Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57953 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...
οταν ειπα οτι θελαι κανα 40 λεπτα να ζεστανει τα νερα εννοουσα ...να ζεστανει 200 λιτρα χωρια να κυκλοφορουν...δηλ θεωρητικα ...αν λογαριασεις και την κυκλοφορια μαζι που σημαινει οτι ψυχονται ο χρονος αυτος γινεται πολυ μεγαλυτερος ... κι αν δεν κανω λαθος θελει και καμμια ωρα η σομπα να φτασει την μεγιστη ισχυ ...
και μην μπλεκεις το κυκλωμα ...σημασια εχει το αποτελεσμα ... δηλ αν και ποσο θερμαινεται ο χωρος και οχι ποσο γρηγορα ζεματανε τα σωματα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78637 από karibu
Απαντήθηκε από karibu στο θέμα Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...
αγαπητε pavlost
βγηκε καμμια ακρη;εννοω λυθηκε το προβλημα;και ελπιζω να μην εβγαλες την τριοδη που εξασφαλιζει την σομπα απο θερμικα σοκ...μιας και ο κατασκευαστης ξερει παντα καλυτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78655 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...
Πιστεύω ότι αρκέστηκε σε αυτό που πολύ σωστά του είπε ο dimlyk .
" σημασια εχει το αποτελεσμα ... δηλ αν και ποσο θερμαινεται ο χωρος και οχι ποσο γρηγορα ζεματανε τα σωματα ."

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78952 από pavlost
Απαντήθηκε από pavlost στο θέμα Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...

karibu έγραψε: αγαπητε pavlost
βγηκε καμμια ακρη;εννοω λυθηκε το προβλημα;και ελπιζω να μην εβγαλες την τριοδη που εξασφαλιζει την σομπα απο θερμικα σοκ...μιας και ο κατασκευαστης ξερει παντα καλυτερα.


τελικά αυτό που έκανα είναι να το πάρω απόφαση οτι η σόμπα είναι μικρή για τα σώματα που διαθέτω και σε συνδυασμό με το μονοσωλήνιο σύστημα μου ( ο συλλέκτης έχει 5 γραμμές και εγώ έχω 7 σώματα + 1 μποιλερ 80 λιτ.) θα αργεί να τα ζεστάνει όλα.
το θέμα είναι ότι ζεσταίνομαι μια χαρά.
όπως γράφτηκε παραπάνω η σόμπα δίνει στο νερό 15,5 kv δηλ.13000 θερμίδες, και τα σώματα μου είναι 14500 + 4000 το μποιλερ = 18500 θερμίδες.
προφανώς έπρεπε να πάρω μια μεγαλύτερη.
βέβαια στη δεδομένη περίπτωση και ο επαγγελαμτίας που μου την πούλησε παρόλο που είδε το σπίτι και τα σώματα, δεν μπήκε καν στον κόπο να κάνει μια μελέτη σχετικά με το πόσες θερμίδες έχω.
προσοχή λοιπόν πριν βάλετε κάτι στο σπίτι σας κάντε πρώτα μια μελέτη με το πόσες θερμίδες χρειάζεσται.
μέχρι στιγμής η σόμπα δουλεύει μια χαρά.
ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον τους.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by pavlost.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78993 από stelios02
Απαντήθηκε από stelios02 στο θέμα Iside Idro 20kW: δε ζεσταίνει τα σώματα...

τελικά αυτό που έκανα είναι να το πάρω απόφαση οτι η σόμπα είναι μικρή για τα σώματα που διαθέτω και σε συνδυασμό με το μονοσωλήνιο σύστημα μου ( ο συλλέκτης έχει 5 γραμμές και εγώ έχω 7 σώματα + 1 μποιλερ 80 λιτ.) θα αργεί να τα ζεστάνει όλα.
το θέμα είναι ότι ζεσταίνομαι μια χαρά.
όπως γράφτηκε παραπάνω η σόμπα δίνει στο νερό 15,5 kv δηλ.13000 θερμίδες, και τα σώματα μου είναι 14500 + 4000 το μποιλερ = 18500 θερμίδες.
προφανώς έπρεπε να πάρω μια μεγαλύτερη.
βέβαια στη δεδομένη περίπτωση και ο επαγγελαμτίας που μου την πούλησε παρόλο που είδε το σπίτι και τα σώματα, δεν μπήκε καν στον κόπο να κάνει μια μελέτη σχετικά με το πόσες θερμίδες έχω.
προσοχή λοιπόν πριν βάλετε κάτι στο σπίτι σας κάντε πρώτα μια μελέτη με το πόσες θερμίδες χρειάζεσται.
μέχρι στιγμής η σόμπα δουλεύει μια χαρά.
ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον τους.


Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι αυτό είναι "απόλυτα" σωστό. Ίσως θεωρητικά τα πράγματα να είναι έτσι, αλλά η πράξη καμιά φορά μας διαψεύδει.
Στην δικιά μου περίπτωση για παράδειγμα, έχω τοποθετήσει μια υδραυλική σόμπα 11,3kw σε ένα διαμέρισμα 72τ.μ. Η σόμπα δίνει 9kw στο νερό, και με μια απόδοση(κατασκευαστή) 92%, έχω στην καλύτερη περίπτωση 8,28kw στο νερό. Τα σώματα του σπιτιού είναι 11500 θερμίδες. Αν υποθέσουμε ότι έχω ένα σώμα κλειστό καθώς είναι δίπλα στη σόμπα, χρειάζομαι 10000 θερμίδες + ένα μπόιλερ 80 λίτρων. Θεωρητικά δηλαδή η σόμπα είναι μικρή για το χώρο μου. Από τη στιγμή που θα αναψω τη σόμπα και με αρχική θερμοκρασία χώρου 20 βαθμούς μέσα σε μία ώρα το σπίτι έχει θερμοκρασία 22 βαθμούς και μετά από ένα δίωρο φτάνει τους 23 όπου και σχεδόν σταθεροποιείται. Το βράδυ που θα πάω για ύπνο και την κλείνω μετά από 12-15 ώρες λειτουργίας το σπίτι μέσα έχει 23,5-24 βαθμούς. Και όλα αυτά με τη θερμοκρασία νερού να είναι γύρω στους 500C. Τα σώματα δεν "ζεματάνε" και εξάλλου δεν χρειάζεται. Δεν έχουμε λέβητα με να ανοιγοκλείνει το κύκλωμα και να φέρνει ζεστά νερά στου 75 βαθμούς για 10 λεπτά. Από τη στιγμή που θα ανοίξει ο κυκλοφορητής δεν σταματάει να γυρνάει τα νερά μέχρι να κλείσει η σόμπα. Οπότε τα σώματα είναι μονίμως "ζεστά" όχι "ζεματιστά".

Βαλβίδα για bypass δεν έχω. Η Edilkamin συστήνει θερμοκρασία επιστροφής νερών 45-50. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα πόση είναι η θερμοκρασία επιστροφής αλλά όταν σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία στο κύκλωμα, με το "χέρι", θερμοκρασία εισαγωγής και επιστροφής φαίνονται ίδιες. Απλά και ο αντιπρόσωπος και φίλοι μου μηχανολόγοι και αυτός που μου έκανε την εγκατάσταση μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η βαλβίδα bypass και μικρές οικιακές εγκαταστάσεις. Υγροποιήσεις πάντως ακόμη δεν έχω δει.
Προς Θεού, δεν λέω ότι είναι περιττή η βαλβίδα bypass που έχεις εσύ. Άλλωστε δεν είμαι υδραυλικός για να σου υποδείξω το σωστό. Απλά καταθέτω την δικιά μου εμπειρία μήπως βοηθήσει. Ίσως στην δικιά μου περίπτωση παίζει ρόλο το γεγονός ότι δεν έχω μονοσωλήνιο ή ακόμη ότι δεν αφήνω το σπίτι να "κρυώσει". Δεν αφήνω την εσωτερική θερμοκρασία να πέσει κάτω από τους 200C. Μόνο μία φορά που έλειπα μια εβδομάδα, όταν γύρισα είχα εσωτερική θερμοκρασία 130C(με εξωτερική -1). Για να φτάσει το σπίτι στους 20 πέρασαν κοντά 12 ώρες και μόνο μετά από 24ώρες συνεχούς καύσης έπιασα με το ζόρι 22,5 βαθμούς. Μήπως παίζει και αυτό το ρόλο του; Γιατί στις υδραυλικές(σε αντίθεση με τις αερόθερμες που έχεις σχεδόν άμεση απόδοση καθώς ζεσταίνουν αέρα), παίζει μεγάλο ρόλο να μην αφήνεις να πέσει πολύ η εσωτερική θερμοκρασία.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, και ειλικρινά πιστεύω να σου έδωσα κάποιες ιδέες και όχι να σε μπέρδεψα. Όπως προείπα, καταθέτω την εμπειρία μου, καθώς και εγώ εδώ μέσα, με εμπειρίες άλλων βοηθήθηκα να κάνω πιο σωστές επιλογές

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79010 από χρηστος8

stelios02 έγραψε:

τελικά αυτό που έκανα είναι να το πάρω απόφαση οτι η σόμπα είναι μικρή για τα σώματα που διαθέτω και σε συνδυασμό με το μονοσωλήνιο σύστημα μου ( ο συλλέκτης έχει 5 γραμμές και εγώ έχω 7 σώματα + 1 μποιλερ 80 λιτ.) θα αργεί να τα ζεστάνει όλα.
το θέμα είναι ότι ζεσταίνομαι μια χαρά.
όπως γράφτηκε παραπάνω η σόμπα δίνει στο νερό 15,5 kv δηλ.13000 θερμίδες, και τα σώματα μου είναι 14500 + 4000 το μποιλερ = 18500 θερμίδες.
προφανώς έπρεπε να πάρω μια μεγαλύτερη.
βέβαια στη δεδομένη περίπτωση και ο επαγγελαμτίας που μου την πούλησε παρόλο που είδε το σπίτι και τα σώματα, δεν μπήκε καν στον κόπο να κάνει μια μελέτη σχετικά με το πόσες θερμίδες έχω.
προσοχή λοιπόν πριν βάλετε κάτι στο σπίτι σας κάντε πρώτα μια μελέτη με το πόσες θερμίδες χρειάζεσται.
μέχρι στιγμής η σόμπα δουλεύει μια χαρά.
ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον τους.


Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι αυτό είναι "απόλυτα" σωστό. Ίσως θεωρητικά τα πράγματα να είναι έτσι, αλλά η πράξη καμιά φορά μας διαψεύδει.
Στην δικιά μου περίπτωση για παράδειγμα, έχω τοποθετήσει μια υδραυλική σόμπα 11,3kw σε ένα διαμέρισμα 72τ.μ. Η σόμπα δίνει 9kw στο νερό, και με μια απόδοση(κατασκευαστή) 92%, έχω στην καλύτερη περίπτωση 8,28kw στο νερό. Τα σώματα του σπιτιού είναι 11500 θερμίδες. Αν υποθέσουμε ότι έχω ένα σώμα κλειστό καθώς είναι δίπλα στη σόμπα, χρειάζομαι 10000 θερμίδες + ένα μπόιλερ 80 λίτρων. Θεωρητικά δηλαδή η σόμπα είναι μικρή για το χώρο μου. Από τη στιγμή που θα αναψω τη σόμπα και με αρχική θερμοκρασία χώρου 20 βαθμούς μέσα σε μία ώρα το σπίτι έχει θερμοκρασία 22 βαθμούς και μετά από ένα δίωρο φτάνει τους 23 όπου και σχεδόν σταθεροποιείται. Το βράδυ που θα πάω για ύπνο και την κλείνω μετά από 12-15 ώρες λειτουργίας το σπίτι μέσα έχει 23,5-24 βαθμούς. Και όλα αυτά με τη θερμοκρασία νερού να είναι γύρω στους 500C. Τα σώματα δεν "ζεματάνε" και εξάλλου δεν χρειάζεται. Δεν έχουμε λέβητα με να ανοιγοκλείνει το κύκλωμα και να φέρνει ζεστά νερά στου 75 βαθμούς για 10 λεπτά. Από τη στιγμή που θα ανοίξει ο κυκλοφορητής δεν σταματάει να γυρνάει τα νερά μέχρι να κλείσει η σόμπα. Οπότε τα σώματα είναι μονίμως "ζεστά" όχι "ζεματιστά".

Βαλβίδα για bypass δεν έχω. Η Edilkamin συστήνει θερμοκρασία επιστροφής νερών 45-50. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα πόση είναι η θερμοκρασία επιστροφής αλλά όταν σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία στο κύκλωμα, με το "χέρι", θερμοκρασία εισαγωγής και επιστροφής φαίνονται ίδιες. Απλά και ο αντιπρόσωπος και φίλοι μου μηχανολόγοι και αυτός που μου έκανε την εγκατάσταση μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η βαλβίδα bypass και μικρές οικιακές εγκαταστάσεις. Υγροποιήσεις πάντως ακόμη δεν έχω δει.
Προς Θεού, δεν λέω ότι είναι περιττή η βαλβίδα bypass που έχεις εσύ. Άλλωστε δεν είμαι υδραυλικός για να σου υποδείξω το σωστό. Απλά καταθέτω την δικιά μου εμπειρία μήπως βοηθήσει. Ίσως στην δικιά μου περίπτωση παίζει ρόλο το γεγονός ότι δεν έχω μονοσωλήνιο ή ακόμη ότι δεν αφήνω το σπίτι να "κρυώσει". Δεν αφήνω την εσωτερική θερμοκρασία να πέσει κάτω από τους 200C. Μόνο μία φορά που έλειπα μια εβδομάδα, όταν γύρισα είχα εσωτερική θερμοκρασία 130C(με εξωτερική -1). Για να φτάσει το σπίτι στους 20 πέρασαν κοντά 12 ώρες και μόνο μετά από 24ώρες συνεχούς καύσης έπιασα με το ζόρι 22,5 βαθμούς. Μήπως παίζει και αυτό το ρόλο του; Γιατί στις υδραυλικές(σε αντίθεση με τις αερόθερμες που έχεις σχεδόν άμεση απόδοση καθώς ζεσταίνουν αέρα), παίζει μεγάλο ρόλο να μην αφήνεις να πέσει πολύ η εσωτερική θερμοκρασία.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, και ειλικρινά πιστεύω να σου έδωσα κάποιες ιδέες και όχι να σε μπέρδεψα. Όπως προείπα, καταθέτω την εμπειρία μου, καθώς και εγώ εδώ μέσα, με εμπειρίες άλλων βοηθήθηκα να κάνω πιο σωστές επιλογές



Στελιο μια χαρα τα ειπες, αναλυτικα και απλα.

Επειδη καποιοι ισως να μην καταλαβαν, ουτε η δικη σου σομπα εχει την απαραιτητη ισχυ.

Με κριτηριο το οτι οντως ζεσταινεσαι βγαζεις το συμπερασμα πως τα kw της σομπας σου ειναι αρκετα.

Η κανονικη θερμοκρασια που πρεπει να πιανει μια σομπα στην εξοδο προς σωματα ειναι 75 βαθμους.

Ησουν σαφης οτι δεν ζεματανε τα σωματα, οποτε δουλευει με εξερχομενες θερμοκρασιες γυρω στους 50 βαθμους...οντως και οι 50 βαθμοι ειναι ωφελιμοι και το σπιτι πιο αργα μεν ζεσταινεται.

Αν δοκιμασεις να δουλεψεις την σομπα με τριοδη στην επιστροφη που ανοιγει στους 55 βαθμους... πρεπει τους 75 βαθμους η σομπα να τους εχει με ανεση στην εξοδο προς σωματα...δεν δουλευει αλλιως η τριοδη.

Αυτο γινεται μονο αν η ισχυ της σομπας μας καλυπτει...αν εχουμε οριακη ανεπαρκεια ισχυος και δεν εχουμε τριοδη στην επιστροφη, πολυ πιθανον να ζεσταθουμε και να συμβιβαστουμε οτι θα δουλευει με αυτες τις θερμοκρασιες που ειναι χαμηλοτερες.

Τα πολλα προβληματα ομως εμφανιζονται οταν εχουμε τριοδη στην επιστροφη των 55 βαθμων + οριακα μικροτερη ισχυ συσκευης...συνηθως με ξηλωμα της τριοδης σε αυτη τη περιπτωση τα σωματα πιανουν μεγαλυτερη θερμοκρασια γρηγοροτερα...συνηθως ομως, δεν ειναι απολυτο αυτο.

Αν παλι η σομπα ειναι πολυ μικρη σε ισχυ, ειτε βαλουμε τριοδη ειτε οχι ζεστα νερα παπαλα.

Για να δουμε ευκολα την ισχυ μιας σομπας που δεν μας καλυπτει κανουμε το εξης...

Κλεινουμε ενα - ενα καποια σωματα, μεχρι να φτασει η σομπα δουλευοντας τους 75 στην εξοδο προς τα σωματα...οταν αυτη τη θερμοκρασια μπορει να την διατηρει με ανεση στα σωματα, μετραμε τις θερμιδες των σωματων που εχουμε ανοιχτα...αυτη ειναι η full ισχυ της σομπας.

Οι θερμιδες των σωματων που κλεισαμε ειναι αυτες που λειπουν απο την σομπα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios02, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ