Auriga 23 kW: δε ζεσταίνει το νερό του ηλιακού

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62353 από N1k0s
Χονδρικά για να ζεστάνεις 200 λίτρα , θες αρκετή ενέργεια , οπότε θα έπρεπε να διαλέξεις τι να ζεστάνεις , το σπίτι ή τον ηλιακό ... Ενας δεύτερος κυκλοφοριτής για να ζεσταίνει μόνο του τον ηλιακό όταν είναι κλειστός ο άλλος θα μπορούσε να είναι μία πολύ καλή λύση. Θα ανοίγει όταν πέφτει κάτω από τα 40 και θα κλείνει στα 55.

Αν είναι πολύ μακρυά , προφανώς υπάρχει απώλεια και στη διαδρομή
Οπότε καλύτερα να βάλεις και ένα μπόιλερ 80 λίτρων εν σειρά με τα σώματα , και να εκμεταλευτείς και τη λειτουργία ZNX εφόσον υπάρχει ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by N1k0s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nektarios 1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62418 από XAALAARAA

nektarios 1973 έγραψε: Η σόμπα είναι η Auriga 23 KW εξωτερικού χώρου ,το σπίτι είναι 80τμ και χρειάζομαι για το σπίτι περίπου 12χιλιαδες θερμίδες .
Ο ηλιακού θερμοσίφωνα είναι 200λιτρα.
Η ζεστή (θερμοκρασία) μέσα στο σπίτι είναι πολύ καλή και ικανοποιημένος με την κατανάλωση του πελλετ.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι ζεστό το νερό του ηλιακού θερμοσίφωνα , πάει να το ζεστάνει , αλλά μέχρι εκεί.
Υ.Γ. θα με εξυπηρετούσατε πολύ αν κάποιος φίλος ξέρει που μπορώ να βρω το εγχειρίδιο γιατί αυτό που είχε ήταν από το προηγούμενο μοντέλου και δεν έχει καμία σχέση. Το κατάστημα με ενημέρωσε ότι θα μου το στείλει, ακόμα περιμένω. Το e-mail μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Σ ευχαριστω!!!


ανεβα στον ηλιακο και κανε μια εξαερωση επανω οπως κανεις στα σωματα ισως εγκλωβιστηκε αερα και δεν κυκλοφορη το νερο
εγω δεν εχω κανενα προβλημα ζεσταινω το 200αρι στην ταρατσα ανετα
ο κυκλοφορητης μου ανοιγει στους 55 και η σομπα μου δεν χρειαζεται να ανεβαση τα νερα πανω απο 68 βαθμους για να τα ζεστανει ολα

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62432 από nektarios 1973
καλησπερα!!!
δεν κανω και κατι αλλο... καθε μερα τουσ περνω τηλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62439 από nektarios 1973

dimlyk έγραψε: κατ αρχην η σομπα σου αποδιδει τοσο στην μεγιστη ισχυ
και τα 200 λιτρα θελουν αρκετη απο αυτη
παρ ολα αυτα εκτιμω οτι το δικτυο σου θελει καποια εξισοροπηση ειδικα αν ο ηλιακος σου εχει αρκετο υψος απο την σομπα


καλησπερα!!!
τι θελεισ να πεισ , οτι το δικτυο σου θελει καποια εξισοροπηση ?
το υψος δεν ειναι πολυ, 4μετρα υψος και αλλα 3μετρα πανο στην ταρατσα για να φτασουμε τον ηλιακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62450 από nektarios 1973

medousa89 έγραψε:

nektarios 1973 έγραψε: Η σόμπα είναι η Auriga 23 KW εξωτερικού χώρου ,το σπίτι είναι 80τμ και χρειάζομαι για το σπίτι περίπου 12χιλιαδες θερμίδες .
Ο ηλιακού θερμοσίφωνα είναι 200λιτρα.
Η ζεστή (θερμοκρασία) μέσα στο σπίτι είναι πολύ καλή και ικανοποιημένος με την κατανάλωση του πελλετ.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι ζεστό το νερό του ηλιακού θερμοσίφωνα , πάει να το ζεστάνει , αλλά μέχρι εκεί.
Υ.Γ. θα με εξυπηρετούσατε πολύ αν κάποιος φίλος ξέρει που μπορώ να βρω το εγχειρίδιο γιατί αυτό που είχε ήταν από το προηγούμενο μοντέλου και δεν έχει καμία σχέση. Το κατάστημα με ενημέρωσε ότι θα μου το στείλει, ακόμα περιμένω. Το e-mail μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Σ ευχαριστω!!!


πόσο ύψος απέχει ο ηλιακός από την σομπα ?
τι πίεση έχεις στο δίκτυο σου ?
τι κυκλοφορητη και τι σύστημα μονοσωληνιο ή δισωληνιο εχεις ?


καλησπερα!!!
1)το υψος δεν ειναι πολυ, 4μετρα υψος και αλλα 3μετρα πανο στην ταρατσα για να φτασουμε τον ηλιακο.
2)δεν ξερω τι πιεση εχει, εκτοσ αν η πιεση εχει να κανει ποσεσ ιντσες ειναι σωληνας? ειναι 1ιντσες
3) δισωληνιο εχεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62457 από stergiosbik
Ισως βεβαια να μη φταιει κ η σομπα.
Τα 200 lt δε θελουν 8kw στην χειροτερη για να ζεσταθουν?
Μενουν 15.
Ο φιλος μας θελει οπως ειπε 12,000kcal περιπου.
Μια μικρη αποκλιση να υπαρχει σε αυτα κ οριστε το προβλημα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stergiosbik.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nektarios 1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ