολο το σπιτι "χωρις λογο"
19 - 23 καινε και οι 2 οπως και το πρωι 6 με 8

αυτος ο "καταμερισμός" μου εχει δωσει οικονομια σε σχεση με πχ καυστηρα ή κεντρικη σομπα πελλετ
καιω στα πολλά κρυα και σαββατοκυριακο που ειμαστε ολη μερα εκει 2 τσουβαλια την ημερα μισό τσουβαλι η κατω και το υπολοιπο η πανω αφου προφανως εχει περισσότερο χωρο να ζεστανει

Απο αρχες Νοεμβρη που ξεκινησα εχω καταναλωσει συνολικά 95 τσουβαλια πελετ ( τα μετρησα χτες )και καθ ομολογίαν ακομα και της Ανωτατης Αρχης "το καιμε παραπανω απο οτι με πετρελαιο"

και βεβαια δεν πληρωσα μια για εγκαταστασεις υδραυλικών δοχεια διαστολης ασφαλιστικά και λοιπα σουξου μουξου

ηταν η ΑΠΩΛΥΤΩΣ πιο οικονομική λυση και η μονη μεσα στα οικονομικά δεδομενα που ειχα

αρα ΝΑΙ υπο προυποθεσεις μεζονετα ζεσταινεται ΚΑΙ με αεροθερμη(ες)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84477 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Κόστος για υδραυλική σόμπα pellet

takis kalamata έγραψε: :)
σας ευχαριστώ για την κατανόηση,το θέμα είναι πως δυσκολεύομαι να βρω έναν άνθρωπο που να μου πει κάτι ίδιο με έναν άλλον,ο καθένας έχει και μια άλλη αντίληψη για την θέρμανση και φυσικά αυτό εξαρτάται από το τι είδους θέρμανση πουλάει ο καθένας τους,έχω πάει για παράδειγμα σε 10 επαγγελματίες έχω πάρει 10 διαφορετικές γνώμες,εγώ πάντως αυτό που θέλω είναι μια σόμπα pellet να καλύπτει τον χορό μου (85τμ)να μην κρυώνουν τα παιδιά μου και το ποσο θα μου κοστίσει αν είναι αερόθερμη η με νερό.



Κανένας Επαγγελματίας δεν μπορεί να σου δώσει μια σαφή απάντηση, εάν πρώτα δεν έρθει στον χώρο σου να σου κάνει μια πρόχειρη μελέτη.

Επίσης το πόσο θα μου κοστίσει εάν είναι αερόθερμη η υδραυλική, ούτε και εδώ μπορείς να πάρεις μια σαφή απαντηση καθως και οι δύο σόμπες είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.

Παραδειγματικά αναφέρω. Οι Αερόθερμες ξεκινάνε από 900€ και φτάνουν μέχρι και τα 3000€ ενώ υδραυλικές σόμπες πέλλετ μπορείς να βρεις από 2000€ μέχρι και 5000€.

Το θέμα είναι πόσα χρήματα μπορείς εσύ να διαθέσεις, τι χώρους έχεις να θερμάνεις, και αυτοί οι χώροι σε τι διάταξη βρίσκονται. Είδα ότι έχεις διώροφο, άρα μια σόμπα όσο καλή και ακριβή να είναι δεν σε καλύπτει.

Στην συνέχεια σκέφτεσαι για υδραυλική σόμπα, που χρειάζεται να βολεύει και η εγκατάσταση της, αλλιώς το κόστος τοποθέτησης θα είναι αρκετό, από 300€ μέχρι και 700€.....μπορεί και 1000€ Παρόλα αυτά για αυτήν την λύση [σόμπα-εκγατάσταση] χρειάζονται αρκετά χρήματα.

Εάν τα έχεις προχωράς με αυτήν σκέψη. Εαν όχι η επόμενη λύση είναι 2 απλές σόμπες πέλλετ, μια στον ένα ν όροφο, και μια στο άλλον. Το κόστος της εγκατάστασης είναι 60-70€ η κάθε μια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84501 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κόστος για υδραυλική σόμπα pellet

mastoras έγραψε: Το κόστος της εγκατάστασης είναι 60-70€ η κάθε μια.


εκτός αν πιανουν τα χερια σου οποτε ειναι μηδεν....
Ψεματα
5 ευρω ενα τσουβαλακι στοκος.....

παντως γενικώς συμφωνω με το μαστορα....

ΙΔΑΝΙΚΗ λυση δεν υπαρχει ή μαλλον η λυση γινεται λιγοτερο ιδανικη οσο λιγοτερα χρηματα εχεις..

το ΠΟΥ ομως ειναι το ιδανικό ΜΟΝΟ εσυ μπορεις να το κρινεις

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #84526 από takis kalamata
Απαντήθηκε από takis kalamata στο θέμα Κόστος για υδραυλική σόμπα pellet
Καμια καλη λυση σε αεροθερμη πελλετ που να την εχετε δουλεψει εως 10kw?καθε βοηθεια δεκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ