Auriga 23 kW: δε ζεσταίνει το νερό του ηλιακού

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62475 από nektarios 1973

sak έγραψε: Ο ηλιακός σου είναι διπλού κυκλώματος ( συνδέεται στα υδραυλικά του καλοριφέρ)
Αν συνδέεται πώς συνδέεται με την σόμπα λέβητα αυτόνομα η μαζί με τα σώματα .
Πρέπει να είναι αυτόνομα συνδεμένος και να κυκλοφορούν τα νερά του λέβητα στον ηλιακό συνέχεια καθόλη την λειτουργία της σόμπας , όταν ανοίξει ο κυκλοφορητής.


καλησπερα !!!
συνδέεται μαζί με τα σώματα, αν το κανω αυτονομα ειναι σιγουρο οτι θα εχει αποτελεσμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62479 από nektarios 1973

dimlyk έγραψε:

nektarios 1973 έγραψε:

dimlyk έγραψε: κατ αρχην η σομπα σου αποδιδει τοσο στην μεγιστη ισχυ
και τα 200 λιτρα θελουν αρκετη απο αυτη
παρ ολα αυτα εκτιμω οτι το δικτυο σου θελει καποια εξισοροπηση ειδικα αν ο ηλιακος σου εχει αρκετο υψος απο την σομπα


καλησπερα!!!
τι θελεισ να πεισ , οτι το δικτυο σου θελει καποια εξισοροπηση ?
το υψος δεν ειναι πολυ, 4μετρα υψος και αλλα 3μετρα πανο στην ταρατσα για να φτασουμε τον ηλιακο.


ξεκινας με μια εξαερωση σε ολα τα σωματα και κυριως στον ηλιακο ..μια και ειναι το πιο ψηλο σημειο ..ενδεχεται να μαζεψει αερα
την πιεση σου ...φανταζομαι καποιο μανομετρο θα εχει καπου για να την δεις ... πιο πολυ για να φυγει η απορια :)
βαλε τον κυκλοφορητη σου στην ανωτερη σκαλα
αφου τα κανεις αυτα και δεν δεις διαφορα δοκιμασε να μισοκλεισεις καποια σωματα

αλλα θα προτιμουσαμε καμμια φωτο απο το κολεκτερ και την συνδεση της σομπας


αυριο θα σου στειλω φωτο.
ευχαριστω πολυ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62481 από sak
Αν τον συνδέσεις αυτόνομα μόνιμα συνδεμένο με την σόμπα θα έχεις ζεστό νερό αλλά λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση πελλετ γιατί θα ζεσταίνεις μόνιμα εκτός από τα νερά της σόμπας και τα νερά του ηλιακού ,αλλά ζεστά νερά θα έχεις σίγουρα.
Εγώ έχω συνδεμένο μόνιμα ένα βοιλερ 160 λίτρων και έχω άφθονο ζεστό νερό συνέχεια .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nektarios 1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62489 από nektarios 1973

sak έγραψε: Αν τον συνδέσεις αυτόνομα μόνιμα συνδεμένο με την σόμπα θα έχεις ζεστό νερό αλλά λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση πελλετ γιατί θα ζεσταίνεις μόνιμα εκτός από τα νερά της σόμπας και τα νερά του ηλιακού ,αλλά ζεστά νερά θα έχεις σίγουρα.
Εγώ έχω συνδεμένο μόνιμα ένα βοιλερ 160 λίτρων και έχω άφθονο ζεστό νερό συνέχεια .


μια χαρα ειναι αυτο που λες, στο κατω ,κατω με ενα διακοπτη καιτο ανοιγω κλεινω οποτε θελω το ηλιακο.
θα δω και τα αλλα που μου εγραψαν τα παιδια και αν δεν εχω αποτελεσματα θα κανω και αυτο.

σ'ευχαριστω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62492 από dimlyk
αυτο θα ελεγα οτι επιβαλεται για λογους οικονομιας ...δεν εχει νοημα να ζεσταινει κανεις και ν αφηνει ολο το βραδυ 200 λιτρα νερο να παγωνουν ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nektarios 1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62499 από N1k0s

sak έγραψε: Αν τον συνδέσεις αυτόνομα μόνιμα συνδεμένο με την σόμπα θα έχεις ζεστό νερό αλλά λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση πελλετ γιατί θα ζεσταίνεις μόνιμα εκτός από τα νερά της σόμπας και τα νερά του ηλιακού ,αλλά ζεστά νερά θα έχεις σίγουρα.
Εγώ έχω συνδεμένο μόνιμα ένα βοιλερ 160 λίτρων και έχω άφθονο ζεστό νερό συνέχεια .


Ίσα ίσα , αν το συνδέσει αυτόνομα , και το βάλει να ζητάει ζεστά νερά μόνο το βράδυ , περισσότερη οικονομία θα έχει από το να είναι μόνιμα συνδεδεμένο στο κυκλοφορητή των σωμάτων ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nektarios 1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ