Ανοξείδωτος λέβητας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75525 από mastoras
Ανοξείδωτος λέβητας δημιουργήθηκε από mastoras
Εδώ και λίγες ημέρες εγκατέστησα και ασχολούμαι με μια υδραυλική σόμπα που διαθέτει ανοξείδωτο λέβητα για τα "νερά της" όπως επίσης και το χώρο καύσης.

Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί καθώς είχα την εντύπωση ότι όλοι οι λέβητες φτιάχνονται αποκλειστικά από απλό χάλυβα.

Εχει υπόψιν του κανείς άλλες σόμπες η λέβητες που το καζάνι τους να είναι από ανοξείδωτο μέταλλο ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75530 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ανοξείδωτος λέβητας
Από τα λίγα που ξέρω είναι το εξής.
Ο συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας του ανοξείδωτου ατσαλιού είναι μικρότερος (μισός και πιο κάτω) από το απλό ατσάλι.
Αυτό σημαίνει ότι θέλεις μεγαλύτερες επιφάνειες ανταλαγής θερμότητας.

λίστα με θερμικές αγωγιμότητες υλικών εδώ
en.wikipedia.org/wiki/List_of_thermal_conductivities

ΥΓ. Εντύπωση μου κάνει ο χαλκός (και οι χαλκοσωλήνες που χρησιμοποιούνται σε ζεστά κυκλώματα).
Εχει τεράστια θερμική αγωγιμότητα. Αρα θα θέλει και πάααααρα πολύ μόνωση.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75541 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ανοξείδωτος λέβητας
υπαρχουν κι αλλες ιδιοτητες ενος υλικου εκτος απο την θερμικη αγωγιμοτητα ..πχ συντελεστες διαστολης αντοχη στην θερμοκρασια και πιεσεις αντοχες σε διαβρωτικο περιβαλλον και φυσικα η επεξεργασιμοτητα και το κοστος και πολλα ακομα και φυσικα υπαρχει μια ταση αντικαταστασης του κυριως λογω κοστους

μαστορα δεν μας αναφερεις ποια ειναι η σομπουλα ...μια κι εγω καπου ειχα πετυχει μια τετοια αλλα δεν θυμαμαι ...εχω την εντυπωση παντως οτι περισσοτερο λογω μαρκετινγκ γινεται


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75543 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ανοξείδωτος λέβητας
dimlyk,
εννοείται ότι το ινοξ έχει πολλά πλεονεκτήματα και ακριβή τιμή.
Αυτό που έγραψα εγώ είναι ότι το μειονέκτημα του (ακριβώς επειδή είναι υλικό αθάνατο) είναι ότι έχει χαμηλό συντελεστή αγωγιμότητας. Οπότε όταν το χρησιμοποιεί κάποιος σαν υλικό σε επιφάνειες ανταλαγής θερμότητας πρέπει να το λαμβάνει υπόψιν του.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75547 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ανοξείδωτος λέβητας
Εαν είναι θετικό στοιχείο που η συγκεκριμένη Κινέζικη υδραυλική σόμπα έχει ανοξείδωτο λέβητα, αξίζει το μαρκετινγκ. Η σόμπα δεν κυκλοφορεί στην αγορά.

Η ερώτηση μου στοχεύει αποκλειστικά για να μάθω εάν υπάρχουν και άλλες σόμπες, αλλά και λέβητες όλων των τύπων που να διαθέτουν ανοξείδωτα καζάνια.

Στην συνέχεια να δούμε εάν αυτό είναι πλεονέκτημα, η μειονέκτημα, όπως αναφέρει ο Gdevil σχετικά με τον μικρό συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75549 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ανοξείδωτος λέβητας
Μπορει το ανοξειδωτο καζανακι της σομπας να μονωθει πολυ ευκολα και να ειναι κομπλε, γρηγορα, ευκολα και ανεξοδα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ